Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

POKLAD ZLATÉ FLOTILY

16.12.2002, autor: Filip Konečný

Měl jsem prostě štěstí. Celé dětství jsem trávil prázdniny v nádherném městečku Litovel. Ne nadarmo se mu přezdívá „Benátky Moravy“. Jednoho léta jsem ve šteláři, jak se na Hané říká odkládacímu prostoru pro různé věci, kterých se z různých důvodů babička s dědou odmítli zbavit, objevil 10 kreslených seriálů, které někdo (nevím kdo, nikdo z rodiny se k tomu nechce přiznat) „duchapřítomně“ vytrhal ze Sedmiček, ještě předtím, než opustily tento svět skrze plameny nesmiřitelného ohně.
O tom, že „socik“ měl spoustu chyb, nelze polemizovat, ale jedno mu přiznat musíme. Dal vzniknout celé řadě vcelku ucházejících časopisů pro děti a mládež, z kterých se rekrutovala celá řada velmi kvalitních komiksů, nebo chcete-li „obrázkových seriálů“ (pro šťoury narozené po roce 1984 a tudíž nekované Čtyřlístkem, Ohníčkem, Větrníkem, Mateřídouškou, ABC, Sedmičkou pionýrů, Pionýrem, Zápisníkem atd.). I když obsah někdy značně pokulhával za formou, zakončen byl většinou nějakým vypointovaným bonbónkem. Jeden z nich zabalili pro české pionýry v sice spřáteleném, zároveň však nejvíce „vzdorujícím“ Maďarsku.
 
Poklad zlaté flotily je postaven na velice lákavém námětu – totiž vykrádání vraků lodí pomocí dálkově řízené ponorky. Protože se příběh odehrává v . roce 1925, kdy je technika teprve na vzestupu, ponorka je spojena s řídícím centrem několikakilometrovým kabelem. Už v duchu slyším ty salvy smíchu vás „náctiletých“ – „Ty vole, kabel!“ Ale pozor, přitvrzuji!
Celou akci financuje a řídí Kung-Tse – šikmooký stodvacetikilový fešák v buřince, který si pro své účely pořizuje vynález doktora Bendeho: sóliovou lampu, jejíž provoz stojí závratných 1000 franků za minutu (švýcarských nebo francouzských, to Tibor Horváthů moc neřeší) - na dohled je totiž několik vražd!
Kung-Tse je totiž stále o krok pozadu. Pokaždé, když se rozhodne pro nějaký vrak, je již pozdě, neboť někdo tajně vynáší informace z paluby jeho lodi Narval. Na scénu přichází nutně alespoň jeden klaďas – Mr. Jomst (původně asi Mr. Jones, překřtěný autorem českého letteringu na Jomsta a na dalších stranách na Jomse), který celé záhadě záhy přichází na kloub.
Náš sympatický tlouštík Kung-Tse se nehodlá dělit se svými společníky a na černou práci najímá číšníka Matasota, ze kterého se posléze vyklube velký znalec geometrie. Pomocí kružítka pečlivě obkresluje plány pro svého pána. Mr. Joms oba sleduje, jak uprostřed noci opouštějí palubu Narvalu – tlouštíkovi se prý v noci na lodi dělá špatně...
Podezření Mr. Jomsta se potvrzuje. Spolu s „Doktorem“ se vydají hledat základnu, ze které je ponorka na vykrádání vraků řízena. Najdou ji v citadele, z níž je cítit „takovej nasládlej šmak“ – jak říká rada Vacátko v jednom z dílů Hříšných lidí města pražského. Původcem onoho šmaku je samozřejmě Kung-Tse - zavražděn!! Mr. Jomst chce na místě rozbít ponorku i zařízení k jejímu ovládání, avšak „Doktor“ je příliš fascinován vynálezem a zarazí ho. Vyruší je však příjezd japonské tajné policie, která s sebou vláčí Matasota. Žádný číšník – to kružítko nebylo jen tak! To Matasoto jest skutečným vynálezcem zařízení pro ovládání ponorky! Sóliová lampa je pro změnu britským majetkem – takže se rozjíždí válka mezi japonskou tajnou policií a britským námořním loďstvem... Sám Mr. Joms je dokonce při jednom ze soubojů na chvíli zneškodněn malíkovou hranou! Situace se stává značně nepřehlednou. K hlavnímu střetu dochází bohužel v jeskyni, která se pod náporem torpéd v kritickou chvíli bortí. V posledním okamžiku náš hrdina procitá z nechtěné meditace a zachraňuje se bleskovým zavřením poklopu ponorky, ve které je později vyloven britským loďstvem... aby nám tento příběh mohl vyprávět.
 
Ke zpracování díla, které je vyvedeno velmi pěknou perokresbou (uvádím proto, že např. Caligula, ba dokonce už i Čtyřlístek!, jsou čistě digitální záležitostí), mám pouze výhradu k letteringu, v němž je hned několik chyb v bohužel tak zásadní věci, jakou jsou jména postav. Nic jiného ovšem vytknout nelze. Poklad zlaté flotily prostě do zlatého fondu našeho – lépe řečeno u nás vydaného a skoro „neviditelného“ – komiksu prostě patří.
 
S ostatními obrázkovými seriály ze Sedmičky – od Rahana přes Tajemství pyramidy a Vzduchoplavce po Jen počkej, zajíci – se díky Filipovi setkáte v následujících týdnech...
Autor:


Autor článku: Filip Konečný

Detaily o komiksu:

Titul: Poklad zlaté flotily
Série: Komiksy z časopisu Sedmička pionýrů
Scénář: Tibor Cs. Horváth
Kresba: Zórád Ernö
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 1973
Počet stran: 17
Formát: A4
Vydavatel: Sedmička pionýrů (Mladá fronta)
Země vydání: Česká Republika
Související články:


7 pionýrů a její komiksy
19.11.2003 NEJSILNĚJŠÍ Z RODU ULHAMRŮ ANEB POCTA PRAOTCI PRAČLOVĚČÍCH PŘÍBĚHŮ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!