Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

LANFEUST DE TROY – PROFIL A PŘEHLED SÉRIE

26.02.2003, autor: Sakyk

Jednou z novinkových francouzských sérií, kterou pro tento rok ohlásilo vydavatelství BB Art je i rozsáhlá fantasy sága Lanfeust de Troy (Lanfeust z Troy). Vzhledem k tomu, že se o ní u nás téměř vůbec nic neví, nebude na škodu přiblížit si ji ve stručném profilu a přehledu doposud vydaných originálních alb.
Troy, to je fantastický svět, v němž magie zasahuje do každodenního života všech hrdinů, z nichž každý vlastní nějakou – byť i jen maličkou a neužitečnou – nadpřirozenou schopnost. Například Lanfeust dokáže pohledem tavit železo. To není k zahození, v jiném komiksu by to dotáhl na nějakého supermana, ovšem ve světě Troy to více než na to stát se kovářem nestačí. Jenže – jednoho krásného dne se všechno změní, dotek se starobylým mečem mladíkovi vlévá do . žil mimořádný dar: disponuje neomezenou silou. A tím se roztáčí bláznivý kolotoč nepředstavitelných dobrodružství, během nichž Lanfeust potká ty nejneuvěřitelnější bytosti, navštíví nejexotičtější země a říše a vybojuje vítězná utkání s nejohavnějšími netvory. Mág Nikolede to byl, kdo objevil, že ona síla pochází ze slonoviny bájného zvířete jménem Magohamoth. O čarodějově charakteru svědčí první myšlenka, která ho po tomhle zjištění napadla: „proč se to sakra nestalo mě?“ Inu, to je přeci lidské a Nikolede jinak neochvějně stojí na Lanfeustově straně. Dále jsou tu dvě Nikoledovy dcery, vyzývavá brunetka Cixi, obdařená uměním proměnit vodu v led či páru a něžná blondýnka C´ian, Lanfeustova snoubenka – ta zase dokáže léčit všechna zranění, což se jejímu milému náramně hodí. Humorný a osvěžující prvek série tvoří Hébus, opravdový a divoký troll silnější než Schwarzie, ovšem Nikoledovými kouzly proměněný v přítulného domácího psíka. Nu a konečně tu máme také nějakého pořádného záporáka – zrádce Thanose, bohužel také nadaného neobyčejnou schopností: umí se přemisťovat na místa, která již navštívil a uchoval si v paměti.
 
. . . . .
 
Co zatím vyšlo (vše Soleil productions):
1. L'ivoire du Magohamoth (1994)
 
.
 
2. Thanos l'incongru (1995)
 
.
 
3. Castel Or-Azur (1996)
 
.
 
4. Le paladin d'Eckmül (1996)
 
.
 
5. Le frisson de l'Haruspice (1997)
 
.
 
6. Cixi impératrice (1998)
 
.
 
7. Les pétaures se cachent pour mourir (1999)
 
.
 
8. La bête fabuleuse (2000)
 
.
 
Těchto osm alb zároveň tvoří první cyklus celé série s uzavřeným koncem. Na začátek druhého cyklu se zatím stále čeká.
Mimo sérii:
Cartographie illustrée du monde de Troy (1998)
 
.
 
Encyclopédie anarchique du monde de Troy 1 (1999)
 
.
 
Encyclopédie Anarchique du Monde de Troy 2 - Les Trolls (2003)
 
.
 
Scénáristou série je Christophe Peling zvaný Arleston (narozen ve francouzském Aix-en-Provence v roce 1963). Dětství strávil na Madagaskaru, studie na žurnalistice v Marseille a na živobytí si začal vydělávat v reklamních agenturách. Pak zkouší psát první komiksové scénáře, debutuje sérií Les Maitres Cartographes. Roku 1994 vymýšlí mystický svět Lanfeusta z Troy a zajišťuje si tak místo na piedestalu nejslavnějších komiksových tvůrců. Úspěch mu umožňuje vytvářet další pobočné série (Trolls de Troy, Gnomes de Troy, Lanfeust des Etoiles) a čtyři roky později spoluzakládá jako šéfredaktor časopis Lanfeust magazine – další důkaz toho, jak velkým fenoménem série ve Francii je. Za druhý díl Trolls de Troy obdržel na festivalu v Chambéry cenu za nejlepší scénář.
 
Kreslířem série je Didier Tarquin (narozen ve francouzském Toulonu v roce 1967), taktéž autor kresby ostatních pobočných lanfeustovských sérií. Po deseti letech života v Alžírsku se začal orientovat výhradně komiksově a počátkem 90. let nakreslil pro Soleil productions svá první alba – bez valného úspěchu. Svou poslední šanci, Lanfeusta, dostal roku 1994 a tu z rukou do dnešního dne zatím nepouští.
 
Dozvědět o celé sérii více je možné na adrese link, která tvoří homepage tzv. Lanfeust de Troy Ringu, tedy několika desítek francouzkých a belgických webů, které více či méně o sérii informují.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!