Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

AARGH! 3 - RAZ DVA TŘI: AARGH!

26.08.2002, autor: Hibi

Jsou díla, která nelze označit než jako přelomová. Jsou nakladatelství, která zásobují. Ale má-li komiksové komunita čím žít a rozvíjet se, potřebuje časopis – autoři prostor pro tvorbu, čtenáři kvalitní produkci i kratšího rozsahu, a ti lačnější i publicistiku pro rozšíření obzorů. Po dávno vyhaslé Kometě a zřejmě už definitivním zaškrcení Crwe se v boji o přežití časopisu (bez nadsázky kultovního) již potřetí ze spojených brněnských hrdel vydralo „Aargh!
Třetímu komiksovému výkřiku krom domácí tvorby vládne původem Východ a Jihovýchod, rozsahem kraťasy a jednostránkové anekdoty, a stylem příběhy (nejen vědecko-)fantastické a poetické až . pohádkové. Otvírákem je šestistránková „Freddie s Oportunity“ (Freddieho příležitost) ex-graffiťáka, umělce (Fragment 4), Homeboyova penera a primabaleríny českého komiksového overgroundu Wladimira 518 (ukázka z jeho prvního komiksu pro časopis Terrorist). Ten sice pro potřeby tohoto komiksu zredukoval svou oblíbenou kolážovou techniku v „pouhou“ kombinaci pera a dynamizujícího airbrushe, i tak se ale jeho dílko dá „jednoduchým“ komiksem nazvat jen stěží. Téma problematických superhrdinů vypadá po Zázracích a Bantamovi poněkud opotřebovaně, a ani prolínání reality autorovy s realitou postav není zejména v Aaargh!u oříškem nikterak originálním (jen v tomto čísle se téhož dotýká Karla Jerieho strip Miláčku?, a z čísla minulého vzpomeňme Igora Baranka). Přesto Wladimirovo zpracování „mezi Bisleyem a technickým výkresem“ a jeho jemná grafická vybočení, spolu s extrabuřtovním humorem a obskurností hlavní postavy ospravedlňují jeho výsostné zařazení na první místo čísla.

Druhé těžiště Aargh!u trojky spočívá v pokračování saudkografického seriálu, v němž se s obvyklou zevrubností autorská dvojice Tučapský-Prokůpek věnuje Mistrovu „stříbrnému věku“ – letům sedmdesátým. Krom řady ukázek ze Saudkových děl doplňuje text i kompletní komiks – roku 1976 v polském časopise Relax vydaný Atentát (autorův netradičně ultravážný patos může omluvit jen význam, jaký samotné téma, totiž atentát na Heydricha, pro nacisty sevřenou zemi měl, a původ scénáře, která má na triku jeho fotografický bratr). Na něj ještě navazuje Jana Břečky pietní článek jednak o události samé, jednak o jejím předchozím výtvarném zpracování Zdenou Landovou pro časopis Junák (1968).

.

Z domácí produkce doplňují oba extrémy (Saudka a Wladimira) Kamil Tatar s toaletně-horrorovou etudou Plaťte předem!, nevýrazná třetí epizodka Klacka a Fracka, nezvedené to klukovské dvojice, jejíž duchovním otcem je „píšící šéfredaktor“ Tomáš Prokůpek, čtvero stripů silně undergroundového ražení Šmíra (David David) a dvojice jednostránkových hollywoodských satir Predator vs. Alien (Dan Černý) a Mission (Karel Jerie). Svou . vypointovanou sci-fi romancí Rendez-vous, s níž před dvěma lety zvítězil na lodžském festivalu v kategorii černobílé tvorby, přispěl i Jiří Grus, a poetická nostalgie komiksového vypravěče par excellence Pavla Čecha ani tentokrát nezklame v Gunmenech a nadějeplném rychlošípáckém prequelu Mirek Dušín ještě netuší. Nezaměnitelnou lomenou kresbou převypráví svůj pohádkový Příběh o osamělé věži, v němž se krom oblíbeného udatného komoně prohání i zbabělý rytíř a spanilá striga, i další z domácích frontmanů, Tomáš Jirků – ostatně sám rozhovor s autorem svou úpravou připomíná komiks…
Zlatým hřebem je pak původní aarghonautslý počin Návštěvník, úchvatný mikropříběh (jehož už jenom výtvarná stránka by si vyžádala samostatný rozbor) o bytůstce, která podobna Wendersonovu Damielovi čichá k prazvláštní vůni člověčího života: „Zbožňuju ložnice a jejich tiše šeptané i ukřičené příběhy. Nejlepší jsou ale dětské pokoje: odložené sny se tam vznášejí jako malá slunce, která jen zvolna ztrácejí sílu…“

Fantazijní atmosféru celého čísla pak spoluutvářejí vybrané importované kousky: Krejčí, devětačtyřicátá příhoda z poněkud andersonovského cyklu Morfoláci polské dvojice Skrodzki-Skutnik, horroreska (tedy spojení horroru s humoreskou :-) Dvojitá pitva Cyryla . Lechowicze, faerická anekdotka o pokrývání kentaurů Tenký Bolek (Wojcziech Nawrot) a Blízké setkání snového druhu již známého Igora Baranka; svůj třístránkový prostor dostal pochopitelně i favorizovaný Przemyslaw Truściński se sarkastickou akcí Věčná válka a tvorbu z jihovýchodu Evropy skromně reprezentuje vyhraněně delikátní spot Jen jim to řekni, myšáku! Srba Tihomira Čelanoviće. Pohádky vůbec, svérázná poetika a vytříbený humor na hranici absurdity se zdají být aarghotvorným Tomášům blízké – ač je svou originalitou a významen Aargh! Crwi více než zdatným nástupcem, představují takřka opačné extrémy – a to nejen co do původu zdrojů.

