Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SPERM*KOMIKS ANEB KTERAK COMICSOVÉ SÉMĚ V LID (NE)ZASÍVATI

09.09.2003, autor: Hibi

Spermie, nejmenší buňky lidského těla jsou symbolem nového života, sémě naděje, jsou začátkem cesty. I sperm*komiks workshop si dal pro sobotu 6. září za cíl zasít do povědomí veřejnosti pár zmínek o comicsu - a i při vědomí hrozícího pošlapání celého nápadu se jej organizátoři rozhodli započít kresbou na chodníky...
Sperm komiks je workshop věnovaný popularizaci komiksu mezi širokou veřejností a monitorování současné scény v Čechách a na Slovensku. Představujeme komiks coby přímý a jednoduchý způsnob sebavyjádření. Soubor nejlepších domácích prací a komiksových battlů bude po skončení workshopu shrnut v elektronickém sborníku.
z pozvánky
 
   V prosluněných Riegerových sadech byla mezi pejskaři a zakleslými dvojicemi přítomnost organizátorů ovšem téměř neznatelná - a to doslova. Nikde žádné cedule, poutače, šipky, nikde žádné významné shluky postav, nikde výtvarné potřeby zdarma, po celém parku ani spermie. Jediné, co mohlo pátrající bytosti přesvědčit, že jsou tady správně, byly nejisté pohledy jiných pátrajících bytostí. A jelikož některé z těch pátrajících bytostí byly vybaveny křídami, a jiné zas byly méně ostýchavé než ostatní, začal se "workshop" formovat zcela spontánně. Tu a tam se na chodníčcích v křídovém podání objevily nezaměnitelné hlavičky s bičíky, tu se kdosi kohosi zeptal, a rázem se počet "účastníků" přehoupl přes desítku.
 
. .
 
. .
 
. .
… Andy by měl radost :-)
 
   Nepřítomnost organizátorů se stala oblíbeným námětem, vsedě na chodníku se probraly nejžhavější streetartové, graffiti a comicsové hitovky a otázku "Co do těch šesti, než to začne v Roxy" vyřešil namísto zavřeného Centrálního mozku lidstva žižkovský bar Banán. Mezi fotbálkem a sklenicemi došlo i na nějakou tu kresbu; team domácích comicsářů zastupovala comicsová bardka Andraste a temnosnubný Adam Pelda, pomalým, leč kritickým slovem přispíval Ten_který_atd., autor comix.spaceport.cz (volná mixáž stripů, ve kterých hlavní hrdiny hrají (nejen) gumové panny - a pánové - s X a více tělesnými otvory), za streetart čutali Chemix a duo sign a thrawn, jejichž na střídačku improvizované freestyle comicsy můžete najít na phatbeatz.cz. O tom, co se dělo dále, vypráví tato foto-slovo-kresbo-montáž…
 
.
 
. . .
 
.    Šestá hodina zastihla první návštěvníky v tolik otevřeném prostoru NoD v horním patře Roxy - holé, a tedy libovůli produkčních vystavené zdi zaplnili sperm*organizátoři comicsovou (i když mnohdy spíše jen kresebnou) minigalerií. Po jednom obrázku měla Andraste a Martin Mišík, širší prostor dostali Adam Pelda, pornostrip slovenského designéra Martina Cohena Cickas, kde pro změnu rotují digitální obnaženky, a Tomáš Zach, jehož tvorbu najdete na Urbside.com a antináckovský comics, jím vytvořený pro pražský fesťák Music Beats Local Nazi,. i v naší galerii. Brano Jelinek, isolovaný v sousední místnosti, vystavoval Oskara Eda, konkrétně epizodu V parku, kterou si ovšem návštěvníci mohli už nějakých čtrnáct dní před tím přečíst ve čtvrtém čísle Aargh!u.
  Prostorem nejvtůrčnějším se ukázala pruhem baličáku polepená zeď, na níž se doposud frustrovaní tvůrci vrhli s nečekanou vervou - ale jelikož chybělo jednotící téma, neřkuli zadání, zůstalo povětšinou u jednotlivých kresbiček… Andraste s Adamem doplnil ještě Honza Dřevíkovský, a ku cti je jim třeba přičíst, že to byli právě oni, kdo obsadili první tři místa v poněkud nečekaně vyhlášené soutěži.
 
. . .
 
Autoři a jejich vítězná díla v pořadí na stupínku...
 
. . .
 
   Z původně trojčlenného sdružení s názvem RIP, zavrhujícího digitálně namyšlenou 3D tvorbu a tvořícího za pomocí počítače (respektive Paintbrushe/Malování) úmyslně anti-dokonalé comicsy, postupně vykvetl spolek několika desítek autorů, konzumentů a přívrženců této všežravé bestie, hltající i produkující RIP comicsy se stejným úsilím, jaké jiní věnují zbožšťování Lary Croft. Z plánovaného "paintbrush battlu" o nejlepší RIP comics ale na workshopu sešlo - jednomu počítači chyběl monitor, a druhý, notebook, zůstal nevyužit. Nějakou akci vykazovaly jen stroje na ozvučení (hráli sperm*DJs, kteří mají na starosti i metažánrové hudební party v Paláci Akropolis) a na manga projekce v jedné ze zadních místností.
 
. .
 
.
 
.    Z dosavadní snahy o report z celé akce snad celkem vyplývá, že organizace celého dění byla mírně řečeno rozpačitá. Web, uvedený na pozvánce, byl víc nefunkční, než funkční (ne, že bych nerozuměl slovensky, ale proklikat se přes nenaplněnou češtinu a stejně prázdnou angličtinu už chce docela hlad po informacích), z proklamované snahy "dostat comics mezi lidi" zůstalo - díky nezřejmosti v Riegráku i následnému uzavření do alternativou onálepkovaného Roxy - věru pramálo. Organizátoři sami - team slovenských studentů v Praze, vykvetlých ze záhonu Fóra kulturní diverzity mladých (konkrétně http://sperm.fkdm.org) - přiznali, že výběr autorů na zdech je více méně náhodný, celé akci chyběl řád a zřejmost, takže málokdo věděl, co má dělat nebo čekat; celkově: převažovalo nadšení nad úsilím a chvályhodný záměr ztroskotal na neschopnosti jej efektivně naplnit. Není se tedy čemu divit, že to nejlepší - snad kromě hermafroditích hentai s francouzským dabingem - se odehrálo až v samém závěru: z plodného kresebného modrofialového dialogu Andraste-Dřevíkovský začal krystalizovat éterický, napůl snový a napůl sci-fi příběh o technoandělu a naději na poslední dotek se ztracenou láskou…
 
Studie vzniku jednoho díla…
 
. . .
 
   Výstava dovezených i na místě vzniklých prací by měla v NoD vydržet do středy 10. září. Těm, kteří to mají do Prahy poněkud dál, nebo je tento skrovný záznam z akce nepřesvědčil, aby se do Dlouhé ulice vypravili, můžu už teď slíbit, že v době co nejkratší po tomto datu by se měl Dřevíkovského a Andraste comics objevit i v naší galerii…
 
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!