Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

AARGH! Č. 1

01.05.2001, autor: Sakyk

Komiks je (už zase) tu!
Zní to jako pěkná pohádka z mechu a kapradí: žili byli dva mladíci, kteří milovali komiks. A protože v zemi, ve které měli to (ne)štěstí žít, ho bylo málo jako šafránu, rozhodli se, že začnou vydávat komiksový magazín. Sice se jim do toho moc nechtělo, protože byli od přírody líní, ale láska přece jen zvítězila nad lží a nenávistí a proto nakonec časopis, jejich společné děťátko, spatřil světlo světa. A nebyl to špatný synáček. Poučen nezdary a chybami svých předchůdců, vykročil svou vlastní cestou. Doufejme tedy, že ta křivolaká, zarostlá pěšina nevede do propastí a do bažin….
Nová Kometa…
…komiksového nebe? Ne, to určitě ne. Je pravda, že každý nový časopis musí hledat svou Aargh č. 1, obálkapozici u čtenářů a profilovat se (nebo naopak přesně naplnit jejich očekávání, to je pak super, že…), navíc speciálně u komiksu hrozí zavádějící porovnávání s Kometou. Ovšem Aargh! je opravdu především fanzin, dílko dvou nadšenců (byť provedené na téměř profesionální úrovni). Na rozdíl od vysokonákladové Komety, prodávané v každém stánku PNS na rohu ulice, se jeho náklad pohybuje na úrovni několika set kusů a je distribuován do komiksových speciálek či na vyžádání zasílán jednotlivým zájemcům. Nesrovnávejme nesrovnatelné! Navíc, v legendární vlasatici byly otiskovány pouze kompletní, ucelené kreslené seriály zavedených či začínajících tvůrců a jediným měřítkem pro zveřejnění byla pravděpodobnost dobré prodejnosti. To Aargh! je záležitostí publicisticko-publikační, publicistika tu tvoří asi jednu třetinu obsahu.

Saudek, ženy a Poláci
A právě publicistika povyšuje Aargh! na novou úroveň. Nedržíme tu v rukou plátek slepený z několika nejednotných obrázkových příběhů, nýbrž magazín se třemi ucelenými Dick Tracy – Vladimír Tučapskýtématy. Takže si můžete přečíst rozsáhlý materiál o zlatém věku Káji Saudka (Milan Krejčí & Vladimír Tučapský), kterému bych vytknul absenci jakéhosi závěrečného souhrnu jmenovaného Mistrova díla a hlavně konkrétní informaci o případném pokračování. Největší devizou je pak bohatý obrazový materiál. Ten vhodně doplňuje i pátrací relaci po Muriel a oranžové smrti (Key). Komplet věnovaný Saudkovi doplňuje rozhovor (Tomáš Prokůpek). Druhý blok se věnuje ženám a komiksu. Námět vděčný, navíc zpracován ze dvou pohledů. Ten první, ženský, ukazuje jak něžné pohlaví vnímá svět textů v bublinách (Patrycja Twardowská), navíc inspiruje k zamyšlení, jak jsou na tom ženy ve vztahu ke komiksu doopravdy. Druhý, mužský, mapuje nejvýznamnější autorky (Tomáš Prokůpek) a může sloužit jako slušný úvod do problematiky. Posledním tématem je komiks v Polsku, proto ta reportáž z Komiksového festivalu v Lodži (Tomáš Prokůpek), při jejímž čtení se vtírá otázka, proč se něco podobného neorganizuje u nás, a profil Przemyslawa Truscinského (Tomáš Prokůpek). K němu mohu říci jen to, že dost chybí nějaký konkrétní seriál, aby si člověk mohl o tomto, zřejmě schopném, tvůrci udělat konkrétní představu…

Halda komiksů navrch
Jejich výběr asi závisel na osobních preferencích a choutkách vydavatelů Nic jsem neslyšel – Zdenka Bouškováa také na jejich možnostech a schopnostech sehnat kvalitní tvůrce. Sedmnáctka, která se vtěsnala na omezený prostor fanzinu, je značně nevyrovnaná. Najdeme tu ledacos, od tříobrázkových stripů po náběhy rozsáhlých fantasy ság, klasické komiksy i grafické romány. Hodně z nabídky je zajímavé (nejvíce bodů pro: Dicka Tracyho, Maffeta a Pohádku) a dokonce to i připomíná komiks. Celkově bych to ale hodnotil jako sborník ukázek prací mladých nadšenců, se kterými se seznámíte, pokýváte hlavou a poté na ně s klidným srdcem zapomenete. V mysli vám totiž neuvízne jediný příběh a zásadně vás neohromí žádná kresba. A to je trošku škoda….

Jen tak dál!
Těším se na druhé číslo. Jednak proto, že na jiný podobný časopis se u nás ani těšit nemůžu, jednak Pohádka – Tomáš Kučerovskýkvůli dávce kvality, která se nabízí. Jistě, věční rýpalové najdou nedostatky (především velké množství překlepů a gramatických chyb – tvrdé y ve slově Turín na straně 45 je fakt bomba, neškodila by nějaká závěrečná korektura před tiskem), avšak ve zpracování jinak převažují klady. Těmi jsou hlavně rozsah časopisu (64 stran je prostorem pro slušné počtení), rozumná cena, ucelený, výrazný grafický styl (práce Tomáše Kučerovského) začínající pěknou, zajímavou obálkou, poměrně dobrý černobílý tisk. Takže, až se objeví další vydání, neváhejte a sežeňte si ho. Za pár let bude Aargh! možná důkazem, že i v amatérských podmínkách a v zemi komiksu nepřející se dá dělat solidní komiksový fanzin.

Kanárek – David Spáčil
Dick Tracy – Vladimír Tučapský
Nedokončená grafická novela – Jana Komárková
Mysterium of the black hole - Jana Komárková
Anální sex – Barbora Krejčová
Kašpárek a vraný beran – Hana Kukletová
Nic jsem neviděl – Zdenka Boušková
Nic jsem neslyšel – Zdenka Boušková
Planéta – Martina Pilcerová
Mladá žena a bílá velryba – Prokop Holý, Jana Žižková
Maffet – Jana Šouflová
Homo perfectus – Eva Hauserová, Juraj Maxon
Burgerstory – Tomasz Tomaszewski
Divoký srdce – Tomáš Putna, Tomáš Najman
Pohádka – Tomáš Kučerovský
Bez názvu – Jiří & Tomáš Kučerovští
Klacek & Fracek – Tomáš Prokůpek
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Aargh! č. 1
Série: Aargh!
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2000
Počet stran: 68
Formát: A4
Vydavatel: Tomáš Kučerovský&Tomáš Prokůpek
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!