Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VE STÍNU RYCHLÝCH ŠÍPŮ (14)

24.12.2002, autor: Milan Krejčí

Dětský křesťanský měsíčník Nezbeda už bezmála 8 let uveřejňuje na poslední stránce barevný seriál KAMARÁDI (kreslí J. Hora) o vlastním čtenářském klubu. Malí čtenáři tak mají možnost už do roku 1994 sledovat roztodivné příběhy klukovské party, které je zavedou mezi Euroindiány, do svatyně Klanu černých bizonů nebo s nimi objasňují záhadu alchymistické laboratoře na zřícenině hradu Vlčtejn. Kamarádi hrají rovněž zimní hry, stopují Yettiho, řeší záhadu řeky Říčánky a pátrají po totožnosti Komanda X, které se jim vloupalo do klubovny. Současně s Kamarády vychází v Nezbedovi nám už známý miniseriálek Akély a Seta MIKI A BINK.
V roce 1996 vydává Česká tábornická unie magazín pro kluky a holky Stezka malých táborníků. Na zadní straně se objevují první dva díly seriálu TROJÍ KLÍČ (píše J. Šálková –Kavče, kreslí M. Čermák). Kamarádi Bobřík, Machač a Čejenka mají společnou touhu objevovat neznámá místa, která nacházejí spolu s novým tábořištěm v Hromových horách. Do stejných míst se vracejí, ovšem tentokrát v zimě na sněhu, i v dalších dvou pokračováních ve dvojčísle 1 – 2/1997. Kromě zápletky s přepadením Machače nepřátelskou partou, pomáhají s pořádáním lyžařského závodu, jehož trasu díky znalosti morseovky odkloní v bouři do bezpečnějších míst. Další díly zdařilého komiksu, jakož i následující čísla Stezky mladých táborníků, stále čekají na vydání.
Trampský amatérský dvouměsíčník Oslavské boudy otiskl v letech 1997 až 1999 dvanáct pokračování komiksu Z KRONIKY OSADY WHITE BONE (text J. Cancák, kreslí Džon). Další trampský plátek Puchejř uvádí od čísla 1/1999 na poslední stránce barevný divoký komiks ŠERÉ ZJEVY (píše a kreslí Billíček). Svérázný humor, drsné zjevy trempířů plus osobitá kresba činí z tohoto dílka vděčnou četbu k táborákům či na dlouhé traily – ale pro poněkud odrostlejší čtenáře Rychlých šípů.
 
.
 
Na současném poli klubáckých komiksů potkáváme staré známé: Svorné Gambusíny, Medvědí družinu, Kulišáky, Dennyho a jeho klub Saturn… Podoba a obsah souborných vydání Foglarových seriálů RYCHLÉ ŠÍPY (Olympia 1998) a SVORNÍ GAMBUSÍNI (Olympia 1999) jsou dostatečně známé. Pro sběratele jsou zajímavé tím, že některé seriály (například Svorní Gambusíni) byly pro toto vydání nově upraveny, po textové i výtvarné stránce.
Po smrti Jaroslava Foglara se vedle různých parodií objevily i pokusy o pokračování Rychlých šípů. Dva černobílé příběhy RYCHLÉ ŠÍPY HLEDAJÍ GINGO a RYCHLÉ ŠÍPY A MLUVÍCÍ KÁMEN vyšly jako součást knihy Svatopluka Hrnčíře Ostrov Uctívačů ginga (Ostrov 1999) a souvisí s dějem. Jako autor kreseb je uveden M. Cianko, což je pseudonym kreslíře M. Kociána. Oba díly otiskl v barevné verzi týdeník Naše rodina v číslech 10 a 11/2000.
Dalším, kdo se odvážil vstoupit na výsostné rychlošípovské území, je již zmíněný V. Toman – Ácek. Zpracoval několik svých nápadů i námětů dalších autorů a vytvořil asi 10 stránek nových příběhů RYCHLÝCH ŠÍPů. Měly navázat v Naší rodině na předchozí dva díly, ale zatím k tomu nedošlo. Vyznění seriálů, ale již samotná myšlenka pokračovat v geniálním foglarovsko-fischerovském modelu, je diskutabilní. Příkré odsouzení i pochvalu za návrat milovaných hrdinů mohli autoři tušit. Vždyť Foglarovy a Fischerovy Rychlé šípy jsou klasikou a téměř národním bohatstvím.
Jinou funkci měl speciální minikomiks RYCHLÉ ŠÍPY NA PRAŽSKÉM JARU 2000 (scénář A. Matzner, kresby M. Čermák), který vyšel v programu Muzikálu Rychlé šípy a byl použit i jako pozvánka a na plakátech u příležitosti premiéry 21. a 28. května v Praze.
 
.
 
Naše povídání končí ne náhodou tím, čím začalo: Rychlými šípy. Poslání tohoto slavného seriálu bylo v době vzniku trochu jiné než dnes a jeho úzké propojení se čtenáři a časopisem se už opakovat nemůže. Obliba legendární pětice i příklad klubovního života však působí na nové generace dodnes. Kreslené příběhy o klubech, partách a oddílech vstupují do 21. století. S těmi současnými se potkáváme v tištěných časopisech i v klubovních zpravodajích, kronikách a denících. Děkujeme vám, milí čtenáři, za zájem a výdrž, s nimiž jste cyklus Ve stínu Rychlých šípů po 15 dílů sledovali.
 
A to je konec… nikoliv – od příštího týdne se můžete těšit na nový publicistický seriál s tématikou klubáckých komiksů, tentokráte pod vše říkajícím názvem Chybičky v příbězích Rychlých šípů.

 

Autor:


Autor článku: Milan Krejčí

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!