Další seriál Marko Čermáka s názvem DRUŽINA ČÁPŮ, který na motivy Emila Vachka psali Nemo a Ouš, sledovali čtenáři od září 1969 do srpna 1970. Příběh o vodních skautech a jejich mnohdy nebezpečných dobrodružstvích během válečného roku 1944 je znám i z nedávné reedice.
Na jiných stránkách Skauta-Junáka 1969 se ve dvou černobílých pokračováních mihl ČTYŘLÍSTEK BOBRŮ (píše Honza Černý, kreslí Petr Nový), zápolící s partou chuligánů. Dívčí rubriku se snažila oživit skautka BAMBULKA a její oddílové sestry; humorné obrázky a dětinské veršovánky Jaroslava Mottla se ale hodily spíše do Mateřídoušky.
Slibně zahájil v létě 1969 seriál TROJKA (píše Griffin, kreslí Ervín Urban). Vyprávěl o dvou kamarádech, uvězněných v hluboké jámě v lese a posléze záhadně vysvobozených. Dějiště se brzy přesunulo na sraz skautských oddílů, aby pak náhle v sedmém pokračování komiks skončil.
Po hledání kreslíře ve Skautu-Junáku patřil Rychlým šípům, pro které začal Marko Čermák kreslit nové příběhy, od roku 1968 již samostatný časopis vydávaný v Ostravě. Zde vycházel i měsíčník Tramp, určený už dospělejším čtenářům, milovníkům přírody a neorganizovaného toulání. Na jeho zprvu černobílých stránkách se objevil dávný Foglarův PlM A RED (překreslený Ludkem Kličkou) a potom v roce 1970 vycházel komiks VELKEJ VANDR (píše Ataman, kreslí Petr Barč). Vyprávěl o dvou trampech a jejich letním putování, naplněném převážně humornými zážitky. Krátce před zánikem Trampa si své místo na zadní stránce již barevné obálky našla OSADA TULÁKŮ (píše Jiří Goj, kreslí Luděk Klička). Všechny čtyři příhody pětice Tuláků znají čtenáři Zpravodaje SPJF z nedávné reedice.
.Povídkám i výtvarnému projevu se programově věnoval měsíčník Pionýr (dva ročníky jako Větrník). Ryze klubáckých seriálů zde ale bylo nemnoho. Po otištění uceleného kresleného příběhu TŘI KLUCI A MADONA (píše Svatopluk Hrnčíř, kreslí Miloš Novák) zde od září 1900 do srpna 1970 vycházel seriál TŘI ROBINSONI. Přitažlivé kresby Josefa Scheka a tradičně kvalitní scénář Svatopluka Hrnčíře vyprávěly o třech městských kamarádech, tábořících v opuštěné zahradě. Nevšední seznámení chlapců, podmíněné splněním zkoušek, a několik detektivních pátrání zakončila jejich prázdninová cesta po stopách party Tuláci divočiny...
.Nabytá svoboda se po známých srpnových událostech roku 1968 pozvolna vytrácí. Důsledky pociťuje i svébytný romantický svět časopisů pro děti a mládež.
V srpnu 1970 je zastaveno vydávání Skauta-Junáka, zrušení postihuje v témže roce i časopis Zálesák a v následujícím roce končí Tramp i časopis Rychlé šípy.
Končí období zájmových skupin a dobrovolných spolků (jen klubům ABC je dovoleno dále provozovat svou činnost, ale s podmínkou, že budou začleněny coby pionýrské družiny do PO SSM. I tak jim ovšem zbývá krátký život – jen do září 1973).
Vše dětské a mládežnické je nadirigováno pod velkou střechu SSM. Časopis Větrník se vrací k názvu Pionýr, ze Sedmičky se stává Sedmička pionýrů. Zanikají mnohé regionální časopisy (např. Pošumavský hlasatel), v jiných dochází ke změně obsahu. Situace připomíná dobu po roce 1948.
Kreslené seriály však už nelze zcela striktně zavrhnout z důvodu velké obliby a popularity, a proto na stránkách dětských periodik zůstávají nadále. V první polovině sedmdesátých let dochází dokonce k dalšímu komiksovému rozmachu. Mezi klubáckými seriály se objevuje pár kvalitních děl, i když tento žánr má svůj zenit slávy za sebou. O tom a jiném ale až příště.