Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ARCANES

23.12.2002, autor: Sakyk

Edicí Neopolis zásobuje vydavatelství Delcourt francouzský trh futuristickými napínáky s nádechem fantasy a hororu. Česky se zatím díky BB Artu objevilo Golden City a Meteor. Sérií však samozřejmě existuje celá řada – jednou z nich je i tarotová pseudo voo-doo ukrytá pod názvem Arcanes.
   Obliba těchto výtvorů je založena především právě na nějakém záhadném, tajemném námětu, kolem kterého se pak většina děje točí – ale nikdy není vyřčeno vše. Čtenáři to nebrání mít celkem jasno o principu záhady, ovšem v zásadě netuší, kdo za ní ve skutečnosti stojí, kdo přesně proti komu bojuje, který klaďas nakonec zradí a jestli v tom všem náhodou nemají prsty mimozemšťané. Jediným vodítkem tak zůstává hlavní hrdina, i když často i on…
   . Podobné je to také v sérii Arcanes (mimochodem hodně špatně přeložitelné slovo, znamená to něco jako tajemné prostředky nebo léky). Plně se tu projevuje scénáristova původní profese: živil se totiž ve společnostech, vyrábějících hry na hrdiny a tarotové hry. Arcanes jsou také jakési karty, které ovšem dokáží měnit osud. Kdo by takovou věcičku nechtěl, že. Jejich stvořitelem jsou Mistři, vlastníkem klany, které si je rodově přenáší a hýčkají jako hovnivál svoji kuličku. Jenže protivníkem agentů Stargate (samozřejmě, že to je odnož CIA) není Rumburak, nýbrž daleko podlejší, zákeřnější, rafinovanější (a také hezčí) příslušníci tajné organizace spojené se samotným Vatikánem. Je tedy nasnadě, že máme co dělat se samými špičkovými zabijáky, přičemž jedna strana nahrazuje nedostatek početních sil nadpřirozenými dovednostmi a strana druhá naopak absenci ducha kvantitou ve svých řadách.
 
   . Doposud se objevila dvě alba: Le baron fantome (1998) a La dame de Prague (2001). V prvním musí hlavní hrdina Walter zachránit jiného agenta Stargate, havarovaného v mayské džungli. Jediným způsobem je přemoci velesilného a velezáhadného Barona – fantóma.
   To druhé je pro nás hodně zajímavé tím, že se jmenuje Pražská dáma a děj se z části v našem hlavním městě odehrává. Objevíme znovu obživlého (i když poněkud upgradovaného) krvežíznivého Golema, potkáme obřího vlkodlaka a nakonec zavítáme i do Sevilly. Nechybí ani automobilová honička ve městě a v horských lesích, útok na námořní loď a především – spousta pěkně prsatých žen (a to některé z nich jsou prosím jeptišky) v obou znepřátelených táborech.  A jeden okamžik nám Čechům může připadat nanejvýše humorný: na straně 14 vidíme auto jedoucí přes vylidněný Karlův most – možná něco takového bude v blízké budoucnosti normální. Pak je ale na stejné stránce zarážející naprosto nezměněné letiště v Ruzyni. Škoda takových klišé, autor by si měl podobné věci lépe ověřit.
 
   . Scénáři Jean-Pierre Pécaua (Les Fées noires, Nash, Zentak) je plně podřízena kresba debutanta Rolanda Pignaulta (narozen 1971) a Frederica Campoye (pouze 1. díl). Tzn. – jak v Neopolis bývá zvykem – kompromis mezi francouzským a americkým stylem s důrazem na dynamiku, akční scény, minimum dialogů (tady rozuměj ve francouzských měřítkách – pro Francouze je celá stránka bez bublin zcela šokující) a panely nejrůznějších formátů a rozměrů. Obálky nevynikají, lettering je ruční a coloring, dnes již tradičně, dohlazen v počítači.
 
   Celkově tedy dost málo důvodů proto, abych sérii nějak vychvaloval, přestože ve Francii se čtenářům paradoxně docela líbila. Na druhou stranu je stejně málo pravděpodobné, že pokud se nenajde nějaký další šílenec typu BB Art nebo zásadním způsobem nevzroste prodej komiksů u nás, někdy vyjde česky. Prostě celkem příjemné akční béčko, ovlivněné trochu Bondem, trochu Mission Impossible, které – bez nároku na nějaké hlubší přemýšlení – se příjemně čte a nutí pouze k jediné otázce: jak to bude dál??
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!