Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Star Wars magazín: Komiksový Han Solo je stejně šarmantní jako ve filmu

02.04.2013, autor: Basil Karlo

Každé číslo Star Wars magazínu se skládá ze tří až čtyř povídek a každá povídka má jiného scénáristu i kreslíře. Vedle kreslířů je třeba zmínit i výtvarníky mající na starosti linky kreseb a barvy. Některé povídky doplňují notoricky známou hexalogii ze světa Star Wars.
Dovíte se v nich, co se dělo před, po i mezi jednotlivými událostmi celé série. Jiné povídky naopak obohacují univerzum Star Wars o nové neznámé postavy a příběhy dokreslující filozofii Jediů a Sithů.

První část povídky o odvaze a taktických dovednostech ambiciózního, nikoliv podlézavého, imperiálního poručíka Sunbera nám ukáže, že i na temné straně narazíme na sympaťáky. Han Solo předvede jeden ze svých husarských kousků, Darth Maul postraší Luka Skywalkera a jako bonus dostanete návod jak se stát sithským učedníkem.

Časopis: Star Wars magazín
Recenzované číslo: 1/2013
Počet stran: 48
Počet komiksových stran: 48
Počet reklamních stran: 0
Cena: 49 Kč


Do posledního muže

Příběh nás zavede na planetu Maridun, svět pokrytý džunglí, na jehož povrchu uvízne Imperiální jednotka. Stáváme se tak svědky počínající řežby mezi stormtroopery a domorodými válečníky rasy Amaniů. Ačkoliv jsou Amaniové národem přírodním a jako svoji hlavní zbraň používají kopí, jejich několikanásobná početní převaha dělá starosti nejen stormtrooperům, ale i jejich velení. Prokáže náš imperiální hrdina, poručík Sunber, své kvality, aby dosáhl na vytoužené povýšení? To se dozvíme, ale až v dalším čísle. Za patami mu bude do té doby fuňet úlisný kapitán Gage, jemuž se dělá zle jen při pomyšlení na Sunberovo povýšení.

Osobně nemám nic proti povídkám na pokračování, pokud ovšem vychází v nějakém rozumném časovém rozmezí. V tomto případě se jedná o měsíční interval, což protáhne čekání na uzavření celého příběhu na kruté tři měsíce, než vyjde třetí závěrečná část povídky Do posledního muže. I přes tuto výtku je její první část velmi zdařilá a to jak po scenáristické, tak po výtvarné stránce. Kresba vyniká především atmosférickým nasvícením scén a pečlivými detaily.

Hodnocení komiksu: 100%

Rutina

Tato povídka by mohla nést podtitul: „Aneb jak se stal Han Solo legendou ještě předtím, než potkal Luka Skywalkera“. Představte si Imperiální hlídkovací loď kdesi na okraji galaxie, jenž má za úkol zamezit případnému zásobování povstalců. Tato loď třikrát odchytí kapitána Hana Sola a třikrát imperiální technici nenarazí na Hanově lodi na žádný kontraband v podobě zbraní nebo čehokoliv podezřelého. A to ani po dokonalé prohlídce lodi šroubek po šroubku! Buďte si ale jistí, že Han něco pašuje. A buďte si jistí, že v tomhle příběhu nechybí ani Solův první důstojník Chewbacca.

Kresba je spíše zkratkovitá, náznaky evropské odnože manga stylu a postupů se v ní nezapřou. I přes určitou míru odfláknutosti se řadí k lepším kouskům. Po scenáristické stránce není co vytknout. Příběh vás pohltí hned na začátku už jen z důvodu, že Han Solo vyzařuje stejné lišácky šarmantní charisma jako ve filmech.

Hodnocení komiksu: 90%

Skryté hrozby

Impérium bylo poraženo a Luke Skywalker se vydal na planetu Iridonie, aby obnovil obchodní cesty s národem Zabraků. Národ z nějž povstal Darth Maul jej přivítá vlídně, avšak nemilé překvapení na sebe nenechá dlouho čekat. Luke Skywalker je po západu slunce napaden přízrakem Darth Maula. Jde snad o zbloudilou duši? Hologram? Obojí dohromady?

Kresba patří k tomu nejslabšímu z celého sešitu. Občas máte problém rozeznat, zda se jedná o stejnou postavu jako v předchozím okýnku. Jsou hodně využívány barevné plochy a zkratkovitost s minimem detailů. Samotný příběh je také poněkud nedomrlý a přitažený za vlasy.

Hodnocení komiksu: 60%

Učeň

Pokud vás zajímá, jak se z obyčejného člověka může stát sithský učedník, pak je tato povídka určena právě pro vaše oči. Pokud se jednou stanete sithským učedníkem, nesmíte za žádných okolností ukázat slabost. Mezi slabosti se řadí i lítost. Pokud projevíte lítost, kryjte si záda. Ten koho jste litovali už nemusí mít slitování s vámi. Obzvláště přihlédnete-li k faktu, že Sithský mistr může mít vždy pouze jednoho učedníka.

