Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GOLDEN CITY 2 - BANKS PROTI BANKSOVI

09.12.2002, autor: Zarkoff

Na konci prvního dílu sebere prezidenta Bankse policie pro údajnou vraždu sběratele mrtvol Šakala. K velkému překvapení Harrisona Bankse jej vlastní sekretářka Kate zapře a ukáže policii na obrazovce jeho dvojníka, o kterém tvrdí, že je pravým prezidentem Golden City. Duo spiklenců doplňuje (nadále tajemná) žena se zeleně svítícíma očima. Ta u nájemné vražedkyně Amber objedná Banksovu likvidaci, jinými slovy jeho zastřelení. Spoutaného Bankse převáží policie na člunu do ústřední věznice, Amber toho využije, shodou okolností však místo Bankse zastřelí policejní doprovod a Banks uniká...
ZDE čtěte recenzi prvního dílu Golden City
.
 
A uniká vesele dál, cestou se střílí, prchá, střílí, Banksovi se podaří přes všechny překážky objevit tělo své milované manželky Jessiky (avšak jaké hořké překvapení!!); nakonec ale za mizerných deset tisíc dolarů Bankse vydá policii světlovlasá Mifo... A při této příležitosti bych se rád svým čtenářům omluvil za omyl v předešlé recenzi. Komunita vykradačů vraků zahrnuje kromě technického génia Appla, jeho ochočeného pelikána a černocha Ifo, také peněz lačnou Mifo a malou, asi pětiletou dívenku Kumiko. Za záměnu jmen se upřímně stydím. Tato "rodinka" se ve druhém dílu rozroste o holohlavého chlapce, kterého Banks objeví na základně obchodníků s lidskými orgány.
 
Sympatická sestra Lea z prvního dílu bohužel mizí dočasně ze scény. Místo ní se seznámíme s dalším, dosud bezejmenným odborníkem na elektroniku, který opraví Amber kapesní lokalizátor, a můžeme si dosytosti vychutnat všechny aspekty hnusné a odporné povahy krutého Šakala, který bohužel vůbec není mrtvý a asi tak hned mrtvý nebude.
 
. Obrazové ztvárnění podle mého soudu utrpělo počítačovým zpracováním. Na jednotlivých záběrech lze vysledovat, že kreslíř použil počítače při kolorování, při zpracování barevných přechodů, odrazů a snad i při řadě dalších operací. Barvy jsou nepříjemně agresivní a zbytečně na sebe poutají pozornost. Celek pak vyznívá chladně a odtažitě: je dokonalý, ale až příliš. Stoprocentně ručně vyvedená kresba, i když občas zatížená nedokonalostmi, přetažením nabo nějakým tím opomenutím, by působila daleko hřejivěji a domáčtěji. Myslím, že v pokoji vybaveném ručně vyrobeným nábytkem se každý cítí lépe než v místnosti zařízené studeným plastikovým nábytkem, jehož hladké plochy jsou bez jediné poskvrnky.
 
Na straně 27 alba jsem objevil vskutku kuriózní záběr: Šakal a svázaná dvojice Apple+Ifo vzhůru nohama, tedy z pohledu Kumiko, kterou ten nechutný bídák pověsil hlavou dolů. Zpočátku jsem se domníval, že jde o technické nedopatření, teď se však kloním spíše k hypotéze, že autoři nám zčista jasna naservírovali individualizovaný pohled na realitu, jak ji vidí Kumiko. Ovšem všechno je i nadále krásně vypulírované, dokonalé, přesně vykreslené, Kumiko nemá závratě, ani se jí nehrne krev do hlavy...
 
. Postavy příběhu se – až na jedinou výjimku - jednoznačně dělí na hodné a zlé. Výlupkem všech ctností, dobroty, obratnosti, fyzické zdatnosti a inteligence je Harrison Banks, až se člověk diví, kde se to v bývalém prezidentovi Golden City všechno vzalo. Postava, která se vymyká jednoznačnému zařazení a na závěr se ocitá v dějově otevřeném dilematu, je světlovlasá Mifo. Obětavě pomáhá Banksovi unikat, útočit, střílet, apod., ale vede ji přitom (nebo to aspoň tak tvrdí) touha po penězích, které by usnadnily život jejích blízkých.
 
. Druhý díl série Golden City vydalo nakladatelství Delcourt v lednu roku 2000; ve Francii se prodává za 11,88 euro. To, že nám jej BB art nabídl v listopadu roku 2002 za pouhých Kč 199,- považuji za jeden z divů naší české tržní ekonomiky.
 
Dále čtěte: recenze prvního alba série Golden City: Vykradači vraků.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!