Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SIN CITY 5 - RODINNÉ HODNOTY

05.06.2002, autor: M.Žamboch

Frank Miller nás popáté ve velkém příběhu zavádí do Sin City, města hříchu, jehož sláva začala v době, kdy se zástupy přistěhovalců se šestiraňáky u boku hnané vidinou lepšího a svobodného života valily pod plachtami těžkých vozů na Západ. Jenomže ráj obvykle zůstává jen snem…
Rodinné hodnoty jsou akční příběh, jenž se od prvních stránek řítí jako balvan svržený ze skály. Nevíme, proč se řítí a kam se řítí, a to ještě víc akceleruje dynamiku i napětí. Akce uspokojí každého milovníka ryzích komiksových příběhů. Tady je však (naštěstí) ještě něco navíc, co dělá Sin City výjimečným. Hlavním hrdinou nebo spíš vypravěčem je starý známý . Dwight, bývalý novinář a v poslední době člověk na šikmé ploše s permanentními problémy s policií, jehož jediní blízcí jsou jako žiletky ostré děvky ze Staré čtvrti… Dwight, vyvrženec řádné společnosti, ztracenec, člověk odmítající násilí, smrt; člověk zoufale se vyhýbající zabíjení, rytíř ve rzí a rozkladem poničené zbroji lpící na posledním zbytku lesku na svém pancíři. Nemá ho mnoho, ale přesto je odhodlán dát ho všanc jen proto, aby pomohl těm, na kterých mu záleží. Rodině.V roli volavky padá do rukou jednoho z těžkotonážních hlavounů podsvětí. Není však sám, za ním stojí graciézní stín, jemuž do sto šedesáti centimetrů pár čísel zbývá. Stín Miho. V předešlých příbězích byla možná okouzlující, nebezpečná a zajímavá, teď se ukazuje její skutečná podstata - dokonalý psychopatický zabiják.

„Rodinné hodnoty“, vznešený termín, který v Millerově příběhu získává pachuť krve, špíny a rozkladu…

Cyklus z Města hříchu se dá rozdělit do dvou částí: vlastní pilotní díl Sin City a Ten žlutej parchant a oproti ním stojící trojice Dwightových eskapád.V první dvojici se psychopatický násilník a vrah, respektive policista téměř psychopaticky ctící morálku a spravedlnost, staví proti nejmocnějším mužům Millerova světa. Oba jdou hlavou proti zdi; my víme, že nemají šanci, ale oni nás překvapují, šokují, konsternují svou tvrdohlavostí, schopností, nezničitelností. Nakonec, díky bohu, dosahují svého, ale za cenu nejvyšší. Oba ji byli ochotni zaplatit. V tom je jejich síla a síla jejich příběhů, vzbuzujících mrazení v zádech.Dwight nemíří nikdy tak vysoko. Zaplétá se „jen“ se zkorumpovanou policí, hlavouny gangů, kteří jsou někde na úrovni správních rad virtuálních nebo skutečných korporací, podřízení vládcům. Právě proto přežívá. Ale také on za to platí a sestupuje stále níž a vzdaluje se běžné společnosti (ta však v Millerovém podání za mnoho nestojí).

Raymond Chandler přesunul zločin ze salónů a zámků aristokracie do ulic a životů běžných lidí; Frank Miller zbavil privilegia páchat zločin superzáporné superhrdiny z éry dřevní, chcete-li „Zlaté“ doby komiksu, a vrátil ho do ulic měst. Vlastně Města. Možná imaginárního Města zrozeného z jeho fantazie, ale města, jehož kořeny spočívají v naší vlastní realitě, ve světě, jehož je korupce a zneužití moci každodenní součástí.

Rodinné hodnoty, stejně jako celý cyklus Sin City jsou dokonalý komiks plný atmosféry, napětí, dynamiky, úsporných dialogů, vypointovaných replik, černého humoru a ostře řezané kresby, hry černé s bílou. A jeho postavy, přestože stvořeny pouze z čar pera a bublin dialogů či monologů, jsou zatraceně živé…

Zde si přečtěte recenzi na první díl Sin City
Zde si přečtěte recenzi na čtvrtý díl Sin City - Ten žlutej parchant
Zde začíná rozsáhlý rozbor celé série Sin City
Autor:


Autor článku: M.Žamboch

Detaily o komiksu:

Titul: Sin City 5 - Rodinné hodnoty
Série: Sin City
Scénář: Frank Miller
Kresba: Frank Miller
Překlad: Alžběta Kábelová
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 124
Formát: 165 x 235
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Noire styl
06.02.2013 Blacksad: Zvířata radí, pátrají, informují - 100 %
15.01.2013 Criminal: Povedlo se naklonovat další Sin City - 90 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!