Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GIPSY 3 - DEN PRO CARA ANEB CIKÁNSKÁ AKČÁRNA DE DO FINÁLE

08.09.2003, autor: Vojta

Pravdivější už dnešní nadpis ani být nemůže. Co taky říct jiného o třetím dílu téhle u nás už snad celkem etablované série o sympatickém romském namakanci? Stejně jako o každém dalším pokračování nějaké zavedené belgofrancouzské řady vám o tomhle albu stejně nemůžeme sdělit nic jiného, než si vyjmenovat změny oproti předchozím dílům a doufat, že si ničeho nevšimnete. Tak abyste teda dostali aspoň něco: v tomhle dílu se skutečně uzavírá dosavadní dějová linie. Tečka. Spokojeni? No, posuňme se dále. Chcete opravdu vědět jak si s koncem téhle „ruské“ trilogie poradili její autoři? No ještě že tak, u hemoroidů svatýho Bulibaše!!!
Gipsy poprvé, Gipsy podruhé a...
. Gipsy: K čertu! Takovou scénu by si člověk nevymyslel.
Kapitán: To jo, na to by musel bejt comicsovej scénárista.
 
   Smolderen zachoval všechny Gipsyho typické povahové rysy a stejně beze změny zůstal i jeho příběhometný rotačák autorského jazyka a stylu. Tudíž nás čeká další vhodně promísená směs příjemné brutality, přestřelek, vrhání nožů, výbuchů (no, tentokrát se trochu krotil) a hlášek, k tomu pár originálních nápadů drsnějšího ražení, pár drobností pro oživení a dva celkem slušné a nečekané zvraty. Gipsyovský standard zábavnosti tak zůstal zachován a opět jde o příjemný akční kousek, který oživí váš jinak celkem nudný den u píchaček. Žádná intelektuální zábava, ale tu od tohohle comicsu stejnak nikdo nečeká.
   Co dnes ale tíží mé recenzentské srdce je, že po famózním nástupu v dílu prvním a rychlém rozjezdu ve druhém je tohle album jaksi nedostatečné. Chtělo by ho to prodloužit ještě tak aspoň o půlku nebo rovnou dodat další díl. Jednoduše řečeno, jde o klasický problém frantíků a jejich vydavatelských zvyků. Rychle a svižně vyprávěný příběh se polyká standardní počet stránek s apetitem přerostlého otesánka. Pokud se pak autor chce rozmáchnout k trochu epičtějšímu formátu, musí nutně sáhnout po více albech, protože v zemi galského kohouta je standardem 46 (ve výjimečných případech 62) stran na díl, což není zrovna mnoho. A přiznejme si, že v prvních dvou dílech téhle série se toho po dějové stránce moc odehrát nestihlo a čtenář tak právem očekával patřičně rozsáhlé další zaplétání příběhu a neméně masivní konec. Jenže najednou jako by to Smolderena přestalo bavit a celou zeširoka rozehrávanou zápletku najednou sfoukl v jednom díle. Čtenář nejen, že se tak neubrání jistého pocitu zklamání z příliš velkých nadějí, ale navíc je ještě nucen skousnout narychlo ukončovaný závěr, v němž už je logika na hranici deus ex machina.
 
.    Co se ale dá dělat, i přes tuhle vadu na kráse Gipsyho ještě pořád zavrhnout nemůžeme. Stále se totiž jedná o to nejlepší z akční belgofrancouzské školy, co je tu k mání a taky si přiznejme: je na co se tu koukat.
   Kresba Švýcara Mariniho rozhodně vaše zraková čidla neponechá bez zájmu, proti technicky poněkud statické evropské škole je pořádně rozmáchlá, s uvolněnou obrysovou linkou a pořádnou porcí dynamiky; navíc nešetří příjemně silnými barvami, čímž je jako stvořená pro rychlou akci a rychlé emoce. Shrnuto: nepřehlédnete ji.
 
   Nyní je chvilka pro naštvané recenzentovo supění, týkající se českého vydání. Průměrný lettering poněkud nevhodným fontem dnes sice přejdu takřka bez povšimnutí, zato se vyřádím na nízké kvalitě zvolené tiskárny. Ne že by snad byl špatný papír nebo tisk, ale dodnes mi ještě nedošlo, proč BB Art balí své evropské comicsy do masivních pevných vazeb (zaneřáďujících naše poličky) a přitom neobětuje tu trochu peněz na stroje, které nepocházejí z habsburského impéria! K čemu totiž je pevná vazba, když nápis na ní se pořád nedaří vycentrovat na střed a navíc pak u každého dalšího dílu skáče jako postřelená koala? Místo aby alba vytvořila elegantně sevřenou řadu, získáte něco, co připomíná kolozubou hubu vašeho přestárlého pitbullteriéra. Hnus a hnus a ještě jednou hnus!!!
 
.    No (ach jo), teď se zase pokusím své emoce trošku umírnit a nějak to všechno shrnout. Konec téhle první uzavřené dějové linie je sice trochu pod úrovní našich očekávání a scénáristových možností, ale pořád je to příjemné, dravé a hravé akční dílko, ne? Navíc tentokrát i s překladem scifiprofíka Richarda Podaného. A ještě jednou navíc: podle dostupných zdrojů by příští díl měl být nejen uzavřený, ale taky sakra o několik řádů lepší. Takže se necháme překvapit, což?
Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Gipsy 3 - Den pro cara
Série: Gipsy
Scénář: Thierry Smolderen
Kresba: Enrico Marini
Překlad: Richard Podaný
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 55
Formát: 240 x 320
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!