Komiksový časopis vyžaduje pochopitelně komiksovou grafiku – oproti předchozím číslům další skoková proměna, spolu s barevnou obálkou, křídovým papírem a brožovanou vazbou, posunula Aargh! z fanzinu na úroveň profesinálního zájmového magazínu („… a po dvou zahřívacích číslech se (nám podařilo) výrazně (se) přiblížit představám, které o časopisu máme,“ píše v úvodníku Tomáš Prokůpek). Sazba Tomáše Kučerovského výrazně posílila k mnohem bohatší a kompozičně precizní práci s doprovodnými obrázky, a nejsilnějšího sepjetí se svým domovským žánrem dosahuje v rozhovoru s Tomášem Jirků, kde v políčkách uzavřené otázky i odpovědi volně utvářejí prostor pro rej kreslířových „potfor a postaviček“ – jako by zlom byl jen dalším důkazem toho, jak moc jsou aarghonauti komiksem prolezlí… Stálicí a tentokrát poněkud zasněnou a zahloubanou průvodkyní Aargh!em zůstala samozřejmě i Kučerovského okroužkovaná Múza, děvucha sličných proporcí a okouzlující gesce, jejíž původ i budoucnost zatím zůstávají zahaleny jejím přetajemným úsměvem…

„Živou“ žurnalistiku zastupují reportáže z notoricky již známých akcí, které jsou příliš důležité, než aby v Aargh!u nemohly nebýt, které ale (díky, chm, „periodicitě“ časopisu) již jaksi ztratily na aktuálnosti (festival v Jelení, ComXcon) a Prokůpkův vhled (či spíše vcest) do života kolem slovinského časopisu Stripburger. Publicistický grunt čísla ale tvoří zmiňovaný Stříbrný věk komiksů Káji Saudka a Prokůpkův profil Grzegorze Rosinského. Další slušnou porci informací dodává inspekce do dávné, nedávné i současné produkce našich severních slovanských bratří, jíž ve skromném jednostránkovém seznámku sekunduje čtveřice domácích chudších fanzinových bratříčků. Svéráz národního komiksu pak dokazuje ještě sonda do bublin v domácích anarchistických časopisech (Martin Přibyl), a v neposlední řadě i jediný pohled na Západ – Vladimíra „Zarkoffa“ Zavadila profil fenomenálního francouzského časopisu Métal Hurlant.

Už samotná délka tohoto prostého výčtu dokazuje, jakou pestrost číslo nabízí; Aargh! v současné chvíli představuje (autoři prominou) pannu na přídi české komiksové lodi – jsou to oni, kdo svou pro komiks tepající hrudí prorážejí zamlžené a nejisté vody domácí produkce.
Šťastnou plavbu!

K. Jerie: Miláčku?
Waldimir 518: Freddie’s Opportunity
J. Saudek, K. Saudek: Atentát
K. Tatar: Plaťte předem!
T. Prokůpek: Klacek a Fracek 3
D. David: Šmíra
N. Skrodzki, M. Skutnik: Morfoláci 49 (Krejčí)
C. Lechowicz: Dvojitá pitva
W. Nawrot: Tenký Bolek
P. Truściński: Věčná válka
T. Čelanović: Jen jim to řekni, myšáku!
I. Baranko: Blízké setkání snového druhu
P. Čech: Gunmeni
T. Jirků: Příběh o osamělé věži
D. Černý: Predator vs. Alien
J. Grus: Rendez-vous
K. Jerie: Mission
T. Prokůpek, T. Kučerovský: Návštěvník
P. Čech: Mirek Dušín ještě netuší

Co si ještě můžete přečíst o Aarghu:
Recenze prvního a druhého čísla, rozhovor s Aarghonauty.

Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Aargh! č. 3
Série: Aargh!
Scénář: Igor Baranko
Pavel Čech
Tihomir Čelanović
Dan Černý
David David
Jiří Grus
Karel Jerie
Tomáš Jirků
Cyryl Lechowicz
Wojciech Nawrot
Tomáš Prokůpek
Jan Saudek
Nikodem Skrodzki
Kamil Tatar
Przrmyslaw Truściński
Wladimir 518
Kresba: Igor Baranko
Pavel Čech
Tihomir Čelanović
Dan Černý
David David
Jiří Grus
Karel Jerie
Tomáš Jirků
Tomáš Kučerovský
Cyryl Lechowicz
Wojciech Nawrot
Tomáš Prokůpek
Kája Saudek
Mateusz Skutnik
Kamil Tatar
Przrmyslaw Truściński
Wladimir 518
Lettering: Miroslav Schönberg
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 100
Formát: A4
Vydavatel: Fatem Media
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!