.
A uniká vesele dál, cestou se střílí, prchá, střílí, Banksovi se podaří přes všechny překážky objevit tělo své milované manželky Jessiky (avšak jaké hořké překvapení!!); nakonec ale za mizerných deset tisíc dolarů Bankse vydá policii světlovlasá Mifo... A při této příležitosti bych se rád svým čtenářům omluvil za omyl v předešlé recenzi. Komunita vykradačů vraků zahrnuje kromě technického génia Appla, jeho ochočeného pelikána a černocha Ifo, také peněz lačnou Mifo a malou, asi pětiletou dívenku Kumiko. Za záměnu jmen se upřímně stydím. Tato "rodinka" se ve druhém dílu rozroste o holohlavého chlapce, kterého Banks objeví na základně obchodníků s lidskými orgány.
Sympatická sestra Lea z prvního dílu bohužel mizí dočasně ze scény. Místo ní se seznámíme s dalším, dosud bezejmenným odborníkem na elektroniku, který opraví Amber kapesní lokalizátor, a můžeme si dosytosti vychutnat všechny aspekty hnusné a odporné povahy krutého Šakala, který bohužel vůbec není mrtvý a asi tak hned mrtvý nebude.
. Obrazové ztvárnění podle mého soudu utrpělo počítačovým zpracováním. Na jednotlivých záběrech lze vysledovat, že kreslíř použil počítače při kolorování, při zpracování barevných přechodů, odrazů a snad i při řadě dalších operací. Barvy jsou nepříjemně agresivní a zbytečně na sebe poutají pozornost. Celek pak vyznívá chladně a odtažitě: je dokonalý, ale až příliš. Stoprocentně ručně vyvedená kresba, i když občas zatížená nedokonalostmi, přetažením nabo nějakým tím opomenutím, by působila daleko hřejivěji a domáčtěji. Myslím, že v pokoji vybaveném ručně vyrobeným nábytkem se každý cítí lépe než v místnosti zařízené studeným plastikovým nábytkem, jehož hladké plochy jsou bez jediné poskvrnky.
Na straně 27 alba jsem objevil vskutku kuriózní záběr: Šakal a svázaná dvojice Apple+Ifo vzhůru nohama, tedy z pohledu Kumiko, kterou ten nechutný bídák pověsil hlavou dolů. Zpočátku jsem se domníval, že jde o technické nedopatření, teď se však kloním spíše k hypotéze, že autoři nám zčista jasna naservírovali individualizovaný pohled na realitu, jak ji vidí Kumiko. Ovšem všechno je i nadále krásně vypulírované, dokonalé, přesně vykreslené, Kumiko nemá závratě, ani se jí nehrne krev do hlavy...
. Postavy příběhu se – až na jedinou výjimku - jednoznačně dělí na hodné a zlé. Výlupkem všech ctností, dobroty, obratnosti, fyzické zdatnosti a inteligence je Harrison Banks, až se člověk diví, kde se to v bývalém prezidentovi Golden City všechno vzalo. Postava, která se vymyká jednoznačnému zařazení a na závěr se ocitá v dějově otevřeném dilematu, je světlovlasá Mifo. Obětavě pomáhá Banksovi unikat, útočit, střílet, apod., ale vede ji přitom (nebo to aspoň tak tvrdí) touha po penězích, které by usnadnily život jejích blízkých.
. Druhý díl série Golden City vydalo nakladatelství Delcourt v lednu roku 2000; ve Francii se prodává za 11,88 euro. To, že nám jej BB art nabídl v listopadu roku 2002 za pouhých Kč 199,- považuji za jeden z divů naší české tržní ekonomiky.
Dále čtěte: recenze prvního alba série Golden City: Vykradači vraků.