Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VE STÍNU RYCHLÝCH ŠÍPŮ (10)

20.11.2002, autor: Milan Krejčí

Ihned od prvního čísla dalšího ročníku (1984) měli čtenáři Sedmičky možnost sledovat jiný kreslený seriál MIMOZEMŠŤANÉ (text J Záruba, kresby opět J. Petráček), což je název družiny pionýrského oddílu Vesmír. Jeho členové jsou z vesničky Březinky a čtenáři se s nimi mohli setkat již v předchozím seriálu, kdy pro Třináctku uspořádali jednu napínavou hru. Mimozemšťany tvoří tři holky (Cinka, Maruška a Jitka) a čtyři kluci (Doktor, Vrabčák a bratři Petr a Pavel).
Tato družina je tak trochu protipól Třináctky, protože dějištěm většiny příhod a zážitků je prostředí vesnice a její okolní scenérie. Libreto Třináctky bylo víceméně psáno v duchu foglarovských seriálů a knih – chlapecký oddíl, stará městská čtvrt', záhadné podzemí, různé party, romantika, kamarádství a táboření. U Mimozemšťanů nalezneme stejné prvky, ale ne již v takové míře. Zato jejich činnost lépe odráží realitu tehdejší doby tak, jak se promítala do života chlapců a dívek – konfrontace se světem dospělých, první lásky, počátky ekologických aktivit, střet vesnice versus město apod. Komiks vycházel celé čtyři roky, až do srpna 1988, a světlo světa spatřilo 208 stránek. Spolu s příběhy Třináctky to dává dohromady úctyhodné číslo 364 pokračování. Jiří Petráček, autor výtvarné podoby obou seriálů, se svého úkolu zhostil velmi dobře a předložil čtenářům přitažlivé zpracování komiksu "naší tématiky". Mimozemšťané se ještě jednou objevili v Magazínu Sedmičky (1989) v krátké epizodě MIMOZEMŠŤANÉ PO ROCE.
 
Než opustíme Sedmičku osmdesátých let, připomeňme si ještě nepravidelný miniseriál humoristy Michala Hrdého KDYŽ ODDÍLY SOUTĚŽÍ..., jehož osm dílů vyšlo od září 1987 do května 1988. Barevný seriál byl součástí stránky, věnované soutěžím pionýrských oddílů a sloužil jako vtipný návod, jak plnit (nebo spíše jak neplnit) požadované úkoly. Zajímavé je, že postavičky hrdinů – vedoucí Mirek a dva nepojmenovaní kluci, připomínají pozdější Hrdého parodie na Rychlé šípy. Nasvědčuje tomu i jméno malíře Jindry, Mirkova přítele, kterého jdou v jednou příběhu navštívit.
 
Když oddíly soutěží... (Sedmička pionýrů, 1987 - 1988)
 
Ale vraťme se ještě k seriálům od výtvarníka Jiřího Petráčka. Koncem osmdesátých let se v papírnických obchodech a trafikách objevilo šest skládačkových sešitků s kresleným příběhem STOPAŘ (text Ivo Pechar, kresba Jiří Petráček). Podtitul seriálu zněl "Prázdninový příběh vesnického kluka" a pojednává o Matějovi, který se o prázdninách těší na příjezd chlapeckého oddílu Zálesáci, jež každoročně táboří na louce u blízkého rybníka. Táborovou atmosféru naruší velká průtrž mračen a hlavně dva lehkovážní trampíci. Až nešťastné nehody sblíží všechny kluky. Příběh nijak zvlášť nevybočuje z průměru, je spíše zajímavý vlastní existencí co by neperiodický tisk v době komiksu nepřející a svojí formou skládačky z tvrdého papíru. Nákladem 25 000 výtisků jej vydalo tehdejší vydavatelství ČTK Pressfoto.
 
Díky politickému uvolňování odstartovalo v téže době Svobodné slovo ve své sobotní příloze sérii reedicí foglarovských komiksů. Prvním se stala Saudkova Modrá rokle (srpen 1988 - únor 1989), následoval Ztracený kamarád (únor – červenec 1989) a Čermákovy Stínadla se bouří (srpen – prosinec 1989). Opravdovou premiérou se v této řadě stalo uvedení JESKYNĚ SATURN (leden 1990 – leden 1991), završující jeskyňářskou trilogii.
 
Opětovným objevením jména Jaroslava Foglara v oficiálním denním tisku na konci 80. let končí tato etapa, trvající bezmála dvacet let. Jak už bylo řečeno, byla to doba nepřející nejen komiksu, ale i přesto se tu objevila kvalitní díla. Vznik prvního komiksového magazínu Kometa v roce 1989 symbolizoval změnu k tomu pozitivnímu, což se nakonec v závěru roku potvrdilo. O Kometě a dalších komiksových časopisech si povíme příště.
Autor:


Autor článku: Milan Krejčí

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!