Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SIN CITY 6 - CHLAST, DĚVKY A BOUCHAČKY ANEB JAK PŘEŽÍT VE MĚSTĚ BEZ SLITOVÁNÍ

03.12.2003, autor: Vojta

Tohle Sin City je jiné. Ano, je šesté, které kdy u nás vyšlo. Ano, má tři další doplňkové barvy. A hlavně: ano, je povídkové - místo uceleného příběhu obsahuje jedenáct kraťasů. Všechny, které kdy Frank Miller o (Ba)Sin City vytvořil. Jinak je stejné. Jako vždycky…
. Buď hodnej.
Marv
 
   Čtenáři Sin City (SC) se dělí na dvě kategorie. Na ty, kteří mají radši delší příběhy, a na ty, co krátké. Tentokrát budou jásat ti druzí. Konečně, svoje si vyčekali. První povídku ze SC (Dívka v červeném) si mohli přečíst před pěti lety v CRWI č. 8 a od té doby jim vydavatelé v dlouhých odstupech naservírovali ještě další čtyři: Tátova holčička (CREW č. 10), Zákazník má vždycky pravdu (CREW č. 12), Jen další sobotní noc (CREW č. 17) a Modroočka (Comics č. 1-2).
 
   Krátké práce umožňují zcela se oprostit od snahy zavděčit se čtenáři nějakými de facto vítězivšími hrdiny. Tady nemusí story táhnout někdo, kdo sice možná nakonec chcípne, ale přesto zvítězí, žádný hero, se kterým by se mohl čtenář ztotožnit, kterému by mohl příliš dlouho fandit, a být pak zklamán jeho koncem. A tak se Frank na dobré konce definitivně vykašlal (k nalezení jen tam, kde už vystupuje nějaký zavedený hrdina - Marv, Dwight, Gail) a ještě více přihustil temnou atmosféru SC. Tento book se díky tomu stává regulérní příručkou "Jak přežít ve velkoměstské stoce." Tedy vlastně nepřežít - protože tohle je skutečně Město Bez Lítosti.
.    Dalším pozitivem je množství vedlejších hrdinů, kteří SC ještě více oživují; stáváme se svědky hemžení toho nejubožejšího lidského odpadu a jejich absolutně bezvýchodných osudů... Smrt, beznaděj, žádné slitování. Vše špatně skončí a dobré skutky budou po zásluze potrestány. Tohle je noir - a tentokrát ještě tvrdší než v dlouhých sincityovkách…
   A konečně hlavní důvod, proč část čtenářů SC dává přednost kraťasům: Frank Miller je oprošťuje od jakéhokoliv balastu; i ti, kteří se v dlouhých příbězích cítí rozptylování občasnou grafickou nedokonalostí nebo přemírou textu, jsou krátkým příběhem provlečeni tak rychle, že jim to ani nestihne začít vadit. Prosté, že?
   Mínusem je paradoxně právě nemožnost rozmáchnout delší děj, a z toho plynoucí omezené vypravěčské možnosti, méně dějových linek a ztráta naakumulovaného pocitu ze čtení. Jednoduše, nedostanete šanci se do příběhu nějak hlouběji ponořit, protože už na vás čeká rychlý Konec.
 
.    Vše ostatní je stejné jako u předcházejících SC. Tvrdí hrdinové, tvrdé prostředí, silné osudy, extrémní emoce, vymakaný jazyk "drsné školy"; plus ostře vyrýsovaná kresba, neopakovatelně expresivní hrátky s černou a bílou a invenční stylizace. Navíc lze na těchto kraťasech vysledovat i samotný vývoj Frankovy kresby; bohužel zde nejsou otištěny v pořadí, v jakém je Miller vytvořil, ale to je problém už i originálního vydání…
   Pokud bych měl do pléna hodit pár názvů, dominuje Tichá noc, kde oceníte nejen Marva v hlavní úloze, ale zvláště progresivní zpracování - povídka je prakticky beze slov a skládá se ze skoro samých celostránkových kreseb. Marv obsazuje i druhé místo (Obyčejná sobotní noc), tentokrát tvrdší než kdy dřív, a třetí pak Špatně zahnout, kde střetnete vaši novou oblíbenkyni Modroočku - dívku se stejným gustem v sexu jako v zabíjení. Hitparádu brutality vede Tátova holčička, Modroočka a především Krysy. Stylově nejblíže filmové drsné škole je vybroušená etuda o zachraňování na objednávku a dámách v nesnázích Zákazník má vždycky pravdu.
 
.    Oproti u nás dříve vydaným bookům série tento díl přišel o fólii na obálce, pozměnil se papír a především udržel nešvar celé řady - rozházené hřbety, které ve vaší knihovničce rozhodně moc pěkně vypadat nebudou. Lettering a tisk ovšem OK.
   Zajímavým aspektem je překlad, který je u některých povídek vlastně už druhý. Původní překlady  Štěpána Kopřivy více odpovídaly stylu drsné školy, méně však originálu. Současný text se těsněji drží skutečného Frankova jazyka a postrádá některé původní, volnější opisy: ve svém výsledku je proto přesnější, plynulejší na čtení, ale ztrácí na eleganci a místy se možná až příliš snaží distancovat od starší verze. Čím je ale cenný, je jeho blízkost původním Millerovým textům.
 
   Milovníci úderných syrových příběhů u nového SC zajásají, fanoušci dlouhých story alespoň ocení jazyk, velmi originální kresbu a tvrdé charaktery. Frankovi příznivci se ve svém přístupu rozdělí podél svrchu jmenovaného členění. A ti, co SC dosud neznají? Lehká pomoc: jste li nakloněni detektivní "hardboiled school", noiru, silným příběhům, drsnému a syrovému vidění, velmi originálně stylizované kresbě, a dospělým a vyzrálým příběhům obecně, můžete si Sin City zkusit také. Pak už uvidíte. Možná sežerete vy je, možná ono vás. Dobrou chuť!
 
. Comicsy:
A za dveřmi s číslem tři… - 1994
Zákazník má vždycky pravdu - 1994
Neviňátko v červeném - 1994
Tichá noc - 1995
Tlusťoch a Prcek - 1996
Krysy - 1996
Modroočka - 1996
Špatně zahnout - 1997
Špatně se svézt - 1997
Tátova holčička - 1997
Obyčejná sobotní noc - 1997
Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Sin City 6 - Chlast, děvky a bouchačky
Série: Sin City
Scénář: Frank Miller
Kresba: Frank Miller
Překlad: Alžběta Kábelová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 152
Formát: 165 x 235
Vydavatel: Comics Centrum
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Noire styl
06.02.2013 Blacksad: Zvířata radí, pátrají, informují - 100 %
15.01.2013 Criminal: Povedlo se naklonovat další Sin City - 90 %
02.11.2012 Joker: Už není šílenec, zblázní se z toho Batman? – 70 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!