Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VE STÍNU RYCHLÝCH ŠÍPŮ (3)

20.02.2002, autor: Milan Krejčí

Padesátá léta představují období stagnace a nesvobody i pro klubáckou scénu. Průkopník českého komiksu dr. Jan Fischer nemůže publikovat. Kolující foglarovské časopisy a vytrhané stránky s Rychlými šípy či Družinou Lišek připomínají slávu minulých let. Zatím neznámí Kája Saudek, Marko Čermák a jiní pilně kreslí komiksy pro úzký okruh svých přátel. Nově vzniklé časopisy Ohníček, Pionýrské noviny a Pionýr jsou dosud pevně pod kontrolou ÚV ČSM.
V roce 1955 se v Pionýru objevil seriál VESELÁ DRUŽINA. Obrázky s dole vysázeným textem vyprávěly o pionýrské družině, pojmenované podle svého vedoucího Slávka Veselého. Veselá družina byla první seriálovou vlaštovkou, ve které po několika prázdných letech našli čtenáři své vrstevníky (byť notně mentorské a až neskutečně pilné). Ukázku z dílu „Jak Karel a Hynek uklízeli“ kreslila Hana Poláková, jiná pokračování vytvořil O.Čemus.

. .

V dalším ročníku otiskoval Pionýr na posledních stranách seriál, jehož první kapitolka nesla název DVA CESTOVATELÉ (Pionýr 1956, kreslí O. Čemus). Dva kluci podnikají v zimě výpravu po zamrzlém potoce a objevují ostrov, v létě pro četné zátopy nepřípustný. Naleznou u něj loďku a stožár, svěřují se se svým objevem spolužákům – a mladí pionýři zahajují pátrání po osudech tří chlapců, kteří kdysi na ostrově tábořili. Děj seriálu se posléze zaměřil na odvodňování ostrova a stavbu přehrady, průzkum rašeliny a soutěž "Za neznámou pevninou", měl však dobrý ohlas (samozřejmě díky pražádné konkurenci). O rok později je vystřídán komiksem s textem již v bublinách, zato však nevýrazně kresleným. Příběh TAJEMSTVÍ PŘÍSTAVU (píše a kreslí J. Vávra) vyprávěl o partě kluků z přístavní čtvrti, sledujících a posléze odhalujících špióny.

.

V roce 1957 začal vycházet časopis ABC mladých techniků a přírodovědců. Redakci, v jejíchž řadách byli bývalí klubisté a čtenáři Foglarových časopisů, se na svých stránkách dařilo zavádět užší kontakt se čtenáři, kolem kterého se odvíjí dobrodružství dvou hochů, Honzy a Emila. Ti se ve "svém" kaňonu setkávají s indiánským oddílem, který pro ně připravil různé zkoušky, hry, závody a závěrečný boj o zlato. Text seriálu byl bez použití bublin psán do obrázků a každé pokračování mělo svůj dovětek, jehož autorem byl školník Herda (byl vydáván i za autora scénáře). Jméno výtvarníka – František Kobík – není dnešnímu čtenáři neznámé pro hojnou spolupráci s časopisem ABC (další dobrodružství Honzy a Emila pokračovalo v seriálu TAJEMSTVÍ STARÉ PLECHOVKY).

.

V září 1966 přinesla příloha Ostravského kulturního zpravodaje kvalitně vytištěný list se dvěma prvními příběhy Rychlých šípů. Rychlé šípy tak po letech s elánem sobě vlastním nasadily laťku probouzejícímu se (nejen klubáckému) komiksu. V některých krajích vycházely časopisy a věstníky různé úrovně. Jedním z nich byl Bloček, vydávaný při pionýrských domech v Ostravě a měnící během svého krátkého působení svůj formát; pro nás je zajímavý tím, že v něm nebyla nouze o kreslené seriály. Už před nástupem slavných RŠ otiskoval příběh klukovské party KOLEČKÁŘŮ, zažívajících všední příhody
.
současných dětí (ale i nevšední útok divočáka za sněhové bouře). Byl to jeden z prvních seriálů Luďka Kličky, dobře známého o pár let později z trampských seriálů o Tulácích, nebo nové verze Pima a Reda. Dívčím protějškem na jiné stránce Bločku byly BABETKY (píše M. Daněk, kreslí V. Kličková). Příběh BArunky, BEdřišky, TÁni a KÁji (ne nepodobný rychlošípovskému "hadímu" dobrodružství) otiskl Bloček v říjnu 1967.

Autor:


Autor článku: Milan Krejčí

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!