. Abych se přiznal, mám slabost pro vedlejší postavy. Pro sidekicky, outsidery, zneuznané, nedoceněné. Poskytují prostor pro fantasii, pro domýšlení, pro naději, pro držení palců. Z Rychlé roty byl odjakživa mým favoritem Zip, ve Čtyřlístku jsem vždycky víc fandil bojácnému Pinďovi než machistickému Bobíkovi. A proč to nedovést do konce: jediný důvod, proč mně tohle album bavilo, a proč jsem sedl i k těmto řádkům, je – pozor na to! – vedlejší postava. Ikona Alvinova počítače Molmola.
Alvin je počítačový expert, a tak se není čemu divit, že většina děje se točí kolem počítačů, a že počítač měl podíl i na vizuální stránce komiksu – kdykoli nahlížíme do kyberprostoru, byť by to bylo jen pohledem na monitor v rohu místnosti, ke slovu se dostává počítačová grafika (kromě barev i včetně třeba nijak neskrývaného panelu nástrojů Photoshopu na straně 27). A s ní i Molmol.
. Hořké proměny opět přinášejí špionážně-akční kyberdetektivku - po tanečku s Kimberley je Alvin uklizen do ústraní, kde vyvíjí software pro obrazové rekonstrukce osob podle jejich genetického kódu; náhle je ovšem nalezena videokazeta se zvláštní sebevražednou výpovědí Alvinovy bejvalky, ze síťové přítelkyně se spřáteleným projektem se vyklube maskovaný guru a terorista v jedné osobě, ke slovu se dostává apokalyptická sekta, několik sebevražd a hrozící plynový útok (že by inspirace Óm šinrikjó?), a poněkud rozporuplnou roli zahraje i Olga, Alvinova zachránkyně z prvního dílu. V celkem svižném tempíku se míhá i policie, najatí fotografové, Olžini rodiče nebo její záhadný přítel z muzeální letadlové lodi – a samozřejmě zanícený komentátor Molmol, ufonek s něžně obrovskýma očima. Protipól jeho suchopárné computerovštině tvoří nápaditost, s jakou se proměňuje a přibírá si doplňky v závislosti na svých činnostech – pugétek pro půvabnou Chuovou, kojenecká láhev pro mimino, skafandr při vykreslování ryby, deštníček v krizových situacích…
.
Jestli v mých očích něco změnilo druhý díl Alvinových dobrodružství z lehké žánrovky na jedno přečtení v příjemnou zábavu, byly to Molmolovy Sladké proměny…