Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Ú.P.V.O. vol.1 - Dutozem a další povídky - 90 %

05.10.2012, autor: Drakeus

Ú.P.V.O. – Úřad paranormálního výzkumu a obrany. Že vám to nic neříká? A co takhle Abe Sapien? Nic? Ach jo, ale Hellboye znáte ne? No hurá, Hellboy právě pro tento úřad maká a samozřejmě není jediným členem, ale s klidným svědomím můžu říct, že je jedním z těch normálnějších. Nevěříte? Tak věřte!




Hnedle v první povídce Dutozem se setkáme s většinou “pracovníků“ Ú.P.V.O. Liz Sherman, Abe Sapien, homunkula Rogera, ektoplazmického maníka Johanna Krause či doktory Corriganovou a Manninga. Jediný kdo tu chybí je Hellboy (ale to fanoušci už jistě ví díky Hellboyově páté knize Červ dobyvatel). Každopádně největší a nejčervenější padlá hvězda úřadu odešla. S ním odešla i vůdčí osobnost celého týmu a je na ostatních členech díru zacelit. Takže Abe Sapien si to bere na vlastní bedra a vede tým do nitra Země. Tam tlupa prvních lidi vězní pyrokinetičku Liz a využívají (lépe řečeno zneužívají) její životní síly. Abe, Roger a ektoplazmák Roger se tedy vydávají na její záchranu. Příběh vymyslel Mignola, Christopher Golden a Tom Sniegoski, nakreslil Ryan Sook. Kresba se Mignolově docela podobá, takže neurazí naopak docela potěší.

Povídku Zabiják v mé lebce pro změnu nakreslil Matt Smith a jedná se o kraťásek, ve kterém se představuje hrdina jménem Humr Johnson, který řeší případ vědců zabitých nábytkem. No jo, taky se vám to zdá úchylný? To si počkejte na vraha... Celkem povedená povídka, která se postupem času stane z bizarní spíše humornou. Nevím jestli to byl účel, já se kazdopádně bavil.

Abe Sapien versus věda nám nabízí detailnější pohled na rybího muže a na to, že i monstra můžou být někdy lidštější než-li někteří lidé. Mimochodem uvidíme tu i zrod (oživení) homunkula Rogera. Kresbu opět obstaral Matt Smith, příběh Mike Mignola.

No a už nám tu Bubny mrtvých oznamují poslední povídku této sbírky. Opět v hlavní roli Abe Sapien, kterému tentokrát pomáhá Garrett Omatta (něco jako lokalizátor duchů). V příběhu, který s Mignolou tentokrát vymýšlel Brian McDonald, se objevíme na lodi, jehož posádku posedne zlý duch. Navíc se nejedná jen o jednu loď, ale o každou loď projíždějící určitou trasou. Takže to vypadá, že problém je zakopán hluboko pod hladinou. Tento příběh osvěžil svou kresbou Derek Thompson.

Jak vám jistě docvaklo z předchozích řádků, Mike Mignola se stal jen jakousi šedou eminencí, a je pouze jakýmsi hybatelem. Příběhy Úřadu paranormálního výzkumu a obrany ani vlastně moc nepíše (spíš tak jenom navrhne, nastíní a předá jiným) ani nekreslí. Jednomu by se mohlo zdát, že je něco špatně. Já si ale myslím právě opak, není od věci vidět kresby a příběhy z hellboyovského světa prezentované někým jiným, než otcem zakladatelem. Někdy takový svěží vítr odhalí netušené věci. Tahle sbírka je toho dostatečným důkazem.

Když k tomu připočteme tradičně dokonalý překlad Jana Kantůrka a jak už u Comics Centra bývá zvykem, vázanou i brožovanou verzi, máme tu zase kousek, který by vám neměl chybět v knihovničce.




Autor:


Autor článku: Drakeus

Detaily o sérii

Série: Hellboy
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %






    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeři



Top 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!





Vlastní vyhledávání




     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!