Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ZAJÍMAVOSTI O PŘÍBĚZÍCH RYCHLÝCH ŠÍPŮ (1)

11.03.2003, autor: Ondřej Liška

V komiksu Rychlé šípy se můžete neustále přehrabovat a neustále tu nacházíte nové a nové zajímavosti a netušené souvislosti. Důkazem nechť je následující článek.
Příběh RŠ v podzemí (č. 11) se . dočkal svého času jednoho negativního ohlasu. Jaroslav Foglar o tom píše ve svém životopise Život v poklusu v kapitole Dramatické situace:
"Kdesi na pomezí dvou pražských čtvrtí byl v náspu otevřený vchod do podzemní stoky. Chlapci z okolí tam často pronikali, aniž by dbali na výstrahu v jednom z rychlošípáckých příběhů, v němž Rychlé šípy jdou děvčátku do podobné stoky vylovit spadlý míč. A přece se tam utopil malý chlapec, jemuž chlapci nepřišli na pomoc. Ředitelství blízké školy pak obvinilo naší redakci, že otištěním varovného příběhu přispěla k utonutí nešťastného chlapce. Vedl jsem tehdy s ředitelem školy malou polemiku, poukázal jsem na to, že o otevřené stoce blízko školy musela škola přece vědět, přičemž nikdy žádnou výstrahu před vstupem do ní žákům nedala, ani se nepřičinila o uzavření stoky. Trvalo dlouho, než byl rozruch kolem případu uklidněn. Na moji námitku, že například plakáty varující před kouřením také nejsou považovány za výzvu, aby lidé kouřili, ředitel již nereagoval."
Citaci jsem vybral z prvního vydání Života poklusu (v roce 1990 vydal ve dvou svazcích Sokol Silůvky). V dalších vydáních je už tento text uvedený v trochu jiném znění.
 
. V příběhu Mirek Dušín je odškodněn (č. 23) se objevuje klub V jednotě síla – 81. čtenářský klub Mladého hlasatele. Tento klub opravdu existoval, Jaroslav Foglar se o něm zmiňuje ve svém životopise Život v poklusu v kapitole Zakládám čtenářské kluby:
"Některé kluby byly mimořádně činné, jako například 79. klub "Za cílem vpřed" z Prahy nebo 81. klub "V jednotě síla" z Českého Brodu."
Vystoupení klubu v příběhu RŠ bylo jistě velkou odměnou za jeho mimořádnou činnost.
 
V . příběhu RŠ se předstihují (č. 30) postavil Červenáček dřevěnou klouzačku. Motiv klouzačky se objevuje již ve Foglarově povídce Jezdíme na tobogánu, která poprvé vyšla 25. 7. 1937 ve 30. čísle Slovíčka. Inspirací k těmto příběhům se Jaroslavu Foglarovi stala stejná klouzačka, která stála hned na několika táborech Jestřábova oddílu. Na obálce 36. čísla IV. ročníku Mladého hlasatele (ve stejném čísle vyšel 30. příběh RŠ) je otištěna fotografie této klouzačky, jak na jí sjíždí tehdejší člen oddílu Václav Černý – Černoch.
Tuto informaci jsem čerpal ze vzpomínkové knihy Jestřábe, díky (vydalo nakladatelství Ostrov v roce 2000).
 
Ve . 4. obrázku příběhu RŠ přijímají nováčka (č. 65) je nad výkladem obchodu v pozadí nápis JAN FIŠER a pod tím HOKYNÁŘ. Podobnost se jménem kreslíře Jana Fischera asi nebude čistě náhodná. V 8. obrázku příběhu RŠ a strašidlo (č. 89) si zase všimněte, že na ceduli nad výkladem v pozadí je nejasně napsáno J. FOGLA - tedy J. FOGLAR. U některých starších vydáních RŠ je ovšem tisk nekvalitní a nápis J. FOGLA se ztrácí a není prakticky vůbec vidět. A do třetice: v 1. obrázku posledního řádku příběhu RŠ ničí knihu kouzel (č. 90) je v pozadí nedokončený ESTŘÁB - tedy JESTŘÁB, což byla skautská přezdívka Jaroslava Foglara.
 
V . příbězích Jindra Hojer visí nad propastí a Jindra Hojer uniká vzdušnou cestou (č. 76 a 77) musí tento člen dojít do šesti hodin na poštu, aby odeslal důležitý dopis. Když odchází z klubovny, říká, že je třičtvrtě na pět. V 5. obrázku si všimne pronásledujících Dvorečáků – hodiny zde ukazují za šest minut pět. V dalších obrázcích sledujeme napínavou honičku, přičemž věžní hodiny v 5. obrázku druhého příběhu ukazují zhruba za pět minut šest. Události od 7. obrázku prvního příběhu však trvaly pár minut, takže – ač se to nezdá – v 7. obrázku je Jindra Hojer už asi hodinu na útěku před Dvorečáky.
 
 
Dokončení příště.
Autor:


Autor článku: Ondřej Liška

Detaily o komiksu:

Titul: Rychlé šípy (souborné vydání)
Série: Rychlé šípy (Olympia)
Scénář: Jaroslav Foglar
Kresba: Bohumír Čermák
Marko Čermák
Jan Fischer
Václav Junek
Žánr: Klubácký (CZ).
Rok vydání: 1999
Počet stran: 339
Formát: A4
Vydavatel: Olympia
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Rychlé šípy
19.03.2008 BOHOUŠOVA ČEPICE A PLACATKA DLOUHÉHO BIDLA
27.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (2.)
20.02.2008 RYCHLÉ NOŽKY RYCHLONOŽKY (1.)


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!