Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VE STÍNU RYCHLÝCH ŠÍPŮ (13)

10.12.2002, autor: Milan Krejčí

Společenské změny po listopadu 1989 zahájily novou éru v politické, hospodářské i kulturní existenci našeho státu. Obnovily se dětské a mládežnické organizace a – což nás zajímá nejvíce – knižní a časopisecká produkce, teď necenzurovaná, se předháněla v nabídce. Dříve vycházející periodika měnila název i obsah, objevily se zcela nové tituly. Mnohé z nich už dnes neexistují, jejich vysoké náklady rapidně klesaly, změny v distribuci způsobovaly jejich nedostupnost a nebylo výjimkou vydání pouze prvního a zároveň posledního čísla. Dřívější problémy s cenzurou záhy vystřídaly problémy finanční…
Nejprve se vraťme ještě na skok do září roku 1989, kdy v novém ročníku Sedmičky pionýrů vyšel kreslený seriál 3 + 1 (píše M. Sova, kreslí S. Levenová). Tři přátelé Denis, Štěpán a Martin jsou zvědavi, co zajímavého je potká na začátku školního roku. Bude to nová spolužačka Jana nebo zkamenělina trilobita, vylovená ze zatopeného lomu? K nevyrovnanosti tohoto komiksového dílka přispěla i nepovedená kresba karikaturního stylu.
 
Počátkem roku 1990 se jako jeden z prvních nových časopisů objevil čtvrtletník Zálesák, coby tiskovina obnovené stejnojmenné organizace. Slibný název seriálu ZÁLESÁCKÁ DOBRODRUŽSTVÍ (text R. Zabloudil, kresby M. Čermák) dával tušit, oč půjde. Střetnutí zálesáckého oddílu, tábořícího na Komáří louce a oddílu karate o táborové vlajky vydal na tři pokračování. Další příběh, tentokrát o dvou pokračováních ze zimního táboření, zůstal nedokončen, protože časopis přestal během roku 1991 vycházet. Svoji publicitu obnovil počátkem roku 1990 rovněž ostravský Tramp, který v číslech 2/1990 až 5/1991 reprízoval seriál PIM A RED (píše J. Foglar, kreslí L. Klička). Pro zajímavost lze uvést, že výtvarník L. Klička musel – dle slov šéfredaktora – všechny části seriálu znovu překreslit podle starších čísel Trampa ze 60. let, kdy seriál vycházel a originály se ztratily. Mnohým táborníkům a toulajícím se kamarádům nestačil ostravský Tramp a tak v Brně roku 1990 vznikly hned dva trampské časopisy Tulák a Vandr s kresleným seriálem na zadní straně. Tulák přišel s humorně drsnými příběhy trampské osady T. O. ROZKVĚT (kreslí L. Svícenec – Džon) a Vandr s filosofujícími šoty zálesáka jménem BENDY. Od prvního čísla v roce1992 uveřejňuje Tulák nový seriál PRVNÍ VANDR (píše J. Procházka, kreslí Džon) o příhodách Robina, Borka a Oldy. Bohužel, trvání těchto dvou tiskovin nebylo dlouhé – asi dva roky.
 
V dubnu 1990 se pokusil tým okolo Jana Šimáně – Galéna obnovit v nakladatelství SNTL časopis Mladý hlasatel. Podařilo se, ale existence této velkooformátové obměny kdysi věhlasného týdeníku byla bohužel krátká. Oficiálně vyšlo 21 čísel, dvacátédruhé číslo vyšlo již jen v černobílé xeroxované podobě poté, co časopis přestal po zákulisních sporech vycházet. Byla to škoda – Mladý hlasatel obnovil čtenářské kluby, pořádal srazy, na stránkách časopisu probíhala celoroční hra – tím vlastně naplňoval foglarovské myšlenky. Vycházely zde i RYCHLÉ ŠÍPY a mezi nimi i dva příběhy, uveřejněné naposledy v melantrišském týdeníku před více než 50 lety. Své místo si zde našly i kreslené příhody a návody dvou klubařských kutilů MIKIHO A BINKA (píše Akéla, kreslí Set), kteří pod jmény Tiki Tom a Bob Puškvorec vystupovali již v časopise ABC. Samotné ABC mělo již tradici v otiskování krátkých komiksů – stripů, které sloužily jako návody, varování nebo upozornění co a jak dělat či nedělat, ukazovaly na skutečnosti všedního dne, komentovaly různé aktivity dětí, part a klubů. Humorné texty zakončovala zpravidla vtipná pointa. Koncem 80. let se stal nositelem těchto znaků strip EDA A BÉDA (píše a kreslí BAPE), od prvního čísla ročníku 1990 – 1991 to byly již osudy party RIFLE SHIPS (text R. Baudys, kresby L. Páv). V polovině 90. let pak přišly příhody Adama, Báry a Cyrila v nepravidelných seriálcích A + B + C kreslíře L. Fibricha. Objevovaly se na klubovní stránce až do 41. ročníku (1996 – 1997). V březnu 1991 vydalo nakladatelství Atos první číslo čtrnáctideníku Hlasatel, který měl nahradit zaniklý Mladý hlasatel. Jeho život byl ovšem ještě kratší – pouhých 7 čísel. Hlasatel uveřejnil sedm posledních příběhů RYCHLÝCH ŠÍPů, které nakreslil Marko Čermák již v roce 1971, ale které tehdy svoji premiéru v ostravském Pulsu díky normalizaci již nestihly.
 
.
 
Sešitová edice Dálky, vydávající dobrodružné romány, poskytla své stránky reprintům několika starších komiksů, např. Srub u Zlatého klíče, Poklad v Bílém údolí, nebo Tři kluci a madona. V devátém sešitu z roku 1991 se však objevil úplně nový příběh PRÁZDNINY U ZŘÍCENÉ TVRZE (scénář J. Stegbauer, kresby J. Schek), ve kterém tři děvčata odjíždějí strávit prázdniny ke strýci na hájovnu. U blízké tvrze naleznou střepy staré nádoby a propadnou hledačské horečce. Přidají se k nim Honza a Petr, synové hajného, a všichni společně objeví zasypanou chodbu a v ní skříňku s pokladem. Příjezdem archeologů pak začíná jejich vzájemná spolupráce při průzkumu zříceniny. Jiný seriál o hledání pokladu, tentokráte z prostředí turistického oddílu, kde tři hoši při opravě nástěnných hodin najdou uvnitř dřevěný špalíček s tajnou zprávou, přinesl časopis Áčko. Tento týdeník na novinovém papíru poskytl v číslech 10 až 14/1992 prostor kreslenému seriálu spisovatele S. Hrnčíře a kreslíře J. Scheka CESTA ZA POKLADEM.
 
.
 
Začátkem devadesátých let se klubácká tématika zabydlela především v komiksech kreslíře (a hudebníka) Marko Čermáka. Svědčí o tom i seriál o trampské osadě T. O. SEDMDESÁTKA (scénář J. Zelenka), který otiskoval měsíčník Chatař v číslech 1 až 12/1990.
Autor:


Autor článku: Milan Krejčí

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!