Rudý bojovník s nadpřirozenem zjevně neví, kdy skončit. V pořadí sedmé knize už od něj sice dává jeho matka-otec Mike Mignola svůj pomyslný prs pomaličku pryč, ale své místo nabízí hnedle dvojici „nových“ kojných. Pojďme se na ten pekelný ansámbl mrknout pěkně zblízka...
Jak jistě vnímavý čtenář postřehl podle názvu, čeká na nás několik příběhů Hellboyova světa. První kousek
Penanggalan je dá se říct typicky hellboyovský. Hned na první straně jste uvedeni do děje a na zbývajících sedmi si pekelník všechno sám vyřeší. Zápletka jednoduchá, nicméně jako rozjezd knihy paráda.
Ve druhé povídce
Hydra a Lev se Mignola nechal unášet na vlnách řecké mytologie a naservíruje zase jednou pořádnou Hellboyovu bitku, celý příběh si pak pořádně vychutnáte na poslední stránce.
Trollí Čarodějka je příběh dvou sester z norské lidové pověsti. Hellboy si tentokrát vystačí i bez své kamenné pěsti a je tu spíše jako vedlejší postava. Atmošku má ale tahle povídku jako prase...
Titulní povídka knihy
Pražský Upír, jejíž inspirací byla Mignolova návštěva naší 100 věžaté matičky, si opět pohrává s místní pověstí. Zaujme pražskými reáliemi (sv.Václav, Malá Strana a pod.) Jako obvykle si Mignola vypůjčil co se mu hodilo, přidal trošku tohodle a krapítek támhle toho, celý to zamíchal a nabídl P. Craigovi Russellovi, který celý tento příběh nakreslil. Nutno dodat, že jde o celkem zábavný počin, který ukazuje Hellboye ve zcela jiném světle (aby taky ne, když jej kreslí někdo jinej) a je zatraceně poznat jak moc umí Mignola vystihnout atmosféru barvami. Neříkam že Russell to neumí, ale přece jen je tento příběh především akčním kouskem, kde se na atmosféru nehledí.
Následující
Experiment dr. Carpa si pohrává s paralelním vesmírem a Hellboy se tak ocitne v krapítek jiném světě. Zdánlivá klasika o strašidelném domě, šílených experimentech a mutantech. Parádně to odsejpá.
Jak sám Mignola poznamenal, následující
Ghúl je téměř jistě nejstarší Hellboyův příběh. Klasické hřbitovní klišé je tu narušeno monstrem citující úryvky básní. Hellboyova pravička si ale s tímto podivným intelektuálem poradí jednou pro vždy.
O poslední příběh této knihy
Makoma, se opět postaral hostující kreslíř. Tentokrát nikdo menší než sám legendární Richard Corben, jehož kresbu by jste poznali mezi tisíci jiných. Makoma je nasáknutá Afrikou, je vyprávěna mumií a pojednává o Hellboyově alias Makomově cestě na konec světa. Jeho souboji s bájnými obry afriky a tak trochu i o stvoření světa. Prostě další klasický Mignolův mish-mash.
Nemá cenu pokoušet se vypíchnout nějaký příběh (no dobře za mě je to Trollí Čarodějka, když to musí být), všechny příběhy Pražského Upíra jsou skvělé a všechno to tvoří zdánlivý celek, fungující celek. Trošku mě ovšem zamrzelo, jakési pomalé Mignolovo opouštění Hellboye.
Nevím z jakého důvodu přepouští svého mazlíčka cizákům, možná nedostatkem času, kvůli tvorbě jiných příběhů. Jen doufám, že to není z ryze komerčního hlediska aby zahltil čtenáře příběhy a vymlátit z Hellboye co nejvíc dokud to jde.
Zatím to vypadá, že šlo opravdu jen o jakési zpestření Hellboyova světa, příběhům nelze nic vytknout. Já si to užil a protože mám pro tohoto rohatce slabost, tak se těším na další příděl.
Série: | Hellboy | Země vydání: | Česká Republika | Země původu: | USA |
|