Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Omnibus Captain America 3: Bucky alias Winter Soldier pátrá po vrahovi - 90 %

08.01.2013, autor: Roiser

V pořádí třetí kniha s Captainem čtenáře vůbec nešetří a hned na obalu na vás číhá podtitul Smrt. Je možné zabít takovou ikonu, jako je Captain America? Bez toho, aby měl čtenář pocit, že vražda byla naprosto zbytečná, jen na upoutání pozornosti? V podání Eda Brubakera se toho vůbec nemusíte bát a čeká vás velice kvalitní počtení.
Příběh navazuje bezprostředně na události Civil War, čímž se zabývala i předchozí kniha o Captainovi. Civil War neboli Občanská Válka je jeden z Marvelovských největších a nejlepších crossoverů, v němž je uveden v platnost nový zákon o identitě superhrdinů. Ten rozdělí naše hrdiny na dvě skupiny, zástance a odpůrce. Captain se řadí k té druhé skupině a nebojí se to dát najevo. Vše výustí v potyčku mezi ním a Iron Manem. Cap sice vyhraje, ale uvědomí si, jaké škody okolí způsobil a rozhodne se vzdát Shieldu. Na začátku této knihy je tedy Captain veden před soud, kde bude odsouzen právě za tyto činy.

Nicméně než se do budovy soudu dostane, z davu se ozve několik výstřelů a Steve Rogers alias Captain America pádá k zemi a nedlouho poté umírá. A to vše během prvních třiceti stran. Zbytek děje se zabírá tedy tím, jaký to má dopad na ostatní superhrdiny a také především na občany Ameriky. Nejvíc znepokojený touto událostí je Captainův bývalý parťák a nejlepší přítel Bucky alias Winter Soldier, který chce všemu přijít na kloub a pomstít se. Na jeho seznamu podezřelých se vyskytují taková jména jako je třeba Nick Fury, Red Skull nebo dokonce sám Iron Man.

Pozdějí zjišťuje, že vše je nejspíš součástí nějakého většího plánu a někdo se snaží této situace využít. Do toho nastává další otázka, zda Amerika potřebuje dalšího Captaina a případně kdo by jeho ikonický štít převzal. I přes pomalejší rozjezd patří příběh k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost za poslední dobu číst a celou knihu jsem přečetl v podstatě na jeden zátah. Vytknout bych ještě mohl možná až přílíš velký počet vedlejších postav, které děj místy zbytečně natahují, ale moc takových pasáží naštěstí není.

Ačkoli se jedná v pořádí o třetí díl, noví čtenáři by neměli mít větší problémy s chápáním příběhu, poněvadž kniha se snaží v rychlosti objasnit některé komplikovanější události. Přesto kvůli většímu počtu hrdinů a padouchů je lepší být obeznámen aspoň s událostmi Civil War. Pokud jste o Captainovi zatím nic nečetli a chtěli byste začít tímhle titulem, nezoufejte. I přes počáteční komplexnost se dříve či později chytíte. Na konci knížky navíc najdete třístránkové info o Buckym, které vám hodně napomůže.

Pokud jste fanoušci filmové verze Captaina a máte dojem, že se po ní budete v této knize snadno orientovat, nemusí tomu tak být. Ano, vyskytuje se tu řada postav z filmu, ale většina z nich je dost odlišná. I když se v současné době natáčí druhé pokračování s názvem Winter Soldier, Brubakerova verze se hodně odlišuje a rozhodně bych nečekal úmrtí Steva Rogerse na filmovém plátně. Ale kdo ví, třeba Marvel překvapí.

Smrt hlavních protagonistů není v komiksu nic nového, nicméně málokdy je tato událost opodstatněná či definitivní. Samotný Superman měl možnost si poležet v hlíně, ale dlouho v tomto stavu nevydržel. O pár komiksových čísel později si zase spokojeně poletoval. Tohle rozhodně není Capův případ. Fakt, že jeho smrt je součástí něčeho většího jen prokazuje, že vše má smysl a není to jen kvůli upoutání pozornosti ubývajících čtenářů.

O kresbu se postaralo především duo Steve Epting a Mike Perkins, kteří opět odvedli opravdu skvělou práci. Jejich realistický, detailní a ponurý styl skvěle podtrhuje Brubakerův drsný příběh. Menší výtku bych měl k jejich podobě Red Skulla, jehož lebka nějak vůbec nevypadá jako lebka a má spíš tvar nějakého mořského živočicha. Může se to zdát jako bezvýznamná drobnůstka, přesto to ale stačilo k tomu, abych nad tím několikrát ohrnul nos.

Podobně malé stížnosti bych měl vůči překladu od Richarda Klíčníka. Ač je gramaticky bezchybný a stylově perfektní, vytknul bych mu dvě věci. První je cenzura sprostých slov. Na pár místech najdete místo samotných nadávek různé klikyháky, co je mají zakrýt. To bych pochopil, kdyby kniha byla určena pro mladší publikum a cenzurovalo se všechno. Na některých stránkách ale sprosťárny najdete v plném znění. Druhou, už menší výtku, mám k překladu Winter Soldier na Zimní Voják. Vedle takového Captaina, Iron Mana nebo Red Skulla to působí divně a bylo to, podle mě, zbytečné.

Komu bych tedy toto dílo doporučil? Úplně každému nadšenci do komiksů, ať už jste fanoušci Kapitána, nebo ne. Brubaker dokázal, že i přes nápis Smrt přímo na obalu knihy dokáže napsat napínavý, promyšlený a hlavně kvalitní příběh. Nebýt trošku utahanějšího úvodu a pár drobností, tak by Cap určitě dosáhl na stovku procent.
Autor:


Autor článku: Roiser

Detaily o sérii

Série: Captain America
Země vydání: Česká Republika
  Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!