Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

SORREL Č. 4 - "KYSELÁ" PŘEDVÁNOČNÍ POHODA

24.03.2003, autor: Zvěra

Nenechte se titulkem zmást, protože čtvrtý Sorrel ve vás kyselost určitě nevyvolá ... Ba naopak, pobavit vás přijdou stálice ústecké produkce jako jsou Šnek či Fanouš, nezklamou ani dílka častěji publikovaných autorů Michala Opitze nebo Tomáše Prokůpka, přispěvatelů v neamatérských časopisech Aargh! a Pot. A jako důkaz, že Sorrel na své čtenáře neustále myslí, čeká uvnitř černobílého fanzinu malé barevné překvápko!
   První příběh vypráví jakási "lehce zaplatitelná polednice", která si v přestrojení za Mikuláše pravděpodobně spletla datum a přichází 20. prosince . vyvraždit celou rodinu k již nazdobenému vánočnímu stromečku… Anebo, že by to byl příběh nájemného vraha, který udělá za peníze vlastně cokoliv? Inu, taková je Mikulášská nadílka z dílny autorů Štěpána Kopřivy (scénář) a Michala Opitze (autorské komiksy z Potu, Bedemana)!
   Sorrelovská veličina (hned vedle mého oblíbence Šneka) Fanouš, s neúprosným výrazem v očích a chladností profesionála řeší další duchařskou záležitost (kresbou i scénářem Dana Černého).
   Daniel Binko předělal "všední" mafiánskou historku ve vtipně oDuševnělý příběh, ve kterém poukázal na "Transakci" mezi vulgárnější . komiksovou češtinou a češtinou spisovnou. Nakonec dávám Duchovi příběhu za pravdu - komiks je komiks a správně užitý vulgarismus dokáže příběh okořenit.
   Noire(-ový) příběh The Last Turtle je perlou fanzinu. Nápaditý scénář Daniela Binka a precizní výtvarné zpracování Dana Černého nemají  chybu. Želví hrdinové Leonardo a Michelangelo (zde již ex-Želvy Ninja) dostali prostor zazářit i v jiné roli, než jak je známe z tradičního zpracování - a ta záporná v Sorrelu jim prostě sedne víc. "Sincityovskou" atmosférou, která příběhu dodává ten správný šmrnc, se autoři netají, ovšem na rozdíl od Delťáků z konkurenčního fanzinu Bedeman (leden 2003), jejichž autorem je CNV, nezůstávají u pouhého nepovedeného vykrádání.
   Následuje jediný zahraniční příspěvek: slovenské Doktory Pitváci s.r.o. Martina Žovince. Myslím, že příběh není nutné příliš komentovat - název . vypovídá o všem. Spontánní, "zakulacená" kresba bez bublin, lehce protkaná prvky graffiti, vypadá textem doplněná jakoby jen ledabyle; komiks se dá jednoduše vystihnout třemi slovy: " celkom podarené dielko".
   Třístránková Exploze introvertní misantropie (trochu moc cizích slov, ne? :-))) Michala Kroutila působí poněkud depresivně a negativisticky, ale určitě ne nereálně. Domnívám se, že každý z nás má někdy chuť se do světa vykřičet, vynadat mu...
   Neméně čtenáře zaujmou a pobaví krátké vypointované příběhy o šnekovi (Šnek - Dan Černý), šutru (Šutr a jeho veliký den - Roman Veseta) a . šovinismu (Trocha šovinismu - Dan Černý). Poslední stranu obsadili z Aargh!u známí Klacek a Fracek (a jejich duchovní otec Tomáš Prokůpek), s nimiž se prokopáváme k samému závěru.
   Za zmínku stojí i krátké "úvodníky" o jednotlivých komiksech, kterými nás trio Černý-Binko-Veseta uvádí do děje. Je to dobrý nápad, jen se mi nezdá jejich nelogické zařazení (několik stránek před nebo za příběhem, k němuž se vztahují). Nebylo by vhodnější kdyby komiksům předcházely, jak je tomu i v . minulých číslech? Došlo dokonce i na obdobu "crewácké mučírny", která se dostala do Sorrelu spíš shodou okolností..., ale rozhodně tak nepůsobí. Dá se snad očekávat nárůst publicistiky?
   Zbývá zhodnotit úpravu a grafickou stránku... Vzhledem k tomu, že se jedná o fanzin, navrhuji výbornou. Gramatika také nečiní tvůrcům větší potíže - některá čísla oficiálně vydávané Crwe by mohla jen tiše závidět!!!
 
   Ve čtvrtém čísle Sorrelu se toho sice moc po formální stránce nezměnilo, o to víc to však chlapci čtenářům vynahradili na obsahu i celkovém počtu příběhů. Přesto, že se Sorrel nesl v podobném duchu jako jindy, místy morbidním, ale dobře stravitelným humorem pobavil. Doufejme, že další číslo vyjde v brzké době.
   Takže hoši, hodně komiksových úspěchů a hlavně to nevzdávejte!!!
 
   P. S. A to překvápko? Vložená barevná (!!!) stránka v podobě originálního sorrelovského kalendáříku…
Autor:


Autor článku: Zvěra

Detaily o komiksu:

Titul: Sorrel č. 4
Série: Sorrel
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 32
Formát: A5
Vydavatel: MATfilm
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!