Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GOLDEN CITY 3 - POLÁRNÍ NOC

09.07.2003, autor: Zarkoff

Harrison Banks (ten pravý Banks, bohužel ne jeho dvojník) je ve vězení a není to jen tak ledajaké vězení. Je to káznice, kde je téměř vše zakázáno, kde vězni nesmějí ani mluvit mezi sebou. Je to káznice, která leží kdesi v arktické pustině, přesto, že se na zadní straně obálky mluví o Antarktidě; jenomže jsem nikdy neslyšel, že by v Antarktidě žili lední medvědi. No a v takovém vězení se odehrává většina děje třetího alba série „Golden City“.
Seznámit se s Banksem a dopátrat, proč se ocitnul v polárním žaláři, můžete v recensích prvního a druhého dílu.
.    Náš hrdina bez bázně a hany je zde uvězněn, samozřejmě neprávem, ale jeho fyzické ani morální kvality tím nejsou nijak narušeny: nezištně pomáhá spoluvězni, který má nepřekonatelný strach z vody. Proč z vody? Inu vězňové svůj volný čas tráví tím, že z lodních vraků na dně moře vyzvedávají sudy s jedovatými chemikáliemi, s vyhořelým jaderným palivem, barely s průmyslovým odpadem apod. To vše pod dohledem mírně sadistického velitele káznice, který kupodivu nemá jméno; všichni mu v celé této epizodě říkají "šéfe". 
   Tuhý režim káznice však nestačí: velitel káznice dostává za úkol Bankse zlikvidovat. Bezvýchodná situace? Kdepak! V rámci svých nesčetných humanitárních aktivit přilétá do káznice na návštěvu naše stará známá řádová sestra Lea. Banksovi se podaří s ní prohodit pár slov; požádá ji, ať se nepravého Bankse zeptá, kdo je to Goldy. Tohle jméno je nějakým způsobem spojeno s Banksovým zážitkem z dětství, se zážitkem, o kterém nemá Banksův dvojník ani tušení, přesto, že byl poučen a informován o všech detailech Banksova života.
   Sestra Lea nelení a položí klíčovou otázku. Je to otázka natolik klíčová, že se čtvrtý díl série (jak moc klíčová, to se v Česku dozvíme v říjnu) dokonce jmenuje Goldy; je - jak ale můžeme prozradit už teď - natolik klíčová, že Banksovi zachrání život: nepravý Banks totiž hodlá stůj co stůj vymámit z našeho hrdiny příslušnou odpověď. A k tomu náš hrdina musí samozřejmě zůstat živý. Prozradit víc ze zajímavého děje by jistě bylo nefér. 
 
.    O formální stránce comicsu jsem již toho řekl dost v předcházejících dvou recenzích. Děj třetího dílu již tak zběsile nepádí vpřed, i když se čtenář rozhodně nenudí, akce je tu stále dost a dost. Kreslíř Nicolas Malfin zde rozvinul v celé šíři své schopnosti technického kreslíře. Futuristická letadla, sněžná vozidla, kontejnery, vzduchotechnická zařízení i ponorky jsou prokresleny natolik dokonale, že se lidé stávají konec konců jen doplňkem techniky. 
   Technika nám navíc umožní si očima Kumiko, která je pomocí speciálních brýlí spojena s miniaturní kamerou na hlavě ochočeného pelikána Nikose, prohlédnout zblízka Golden City a zahlédnout Banksova dvojníka.  Návrat do minulosti na stranách 21 až 23 nás navíc seznámí se vznikem Zlatého Města Boháčů. 
 
   Série "Golden City" je klasická sci-fi, zpracovaná klasickým způsobem, a ten, kdo si během prvních dvou dílů  zvykl na Malfinův precizní styl a počítačové kolorování, rozhodně nemusí litovat dvou set čtyřiceti devíti korun za třetí díl série.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Golden City 3 - Polární noc
Série: Golden City (CZ)
Scénář: Daniel Pecqueur
Kresba: Nicolas Malfin
Překlad: Richard Podaný
Žánr: Sci-fi, fantasy (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 48
Formát: 240 x 320
Vydavatel: BB/art
Odkaz: http://www.bbart.cz/komiks.asp?id=149
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Originál: Golden City 3 - Nuit polaire
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!