Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VE STÍNU RYCHLÝCH ŠÍPŮ (6)

27.08.2002, autor: Milan Krejčí

Marko Čermák, do té doby znám jen jako muzikant country, se po práci na Rychlých šípech čtenářům Skauta-Junáka představil svým autorským seriálem PSÁNO NA BŘEZOVÉ KŮŘE, nejprve černobílém provedení (8 částí), v dalším ročníku již barevném (9 částí). Přitažlivě podané příběhy Ludvy a Cvrčka a jejich starších přátel – zálesáků Brášky a Kima se odehrávají převážně v lesích, na výpravách a zálesáckých stezkách.
Další seriál Marko Čermáka s názvem DRUŽINA ČÁPŮ, který na motivy Emila Vachka psali Nemo a Ouš, sledovali čtenáři od září 1969 do srpna 1970. Příběh o vodních skautech a jejich mnohdy nebezpečných dobrodružstvích během válečného roku 1944 je znám i z nedávné reedice.
Na jiných stránkách Skauta-Junáka 1969 se ve dvou černobílých pokračováních mihl ČTYŘLÍSTEK BOBRŮ (píše Honza Černý, kreslí Petr Nový), zápolící s partou chuligánů. Dívčí rubriku se snažila oživit skautka BAMBULKA a její oddílové sestry; humorné obrázky a dětinské veršovánky Jaroslava Mottla se ale hodily spíše do Mateřídoušky.
Slibně zahájil v létě 1969 seriál TROJKA (píše Griffin, kreslí Ervín Urban). Vyprávěl o dvou kamarádech, uvězněných v hluboké jámě v lese a posléze záhadně vysvobozených. Dějiště se brzy přesunulo na sraz skautských oddílů, aby pak náhle v sedmém pokračování komiks skončil.

.

Po hledání kreslíře ve Skautu-Junáku patřil Rychlým šípům, pro které začal Marko Čermák kreslit nové příběhy, od roku 1968 již samostatný časopis vydávaný v Ostravě. Zde vycházel i měsíčník Tramp, určený už dospělejším čtenářům, milovníkům přírody a neorganizovaného toulání. Na jeho zprvu černobílých stránkách se objevil dávný Foglarův PlM A RED (překreslený Ludkem Kličkou) a potom v roce 1970 vycházel komiks VELKEJ VANDR (píše Ataman, kreslí Petr Barč). Vyprávěl o dvou trampech a jejich letním putování, naplněném převážně humornými zážitky. Krátce před zánikem Trampa si své místo na zadní stránce již barevné obálky našla OSADA TULÁKŮ (píše Jiří Goj, kreslí Luděk Klička). Všechny čtyři příhody pětice Tuláků znají čtenáři Zpravodaje SPJF z nedávné reedice.

.

Povídkám i výtvarnému projevu se programově věnoval měsíčník Pionýr (dva ročníky jako Větrník). Ryze klubáckých seriálů zde ale bylo nemnoho. Po otištění uceleného kresleného příběhu TŘI KLUCI A MADONA (píše Svatopluk Hrnčíř, kreslí Miloš Novák) zde od září 1900 do srpna 1970 vycházel seriál TŘI ROBINSONI. Přitažlivé kresby Josefa Scheka a tradičně kvalitní scénář Svatopluka Hrnčíře vyprávěly o třech městských kamarádech, tábořících v opuštěné zahradě. Nevšední seznámení chlapců, podmíněné splněním zkoušek, a několik detektivních pátrání zakončila jejich prázdninová cesta po stopách party Tuláci divočiny...

.

Nabytá svoboda se po známých srpnových událostech roku 1968 pozvolna vytrácí. Důsledky pociťuje i svébytný romantický svět časopisů pro děti a mládež.
V srpnu 1970 je zastaveno vydávání Skauta-Junáka, zrušení postihuje v témže roce i časopis Zálesák a v následujícím roce končí Tramp i časopis Rychlé šípy.
Končí období zájmových skupin a dobrovolných spolků (jen klubům ABC je dovoleno dále provozovat svou činnost, ale s podmínkou, že budou začleněny coby pionýrské družiny do PO SSM. I tak jim ovšem zbývá krátký život – jen do září 1973).
Vše dětské a mládežnické je nadirigováno pod velkou střechu SSM. Časopis Větrník se vrací k názvu Pionýr, ze Sedmičky se stává Sedmička pionýrů. Zanikají mnohé regionální časopisy (např. Pošumavský hlasatel), v jiných dochází ke změně obsahu. Situace připomíná dobu po roce 1948.
Kreslené seriály však už nelze zcela striktně zavrhnout z důvodu velké obliby a popularity, a proto na stránkách dětských periodik zůstávají nadále. V první polovině sedmdesátých let dochází dokonce k dalšímu komiksovému rozmachu. Mezi klubáckými seriály se objevuje pár kvalitních děl, i když tento žánr má svůj zenit slávy za sebou. O tom a jiném ale až příště.

Autor:


Autor článku: Milan Krejčí

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!