Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

Hellboy 8: Baba Jaga lítá v hmoždíři po staré Rusi – 90 %

07.01.2013, autor: Václavix

Kolem sympatického rudocha Hellboye se v osmém pokračování stahuje vábivá temnota. V ní na něj číhá pomstychtivá Baba Jaga, která chce vyrovnat účty doslova oko za oko. Mike Mignola opět přenechal kreslicí otěže jinému a na vznik komiksu pouze dohlížel, kresby se tentokrát ujal Duncan Fegredo.
Příběh začíná na břehu moře poté, co jsme se zde v minulém díle s Hellboyem rozloučili. Nyní se uchýlil ke starému příteli v Anglii, aby si trochu oddechl od náročné výpravy. Z klidu ho ovšem vytrhne mezinárodní slet čarodějnic, kterým schází královna Hekaté. Chtějí si zvolit nového vládce a volba padla zrovna na rudého synka z pekla. Ten se ale s vrásčitými stařenami nechce zahazovat a na oplátku jim vyhlásí válku.

K jeho smůle toho využije Baba Jaga, kterou kdysi připravil o oko (Spoutaná rakev). Přemluví čarodějnice a nechá si od nich Hellboye poslat do světa, který si pro sebe stvořila. V tomto díle hraje prim slovanská mytologie, odkud pochází i samotná Baba Jaga. Není tedy překvapivé, že se Hellboy ocitne ve staré Rusi, kde ožívají slovanští bohové a postavy z legend.

A Hellboy to s nimi nemá zrovna lehké. Armáda nemrtvých v čele s Kostějem nesmrtelným mu pěkně zavaří. Ale naštěstí jsou i v říši Baby Jagy dobráci jako třeba lesní duch Lešij nebo skřítek Domovoj.

Ruské legendy jsou v tomto díle zpracovány velmi zdařile. Znalce potěší detaily jako soška boha Peruna na krbové římse v sídle Domovoje nebo styl letu Baby Jagy, která se po obloze vozí v hmoždíři a pádluje tloukem.

Zásadní je střet Hellboye s Kostějem. Zdatný válečník má Babě přinést Hellboyovu hlavu a vzhledem ke své nesmrtelnosti je to těžký soupeř. Jeho neporazitelnost je rovněž založená na legendě o duši schované ve vejci, které je v kachně, co je v kozlovi a tak dále. Mike Mignola toho efektivně využil. Baba Jaga je známou sběratelkou duší, které přechovává v lebkách u kořenů stromu Yggdrasilu. Má tedy v plné moci i Kostěje, kterého neváhá zneužívat pro špinavou práci.

Souboje dvou hlavních protivníků jsou stylové a mají pěknou choreografii. Byť je Kostěj oproti Hellboyovi původem jenom člověk, svými proporcemi se mu víc než vyrovná. Zajímavé je, že Duncan Fegredo namaloval jeho pěsti stejně velké jako hlavu. Díky nim i mohutný Hellboy létá vzduchem jako hadr na holi.

Nebyl by to ale starý známý Hellboy, kdyby si s takovou výzvou neporadil. I když nakonec vypadá jako jehelníček, protože Kostěj ho potrápí sadou šípů, jeho kamenná pravice nezklame.

Hellboy se v tomto díle chová jako vždycky, problémy řeší svou kamennou pravačkou a nic svým protivníkům nedaruje. Bohužel už nemá takový ostrovtip. Snad je to kvůli tomu, že byl Babou Jagou vytržen ze skutečného světa, a tak se necítí ve své kůži. Možná Mignolu ovlivnil nový kreslíř. Hellboy až příliš často zahajuje boj hláškou „Ty parchante!“.

Ne že by celý komiks stál na bohaté zásobě sprostých slov, ale čtenář se těší na poněkud lepší hlášky. Je jich málo, ale jednou obzvláště povedenou Hellboy počastuje 400 let staré čarodějnice, které zrovna vylezly z hrobu.

Pokud se od tohoto odhlédne, je komiks velmi zdařilý. Nedá se mu vytknout nic dalšího. Fegredova kresba se drží Mignolovy tradice a celá sága spěje ke konci nebo alespoň nějaké zásadní události.

Temnota vábí je příhodný název, protože v pozadí hlavních událostí se dějí skutečně temné věci. Zlomyslný prasečník Gruagach je posedlý touhou změnit běh dějin ve světě Daoine Sidhe a dalších mytických bytostí. Je proto ochoten vypustit na svět zlo, které zde ještě nebylo. Zatím je ale klid před bouří, která nastane v příštím díle.
Autor:


Autor článku: Václavix

Detaily o sérii

Série: Hellboy
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
20.08.2013 Pérák: Český supermuž skáče nacistům do zelí - 100 %
10.05.2013 Green Lantern: Krásné obrázky a happy end nestačí – 50 %


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!