Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VE STÍNU RYCHLÝCH ŠÍPŮ (11)

26.11.2002, autor: Milan Krejčí

Konec osmdesátých let byl ve znamení politického uvolnění. To mělo příznivý vliv i na kulturu, takže ve filmu, hudbě a literatuře se začala objevovat jména a žánry do té doby málo frekventovaná či zcela zakazovaná. Dětské časopisy zpočátku nenápadně, později razantně měnily svou tvář. Významným prvkem této změny se stal čtenáři vyhledávaný kreslený seriál. Dalším krokem, odrážejícím nové poměry (zejména po pádu komunismu), byl vznik magazínů a časopisů, zaměřených pouze na komiks. Začněme tedy v osmdesátémdevátém roce, který je nejen pro naše vyprávění velmi důležitý.
Pro komiksové nadšence a příznivce se stal rok 1989 významným mezníkem v rozvoji žánru. V dubnu toho roku došlo k naplnění jejich snů a tajných . přání, když se na pultech trafik a stánků PNS objevilo první číslo magazínu Kometa z nakladatelství Svépomoc, který svým obsahem byl celý věnován kresleným příběhům. Podtitul tohoto zpočátku nepravidelně vycházejícího časopisu zněl: "Obrázkové seriály pro chlapce a děvčata" a nenechal nikoho na pochybách o čem a pro koho byl určen. Kometa tak zaplnila jednu z mezer v nabídce dětského tisku.
Již dříve několikrát ohlášený a dlouho očekávaný celobarevný magazín vtrhl mezi čtenáře jako jasná kometa a nezůstal svému jménu nic dlužen. Během několika měsíců dosáhl závratné výše nákladu 250 000 výtisků i díky neexistující konkurenci.
Magazín v jednom vydání uváděl vždy několik příběhů různých autorů a námětů, některé byly rozděleny do více čísel. Pokud listujeme prvními Kometami, narazíme na seriály, jejichž premiéra se odehrála již před lety v různých tiskovinách. Plynulo to z počátečního nedostatku nových prací, nebo z toho, že příběhy vyšly v malých nákladech zájmových či neoficiálních časopisů.
 
Hned v úvodním čísle Komety najdeme dvě dříve totalitním komunistickým režimem zapovězená jména – Jaroslava Foglara a Karla Saudka.
Jestřába reprezentuje seriál Marko Čermáka CHATA V JEZERNÍ KOTLlNĚ (čísla 1 až 4), nakreslený podle románové předlohy a původně uvedený černobíle v letech 1969-1970 na pokračování v týdeníku Svět v obrazech. Pro komeťácké stránky byl kolorován.
Seriál Káji Saudka TAJEMSTVÍ ZLATÉHO KONĚ (čísla 1 až 3) se dotýká našeho tématu jen okrajově. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách – 15. století a roce 1950. Autor kreseb i scénáře chtěl čtenářům přiblížit historii a objev Koněpruských jeskyní prostřednictvím dobrodružství mladých speleologů Jendy, Jirky a Jardy. Seriál vyšel původně černobíle v sešitu České speleologické společnosti roku 1979 a byl opět dodatečně vybarven.
Ze společné Foglarovy a Saudkovy trilogie se v Kometě objevily pouze první dva příběhy MODRÁ ROKLE (čísla 4až 7) byla ne příliš šťastně dokolorována a ZTRACENÝ KAMARÁD (čísla 11 až 17) tentokráte v jiné grafické úpravě, kde komiks barvami získal na přitažlivosti.
 
Malíř a ilustrátor Marko Čermák se v Kometě kromě Chaty představil celou řadou nových i starších komiksů . několika scénáristů. Ve čtvrtém čísle Komety byl uveden seriál Svatopluka Hrnčíře TŘI KLUCI A MADONA, známý z Větrníku 1969 (autor kreseb Miloš Novák). Příběh, ve kterém objasní tři kamarádi během své výpravy krádež vzácného obrazu z kaple, pro Kometu překreslil právě Marko Čermák. Komiks tak získal na rozsahu z původních šesti na jedenáct stránek.
S Ondrou, Standou a Máčkem se čtenáři setkali ještě ve dvou dalších jedenáctistránkových příbězích – TŘI KLUCI A KROKODÝL (číslo 7), kde s pomocí dřevěného krokodýla zachránili líheň pstruhů před nenechavými prsty pytláků, a TŘI KLUCI A ŠIFRA (čísla 17 a 18), kde hráli hru o bájný Attilův poklad.
V magazínu nechyběla ani MODRÁ PĚTKA (čísla 5 a 6), která se prezentovala na 16 stranách staršími příběhy ze Stezky pionýrů.
Jiný Čermákův seriál PLAMÍNEK Z PODLESÍ (čísla 9 a 10) na text J. Šálkové vypráví o Lence, které se pro zrzavý odstín vlasů přezdívá Plamínek. Má své starosti, jež mohou částečně vyřešit víkendové pobyty s rodiči na chatě. Dostane se tam do kontaktu s místní partou, ale kouření a popíjení alkoholu byt' u táboráku ji neláká. Při zpáteční noční cestě zabloudí na kemp trampské osady, v jejichž členech získá nové kamarády.
Tento 14 stránkový seriál má volné pokračování v dalším příběhu PLAMÍNEK V ACHÁTOVÉM KRAJI (číslo 36) na dvaceti stranách. Lenka přijala pozvání na potlach do kraje, kde se nacházejí polodrahokamy. Nádherný achát je i první cenou v soutěži dívek, které se Plamínek zúčastní a vyhraje. Závist dívky Majdy a hloupá sázka Lenku málem připraví o život při požáru na rozhledně. Vše šťastně končí a Plamínek nachází společníka na svá trampská toulání.
U zrodu dalšího . Čermákova seriálu stál jeho kamarád, propagátor woodcraftu, zálesáctví a indiánštiny Jiří Macek – Čiksika. Oba společně vytvořili velmi zdařilý a kvalitní komiks WALlTAKA. Děj se točí kolem osudu nejdříve turistického, později indiánského oddílu, jehož vedoucím se stává právě Walitaka. Chlapci jsou zpočátku z indiánštiny nesví, ale postupně jí zcela propadnou.
Úvodní příběh (čísla 14 a 15) nás zavádí na letní tábor, kde kluci zkoušejí žít indiánským životem. Vyrábějí proutěné rohože, šijí oděvy, hrají lakros, k němuž si vyrobili hole. Pochopitelně se zde vyskytnou i nečekané zážitky v podobě tajemných návštěvníků, kteří se snaží oddíl vypudit z tábořiště. Vše nakonec dobře dopadne a při závěrečném sněmovním ohni se hoši domluví, že budou nadále společně pokračovat jako indiánský kmen s názvem Sihasapa.
V druhém příběhu PAHORKY (čísla 16 a 17) se oddíl vypraví do blízkého pohoří a tam nachází staré opuštěné tábořiště. Zalíbí se jim a začnou sem jezdit častěji. Současně se dozvídají, že celé Pahorky jsou protkány trampskými stezkami s kempy a tábořišti – pravým rájem pro trampy a zálesáky. Všichni, kdo sem jezdí, dělí Pahorky na severní a jižní část. V tomto duchu se také odvíjí velký boj osad a oddílů – Jižané kontra Seveřané. I oddíl Sihasapa se zúčastní tohoto klání a přispěje k vítězství Jižanů. Přitom se jim podaří zajmout opilce, který v horách podpaloval osadní sruby a přístřešky.
Autor:


Autor článku: Milan Krejčí

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!