Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Hellboy vol.7: Pražský upír a další povídky - 90 %

08.10.2012, autor: Drakeus

Rudý bojovník s nadpřirozenem zjevně neví, kdy skončit. V pořadí sedmé knize už od něj sice dává jeho matka-otec Mike Mignola svůj pomyslný prs pomaličku pryč, ale své místo nabízí hnedle dvojici „nových“ kojných. Pojďme se na ten pekelný ansámbl mrknout pěkně zblízka...
Jak jistě vnímavý čtenář postřehl podle názvu, čeká na nás několik příběhů Hellboyova světa. První kousek Penanggalan je dá se říct typicky hellboyovský. Hned na první straně jste uvedeni do děje a na zbývajících sedmi si pekelník všechno sám vyřeší. Zápletka jednoduchá, nicméně jako rozjezd knihy paráda.

Ve druhé povídce Hydra a Lev se Mignola nechal unášet na vlnách řecké mytologie a naservíruje zase jednou pořádnou Hellboyovu bitku, celý příběh si pak pořádně vychutnáte na poslední stránce.

Trollí Čarodějka je příběh dvou sester z norské lidové pověsti. Hellboy si tentokrát vystačí i bez své kamenné pěsti a je tu spíše jako vedlejší postava. Atmošku má ale tahle povídku jako prase...

Titulní povídka knihy Pražský Upír, jejíž inspirací byla Mignolova návštěva naší 100 věžaté matičky, si opět pohrává s místní pověstí. Zaujme pražskými reáliemi (sv.Václav, Malá Strana a pod.) Jako obvykle si Mignola vypůjčil co se mu hodilo, přidal trošku tohodle a krapítek támhle toho, celý to zamíchal a nabídl P. Craigovi Russellovi, který celý tento příběh nakreslil. Nutno dodat, že jde o celkem zábavný počin, který ukazuje Hellboye ve zcela jiném světle (aby taky ne, když jej kreslí někdo jinej) a je zatraceně poznat jak moc umí Mignola vystihnout atmosféru barvami. Neříkam že Russell to neumí, ale přece jen je tento příběh především akčním kouskem, kde se na atmosféru nehledí.

Následující Experiment dr. Carpa si pohrává s paralelním vesmírem a Hellboy se tak ocitne v krapítek jiném světě. Zdánlivá klasika o strašidelném domě, šílených experimentech a mutantech. Parádně to odsejpá.

Jak sám Mignola poznamenal, následující Ghúl je téměř jistě nejstarší Hellboyův příběh. Klasické hřbitovní klišé je tu narušeno monstrem citující úryvky básní. Hellboyova pravička si ale s tímto podivným intelektuálem poradí jednou pro vždy.

O poslední příběh této knihy Makoma, se opět postaral hostující kreslíř. Tentokrát nikdo menší než sám legendární Richard Corben, jehož kresbu by jste poznali mezi tisíci jiných. Makoma je nasáknutá Afrikou, je vyprávěna mumií a pojednává o Hellboyově alias Makomově cestě na konec světa. Jeho souboji s bájnými obry afriky a tak trochu i o stvoření světa. Prostě další klasický Mignolův mish-mash.

Nemá cenu pokoušet se vypíchnout nějaký příběh (no dobře za mě je to Trollí Čarodějka, když to musí být), všechny příběhy Pražského Upíra jsou skvělé a všechno to tvoří zdánlivý celek, fungující celek. Trošku mě ovšem zamrzelo, jakési pomalé Mignolovo opouštění Hellboye. Nevím z jakého důvodu přepouští svého mazlíčka cizákům, možná nedostatkem času, kvůli tvorbě jiných příběhů. Jen doufám, že to není z ryze komerčního hlediska aby zahltil čtenáře příběhy a vymlátit z Hellboye co nejvíc dokud to jde.

Zatím to vypadá, že šlo opravdu jen o jakési zpestření Hellboyova světa, příběhům nelze nic vytknout. Já si to užil a protože mám pro tohoto rohatce slabost, tak se těším na další příděl.
Autor:


Autor článku: Drakeus

Detaily o sérii

Série: Hellboy
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
01.04.2018 Ovocný komiks 3: Fazole s mákem s gustem souloží s burskými povidly - 0 % - AKTUALIZOVÁNO
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!