Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Hra o trůny: Po knize a televizním seriálu přišel komiks - 80 %

12.03.2013, autor: Roiser

Po knižní a seriálové podobě tu máme komiksovou verzi této veleúspěšné fantasy série. Jestliže o Hře o trůny slyšíte poprvé, tak věřte, že vůbec za svými předchůdci nezaostává a nabízí velice kvalitní pohled do tohoto světa.
Ač jsem sám knižní předlohu Hry o trůny nečetl, tak jsem velkým fanouškem seriálu, jehož třetí řada se brzy chystá na obrazovky televize a na komiksovou podobu téhle klasiky jsem byl více než zvědavý. Nejprve jsem měl obavy, že bude muset vyjít nespočetné množství takovýchto komiksů, aby odvyprávěly alespoň to nejdůležitější z této ságy, což se ukázalo jako zbytečná obava. Není to poprvé, co autor Daniel Abraham spolupracuje s George R. R. Martinem a na výsledku je to rozhodně znát. Z pochopitelných důvodů je hodně obsahu knih vynecháno a to, co tu zůstalo, je téměř totožné se seriálem od HBO.

Komiks začíná u skupiny strážců z Noční hlídky, kteří jsou napadeni smečkou zombie, zvaných Bílí chodci. Ze začátku tak může mít čtenář pocit, že se jedná o příběh se silným zaměřením na fantasy prvky, nicméně zbytek knihy se drží při zemi a zabývá se spíše rozepřemi mezi vysoce postavenými rodinami. První z nich je početný rod Starků v čele s Eddardem a Catelyn, žijící na severu kontinentu Západozemí ve svém Zimohradě.

Starkovy děti jsou kapitola sama o sobě, nově příchozí se v nich mohou lehce ztrácet a to ani nemluvím o velkém počtu poddaných, kteří se ale projeví až v dalších dílech. Nejvíce prostoru zde dostává mladý Brandon, jenž se díky své zvědavosti a neposlušnosti dostane do pěkných problémů. Dále tu máme Eddardova nemanželského syna, Jona Sněha, jehož nevlastní matka Catelyn nikdy nepřijala, kvůli čemuž se cítí odstrčený a nejradši by odešel do služeb Noční hlídky. Ostatní děti zde nemají zdaleka tolik prostoru a pořádně se projeví až v budoucích částech. Jedná se o nejstaršího syna Robba, rebelskou Aryi, vznešenou Sansu a adoptovaného Theona Greyjoye.

Jednoho dne je poctí návštěvou sám král Sedmi království Robert Baratheon, který je dobrým přítelem Eddarda a chce mu nabídnout pozici královského pobočníka. Robertova manželka z rodu Lannisterů však chová lásku spíš ke svému bratrovi Jaimemu, než ke králi. Rozhodně se nejedná o pouhou rodinnou lásku, nýbrž čistý incest. Mladý Brandon Stark je přímo při tomto aktu chytne, načež jej Jaime vyhodí z okna a přivodí mu kóma, což vyvolá mezi těmito rody velkou nenávist. Přijel sem i namyšlený princ Joffrey, jenž jakoby svým chováním vypadl z oka své kruté matce, aby si vybral svou budoucí ženu. Avšak ne všichni Lannisterovci jsou krutí, nejrozumnější z nich je Tyrion, bohužel je ale trpaslík, kvůli čemuž si z něj lidé spíše utahují.

V neposlední řadě tu pak máme Daenerys s jejím bratrem Viserysem, jenž se snaží získat zpět slávu jejich rodu Targaryenů a to tak, že svou sestru daruje barbarskému Khal Drogovi za manželku, který na oplátku Viserysovi poskytne početnou armádu. Krále Aeryse Targaryena totiž zradil a zabil sám Jaime Lannister, čímž zničil šance tohoto rodu na vládnutí. Na sirotky čeká dlouhá cesta přes rozlehlé kontinenty a získat zpět Železný trůn nebude zdaleka tak lehké, jak si mysleli.

Příběh trpí tím samým problémem, co knižní anebo seriálová podoba. Je místy hodně natahovaný. Od samého začátku vás navnadí, že se blíží velká bitva mezi rody, jenže ta se ještě hodně dlouho neodehraje a našim hrdinům jsou neustále pod nohy házeny klacky, aby je zdržely. Navíc některé postavy jsou nezajímavé a zbytečné. Na druhou stranu, alespoň si příběh hraje s vaším očekáváním a je téměř nemožné předvídat, co se dál stane. Velkou výhodou má také komiks oproti seriálu v monolozích a úvahách postav, což vám nabídne hlubší pohled do jejich myšlení. Krom toho bohužel moc nového nenabízí, i když úvod tvrdí něco jiného. Největší rozdíl je každopádně vzhled všech postav, který se od seriálu liší, některé více, jiné méně.

O kresbu se postaral Tommy Patterson, jenž sice spolupracuje poprvé s R.R. Martinem, nováček v tomhle oboru ale rozhodně není. Krásně zachycuje pestrost a různorodost různých částí tohoto fantasy světa, přičemž se nebojí ukázat i tu dospělou a brutální část, což sem bez pochyby patří. Vytkl bych mu jen dvě drobnosti. Za prvé je to měnící se stavba těla postav, na některých panelech vypadají bezchybně, na dalších zas až moc hubeně nebo svalovitě. Za druhé to je až moc malá velikost některých panelů, párkrát jsem se do nich musel pořádně zahledět, abych vůbec poznal, co se v nich vlastně děje, naštěstí takových moc není. Nicméně jsou to jen drobnosti, celkově je kniha moc pěkná a neuvěřitelně detailní.

Potěšila mě také úvodní řeč od samotného George R. R. Martina, kde vysvětluje, jakým je ve skutečnosti fanouškem komiksů a že tohle zpracování má jeho plnou podporu. Úvody běžně vynechávám, protože mě málokdy zaujmou, přesto tenhle jsem přečetl jedním dechem. Na závěr pak najdeme takový "pohled do zákulisí" o tom, jak probíhala tvorba knihy. O překlad se postaral Peter Kadlec, jemuž, krom jednoho překlepu, nemám co vytknout.

Tento komiks bych tak s klidným svědomím doporučil každému fanouškovi fantasy a všem, kdo mají rádi promyšlený a pomalejší příběh. Pokud hledáte akčnější a méně ukecaný komiks, tak tuto knihu můžete s čistým svědomím vynechat. Pro všechny ostatní nabízí velice slušnou porci zábavy za pěkné peníze. Další díl se chystá na jaře tohoto roku.
Autor:


Autor článku: Roiser

Detaily o komiksu:

Titul: Hra o trůny
Série: Hra o trůny
Kresba: James O/Barr
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2012
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Související články:


Egmont - grafické novely
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
11.06.2018 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!