Kresba svým způsobem hodně připomíná Disneyho tvorbu. Kupodivu to není na škodu a docela to funguje. Scénář, byť snadno předvídatelný, překvapí zajímavým příběhem na malé ploše.

Hodnocení komiksu: 90%
Sunber nadále čelí přesile Amaniů i záludnosti svého soka Gagea a povýšení je stále v nedohlednu. Darth Vader zakládá Černou osmu, nechvalně známou letku těch nejlepších imperiálních pilotů. A mladý Luke Skywalker přemýšlí, jak a jestli vůbec obnovit řád Jedi po tom, co bylo Impérium poraženo.

O Georgi Lucasovi se říká, že vše co nese logo LUCAS a týká se světa Star Wars, musí nejprve projít jeho rukama a následovně to musí být samotným mistrem schváleno. U Star Wars magazínu to platí jen napůl. Tento měsíčník se vyznačuje především kvalitou příběhů, ale kvalita kreseb je u něj občas sporná. Většinou jedna ze tří povídek trpí tímto neduhem, ale není to pravidlem. Naštěstí je hůře nakreslených povídek celkově méně než těch dobrých a nadprůměrných. Doufejme tedy, že měl Lucas slabších chvilek při schvalování některých kreslířů jen minimum.

Časopis: Star Wars magazín
Recenzované číslo: 2/2013
Počet stran: 48
Počet komiksových stran: 48
Počet reklamních stran: 0
Cena: 49 Kč


Do posledního muže 2

Pokračování povídky z předchozího čísla odkryje další karty. Sunber přijde s geniálním plánem jak čelit přesile domorodých Amaniů. Ale jak se zdá, každý řetěz má nějaký slabý článek. Otázkou zůstává, zda je podrazák Gage tak vychytralý, nebo jen tak moc zbabělý, že ohrozí celý plán. U trilogií bývá zvykem, že prostřední díl je jen jakousi přípravnou vatou před velkým finále. Ticho před bouří se ale v tomto případě nekoná. Amaniové rozvíří hotový válečný Maelström v jehož středu kosí desítky stormtrooperů jako slámu při žních. Tenhle příběh má pořádně našlápnuto. Doufejme, že jeho závěr v příštím čísle bude stát za to.

Po výtvarné stránce jde o naprostý skvost. Atmosféra doslova sálá z každého okýnka. Scény i záběry jsou voleny natolik přirozeně, až vás příběh pohltí a vy si ani neuvědomíte, že čtete komiks. Scénárista Welles Hartley si dal záležet hlavně s gradací. Snad mu tohle tempo vydrží až do finále.

Hodnocení komiksu: 100%

Cesta předem daná

Nas Ghent je legendární vesmírný pilot. Jeho reflexy a zkušenosti mu zachraňují život téměř automaticky. On sám se nebezpečí nevyhýbá a s gustem podniká sebevražedné mise. Nebojí se smrti, nemá žádný životní cíl až do chvíle, kdy se dostane do další rutinní vesmírné přestřelky. Jako zázrakem je jeho loď zasažena jedním z Tie fighterů. Ghent je proto nucen nouzově přistát na nejbližší planetě. Takhle to dopadá, když chce nabídnout práci nejlepšímu pilotovi samotný Darth Vader osobně. A jeho nabídky se neodmítají. Tahle drsná story překvapí svou jednoduchostí a morální logikou. Chlap který už nemá co ztratit najde znovu smysl svého života tam, kde by ho nikdy nehledal. U svého nepřítele. Jenomže pakty s Lordem Vaderem nejsou nikdy bez rizika.

Výtvarně se komiks povedl i přes drobnější nedostatky jako občasná zmatenost ve sledu oken a stejně tak částečná zaměnitelnost podoby některých postav. Výrazné šrafování skvěle podporuje dynamiku a i když působí poněkud staromilsky, k pojetí příběhu pasuje dokonale.

Hodnocení komiksu: 80%

Udělat to, nebo to nedělat

Luke Skywalker porazil Císaře a snaží se znovu vrátit věci do normálu. Už není potřeba každý den bojovat proti Impériu a tak začíná bilancovat nad svým životem i nad budoucností řádu Jedi. Být posledním rytířem Jedi s sebou nese velkou zodpovědnost a navíc se mu přestali zjevovat jeho mistři, aby mu poradili co dál. Má Luke obnovit učení Jedi a začít trénovat nové rytíře? A jak pozná, který z kandidátů bude vhodný? Naštěstí jsou tu Han Solo a princezna Leia, aby mu s tímto nelehkým úkolem pomohli.

Klasická ukázka neakčního příběhu, která nemá v komiksovém světě co pohledávat. Obrazová stránka je stejně mizerná jako ta scenáristická. Náznaky prostředí střídají pouze barevné plochy které tu a tam přizdobuje něco na způsob šrafovaného vzoru. Celek působí nedodělaně a nemůžu se zbavit dojmu, že apeluje na Guinessův rekord za nejrychleji nakreslený komiks. Nebo nejvíce odfláknutý?

Hodnocení komiksu: 40%
Autor:


Autor článku: Basil Karlo

Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!