Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Star Wars si ze sebe dělá srandu v komiksu

29.01.2013, autor: Roiser

A máme tu další dvě vydání magazínu Star Wars, která jako obvykle nabízí několik kratších povídek rozdílných kvalit. Nicméně nezoufejte, některé z nich totiž stojí za přečtení. Takže oprašte světelné meče, naleštěte blastery a hurá do toho.
Časopis: Star Wars magazín
Recenzované číslo: 9/2012
Počet stran: 48
Počet komiksových stran: 48
Počet reklamních stran: 0
Cena: 49 Kč

Čím vinna věrnost?

První příběh se točí okolo stormtroopera s označením TK-622, jenž neustále brání svého velitele Akobiho, kterého se povstalci snaží zavraždit snad na každém druhém panelu. Po úspěšném dokončení mise se z planety Ralltiir přesunou na Hvězdu Smrti a ani zde nemají klid. Vše se pak uzavírá možná až přehnaným a hloupým pokusem navázat na filmovou Epizodu IV.

Největším problémem celého příběhu je jeho krátkost, čtenář prostě nemá dost času na to, aby si oba dva hrdiny oblíbil. Potom, když jedna z postav začne filosofovat nad tím, co je dobré a co špatné, tak to nemá takovou váhu, pokud nevíme, čím vším si v minulosti prošli. Pochválit ale rozhodně musím krásně detailní a realistickou kresbu od Patricka Blainea, která je ze všech tří příběhů zdaleka nejlepší.

Hodnocení komiksu: 60%

Yaddlin příběh: Ta v podzemí

Druhá část začíná hádkou rady Jediů o tom, zda může padawanka Yaddle pokračovat ve svém výcviku. Jelikož dohady neberou konce, rozhodnou se, že vyslechnou celý její příběh. Yaddle byla se svým mistrem povolána, aby osvobodili kolonie od krutého samovládce Tulaka. Její mistr je však zabit a Yaddle hozena do jeskynního komplexu, kde zůstane uvězněna po desítky let. Díky zemětřesení se jí nakonec povede uniknout a jakmile uvidí, jaké škody katastrofa způsobila domorodcům, rozhodne se zůstat a pomoci.

Co mě velmi trápilo, byl fakt, že se mladý Jedi nedovede dostat z jeskyně po desítky let. Nevím, jestli v momentě uvěznění zapomněla na všechny své schopnosti a prostě se smířila s tím, že je v pytli. Oslavné pozdvižení světelných mečů ve finálním panelu mi přišlo komické, jelikož tohle Jediové nikdy neměli ve zvyku. Kresba už není tak povedená, jako u prvního příběhu, ale rozhodně nikoho neurazí.

Hodnocení komiksu: 40%

Ponaučení

Tento šestistránkový kraťásek se odehrává během bitvy v aréně na planetě Geonosis z druhé filmové epizody. Tuala si během tohoto konfliktu začne rozpomínat na svůj výcvik, kdy ji její učitel vysvětloval, že Jedi vždy muset myslet na ostatní a případně být připraven pro ně zemřít. Tuale začne docházet pravý význam těchto slov až při tomto konfliktu. Opravdu velmi krátký příběh a je vidět, že je tu jen na zaplnění posledních šesti stran. Nenabízí tak nic zajímavého a končí dřív, než začne.

Hodnocení komiksu: 30%
Časopis: Star Wars magazín
Recenzované číslo: 12/2012
Počet stran: 44
Počet komiksových stran: 44
Počet reklamních stran: 0
Cena: 49 Kč

Očista: Vteřiny před smrtí

Sho Koon je pověřena svým strýčkem, Plo Koonem, aby našla zrádce v republikové hiearchii, o kterém mluvil hrabě Dooku. Vydá se tedy do archivu Jediů a začne pátrat, bohužel ale zanedlouho vypukne "rozkaz 66" a všichni Jediové jsou vzápětí loveni klonovanými vojáky, k nimž se přidal i Anakin Skywalker. Sho s použitím svých telepatických schopností jen tak tak uniká a schová se do ústraní. Nehodlá ale tolerovat Anakinovu (který už je touhle dobou Darth Vader) zradu a nachystá na něj past.

Celkově je Očista hodně povedená, vytknul bych jí jen chaotické skákání v čase a pár nelogičností - např. to, že Sho opustí chrám, ve kterém Anakin zrovna vraždí malé děti. Byl by to pro ni jedinný silný nepřítel, nicméně ona se rozhodne uprchnout. Ilustrace je pěkně detailní a barevná, pouze obličeje lidí vypadají poněkud zvláštně.

Hodnocení komiksu: 80%

Zrodila se hvězda smrti

Císař Palpatine si neví rady se svou novou mobilní základnou a tak si na pomoc přizve Moffa Tarkina. Jako první začnou rozebírat samotné jméno stanice a po tak kvalitních návrzích, jako je Titanik nebo Slunceclonič se shodnou na Hvězdě Smrti. Poté se přesunou k tématům jako je zábradlí u bezedných propastí a šířka tepelných průduchů. Bylo by přece nemilé, kdyby sám Císař uklouzl a spadl do takové šachty a nebo kdyby se nějaký rebelský lotr rozhodl Hvězdu Smrti skrz tento tepelný průduch zničit.

Překvapivě vtipná parodie si snaží dělat srandu nejen ze samotné Hvězdy smrti, ale i jiných událostí. Pár vyloženě dětinských vtípků (Méďa Béďa na holoprojektoru) to sice trochu sráží, ale i tak je to vítaná změna oproti všem těm vážným povídkám. Kresba je téměř karikaturní a barevná, což se zde perfektně hodí.

Hodnocení komiksu: 60%

Volná paměť

Po událostech Epizody VI hledá C-3PO svého nerozlučného parťáka R2-D2, který měl podstoupit údržbu. 3PO ale zjišťuje, že R2 vůbec nedorazil a nejspíš se někde zatoulal. Jakmile jej nalezne, zjistí, že si R2 přehrává staré zprávy od různých lidí. Han se loučí před odletem, Leia se svěřuje Lukovi a sám Luke se snaží najít svou cestu po vítězství nad impériem.

Nakonec tu máme tenhle krátký a velmi kvalitní příběh, který krásně doplňuje události filmů. Škoda, že zrovna ten, co si zaslouží nejvíc prostoru, je nejkratší. Přesně takhle bych si představoval ideální propojení mezi Star Wars filmem a komiksem. Taktéž kresba od Vatche Mavliana působí téměř až umělecky oproti všem předchozím stylům.

Hodnocení komiksu: 90%
Autor:


Autor článku: Roiser

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!