Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Macbeth: Prokletí divadelní hry pokračuje i v komiksu - 60 %

04.06.2013, autor: Peter Garand

Shakespearův Macbeth, to není ta hra, kde se říká: "Být či nebýt, toť otázka". Pojďme se podívat, jak dopadla adaptace divadelní hry do komiksu.




Když se předělává William Shakespeare, ať už v jakémkoli médiu, jsou jenom dvě možnosti. Perfektní zážitek nebo naprostý propadák. Když se nahlas řekne Macbeth, zbývá už možnost jenom jedna.

Co si budeme nalhávat, drama a divadelní kultura vůbec jsou v dlouhodobém stádiu recese. Přibývají nová atraktivnější média a zájem o světové klasiky žánru klesl až na úplné dno. Oproti tomu komiks se pomalu vzmáhá ze století nedůvěry a předsudků, a stává se stále populárnějším, zejména u mladších generací. A asi tím nejprostším nápadem, jak přiblížit čtenářům dílo světových klasiků, je přepracovat ho právě do komiksu.

Dnes budeme mluvit o legendárním Shakespearovu Macbethovi, jehož prokleté jméno nosí smůlu všem divadelníkům, kteří se ho jen odváží vyslovit. Otázka je, jestli totéž platí i o komiksu...

Pro fanoušky Shakespeara jenom zmíním, že tentokrát nebyl použitý žádný z oficiálních dříve publikovaných překladů, a že o převedení do českého jazyka se postarala dvorní překladatelka nakladatelství Grada Publishing, Irena Petra Nováková.

O manga zpracování Romea a Julie jsem se zmínil dosti pochvalně, a to i navzdory tomu, že mangu z duše nenávidím a ani z laického úhlu pohledu nejdou Shakespearova klasická dramata s japonskou kresbou vůbec dohromady. Důvod, proč nejslavnější dvojice milenců dostala dobré hodnocení, je prostý. Živost postav a emoce. Dnes tady máme extrém zcela opačný.

Ačkoli ilustrátor Naresh Kumar odvedl dobrou práci co se týče zasazení do dobových reálií, samotné postavy ve mně zanechávají pocit, jako bych se procházel muzeem voskových figurín. V žádném případě bych se neoznačil za nepřítele realističtější kresby. Ale zkuste si vybavit svůj poslední večírek s přáteli, a tu hrůzu, když jste na internetu objevili fotky své maličkosti, které se tak nějak úplně nepovedly. Přesně takto se tváří většina aktérů.

V neposlední řadě bych očekával také jiné barvy, než jásavou paletu teplých letních odstínů. Kumar svoji kresbu nevystylizoval a nezobrazil Macbethův středověk jaký skutečně byl, tedy jako krutý, krvavý a špinavý. Vybral si velmi staromilský a nedynamický styl, který nedokážu označit jinak než slovem nudný. Popravdě můžu říct, že jsem snad v životě neviděl nudnější souboje a brutální vraždy, u kterých bych pomalu usínal.

Ti z vás, kteří mě už trochu znají, dobře vědí, že bych všem vypravěčským monologům nejraději postavil malý koncentrační tábor. Pokud se už autor odhodlá vměstnat do komiksu špalek textu, který osvětluje děj, svědčí to o jeho naprosté neschopnosti nebo čirém zoufalství. I Macbeth je protkán řadou drobných poznámek, které neslouží ničemu jinému, než aby čtenář pochopil kontext. Jako by nestačilo elegantně vysvětlit situaci obrazem nebo několika krátkými větami v dialogu.

Z nějakého nepochopitelného důvodu se do příběhu vloudily i bubliny, které označují jednotlivé scény a dějství. Chvílemi jsem tak pochyboval nad tím, jestli čtu skutečně komiks nebo ilustrovaný scénář.

Teď k té lepší stránce. Třebaže je komiksový Macbeth setsakramentsky osekanou verzí Shakespearova originálu, odbočku od předlohy jsem nenašel žádnou. Je pravda, že následkem zkrácení textu se některé scény scvrkly na titěrné minimum, zejména moje oblíbená pasáž se dvěma vrahy. A také je pravda, že motivace bohyně Hekaté se v porovnání s původním textem tak trošku ztrácí v mlhách.

Nicméně navzdory zmiňovaným nedostatkům zůstal Macbeth téměř nedotčen. S tím samozřejmě přichází i otázka, jestli je zmiňovaný komiks skutečně zjednodušenou a lehčí verzí legendární předlohy, kterou tak pomůže přiblížit mladšímu a náročnějšímu publiku. Podle mého názoru nikoli. Říkám to vážně nerad, ale komiks je tak věrný předloze a tak vizuálně neatraktivní, že jeho četba je stejně hutná a těžká, jako u samotného originálu.

Jen stěží si tak dokážu představit, že bych ho dobrovolně otevřel podruhé. Tak trochu přemýšlím, kdyby se použil název „Skotská hra“, jestli by to nedopadlo líp...




Autor:


Autor článku: Peter Garand

Související články:


manga
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
04.03.2014 Slabý odvar z Bible neosloví ani nenadchne - 30 % - Aktualizováno
10.04.2013 Bleach 2: Obyčejný souboj dobra se zlem v komiksovém žánru manga - 70 %



Prkna, která znamenají komiks
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno
11.02.2005 BRUNOLDOVO PANORÁMA (NABLÍZKO)
08.02.2005 INSPIRACE KOMIKSOVÝMI PRINCIPY PRO POUŽITÍ V DIVADELNÍM PROSTORU (4) - DŮM O TISÍCI PATRECH II.






    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeři



Top 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.





Vlastní vyhledávání




     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!