Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ALPHA 1 – VÝMĚNA

02.12.2002, autor: Sakyk

Záleží, jakýma očima se na to díváte. Podle „režiséra“ pornografického filmu je celý svět jen o souložení, každý to dělá s každým vždy a všude. Spisovatel sci-fi románů za devíti záhadami z desíti vidí přítomnost mimozemšťanů, a nekonečné odpolední seriály na Nově se nám snaží skálopevně nakukat, že ke štěstí lze přijít jedině setkáním s báječným princem v růžovém Cadillacu. Scénárista série Alpha Pascal Renard je přesvědčen, že celosvětová ekonomika je vlastně kolbištěm pro boj mezi nejrůznějšími mafiemi, CIA a KGB…
Mladý malíř se v jedné pařížské výstavní síni seznámí s půvabnou cizinkou. O té brzy vychází najevo, že je – ejhle! – moskevskou galeristkou, hledající nadějné autory pro svou galerii. Stačí tak málo, přeskočí jiskra a Francouzek se stává průvodcem Rusky během jejího celotýdenního pobytu ve francouzské metropoli. On však netuší, ze pravým důvodem návštěvy Asji Donkovové je realizace obrovské peněžní transakce. Ona netuší, že zaměstnavatelem Juliena Morgana alias Alphy je ve skutečnosti všemocná CIA, která finanční operaci sleduje. Je totiž pochopitelně nekalá, pod rouškou pomoci hospodářskou krizí zmítanému Rusku se „nečekaně“ halí ďábelská machinace nejrůznějších mafiánských skupin. Aby toho nebylo málo, do již tak zamotané hry vstupuje všudypřítomná KGB. A Asja se do Alphy zamiluje…
 
.
 
Kostky jsou tedy vrženy, několikanásobná zápletka rozehrána, možností jak nasměrovat děj a převézt čtenáře je nepočítaně a celý příběh už v prvním díle nabývá takové složitosti, že jeho další rozmotávání a směřování zabere jistě pěknou řádku alb. Jak by ne, Renard, který toto album přežil jen o tři měsíce (zemřel již ve 35 letech), patřil i ve svém mladém věku ke zkušeným scénáristům (Wooly Wan, Metamorphoses, One shot) a věděl, co se sluší a patří: na 46 stranách klasického francouzského formátu nejprve lehce nastiňuje, naznačuje, seznamuje s jednotlivými aktéry, jen pozvolna odhaluje skrytá tajemství, pak postupně graduje děj, vrcholící „samozřejmě“ vrcholí brutální a krvavou střílečkou. Na konci pak čtenáře nechává vydechnout, nabízí několik nových nezodpovězených otázek a lehce ho připravuje na další pokračování.
Snad se opravdu dočkáme, BB Art neomylně slibuje druhý díl (ale např. se seriály Niklos Koda a Colby se asi rozloučíme); celkem se jich v galské domovině doposud objevilo šest. Alpha – Výměna je totiž poměrně slušně udělané album, napínavé, s trochou romantiky, a byť docela ukecané, tak svižné a pohodově čtivé.
 
.
 
Dobrý pocit dotváří i Jigounovova kresba, paradoxně – je sám rodilý Moskvan (*1967) – navazující na tradiční francouzský styl kriminálek ze 70. a 80. let (jako např. Serge Morand, Harry Chase nebo Bruno Brazil). Tudíž nic, co by radostí rozvášnilo nebo naopak smutkem k pláči dohnalo. Snad jen nevyrovnanost v modelování obličejů je trochu zarážející, nicméně pozadí, způsob fázování akce, barvy – to vše je provedeno solidně.
 
Z bbartovské produkce patří tato kniha rozhodně k těm lepším, i když v samotné Francii se po svém vydání (Lombard, 1996) nedočkala nijak zvlášť nadšeného přijetí. Ovšem požadavku kvalitní, akční podívané za rozumnou cenu odpovídá do puntíku. Přeji příjemné čtení.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Alpha 1 - Výměna
Série: Alpha
Scénář: Pascal Renard
Kresba: Youri Jigounov
Překlad: Tomáš Bicek
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Francouzské série
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    


Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!