Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ALPHA 3 – VÝPLATA VLKŮ ANEB KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ

12.01.2004, autor: Sakyk

Moskvou duní ozvěny výstřelů, zabijáci gangsterských skupin se prohání ve drahých vozech a do toho se míchají agenti tajných rozvědek: albem Výplata vlků dostává se akčně-špionážní série Alpha do finále svého prvního triptychu. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že bez znalosti přecházejících dvou dílů (Výměna a Bogdanovův klan) nemá vůbec smysl ho číst. Provázanost je tu stejně důležitá stejně jako v Nemocnici na kraji města...
.    Abrhámovi kolegové?
   Tím veškerá podobnost s doktorskou ságou končí, byť se dá s určitou nadsázkou říci, že také v Alphě se operuje - ovšem se zcela jinými nástroji. yes! Rány do těl tu způsobují ostře nabité střelné zbraně všech ráží; nikoho pak jistě nezaráží, že většina účinkujících postav by patřila mezi nejlepší (ne)dobrovolné dárce krve na krajské hematologické stanici. S náročnými lékařskými zákroky mají ledacos společného i plány operací - nejedná se však o záchrany lidských životů, nýbrž o stabilizace či destabilizace jistých politických režimů, gigantické peněžní transakce nebo "zásahy" do hospodaření mafiánských organizací.
 
   Jak by také ne; Alpha je přeci špionážní série a jakýkoliv čin je zde třeba nahlížet minimálně zde dvou úhlů: co znamená v danou chvíli a co v celkovém účtování, ve světle reality. Jenže ta se nikdy nezdá být skutečná, obzvláště v tomto třetím díle. Jestliže doposud děj běžel a postupně se zamotával, teď zhruba na třiceti stranách musí čtenář rozplést spletitou síť úkladů, přetvářek, tajemství, machinací, úhybných manévrů, léček a kamufláží. Výsledek? Nikdo není tím, kým byl, každý nakonec stojí na opačné straně barikády a zdánliví vůdci, šéfové a velitelé se válejí po zemi ve smrtelné agónii.
   Jediným majákem tak zůstává hlavní hrdina, který sice nepatří mezi ty, kterým čtenář propadne - tu pro mužnou, oholenou hruď, onde pro nespecifikované kouzlo osobnosti bez minulosti, avšak se zašpičatělýma ušima a pěstěnýma kotletama. Naštěstí také přežívá bez větších úhon (rozuměno zranění) všechny výbuchy, kanonády a přepadení až do poslední stránky - samozřejmě! (Považme, mrtvý hrdina, to přeci nejde.)
 
.    Ratatata!!
   Výplata vlků nijak nevybočuje z celé plejády podobně laděných akčních příběhů (u nás například IRS nebo Niklos Koda. Autorům však nelze upřít, že se ctí se vyrovnali s dvěma záludnými překážkami. Scénárista s téměř mýtickým jménem Mythic (aneb Belgičan Jean-Claude Smith, řečený Le Benedict) obstojně vyřešil dějový zamotanec, který v předcházejících dílech sesmolil předčasně zesnulý Pascal Renard. Je pravda, že při tom téměř všichni zúčastnění vypustí duši a čtenář do poslední chvíle neví, jestli je to už opravdový konec; na čtivosti a přísunu akce to však nic neubírá.
   Dobrým znamením, obzvláště v kontextu jiných francouzských nářezů, je vyrovnaný poměr mezi množstvím textu a obrázků. Alpha rozhodně není nějakým slohovým cvičením, stránky zaplněné obšírným vysvětlováním jsou kompenzovány takovými, kde jediným slůvkem je lakonické "PAF", symbolizující - výstřely ze samopalů.
 
   Rozplývat, ale ani rozčilovat se nelze nad Žigunovovou kresbou. Oproti pilotní Výměně téměř nezměněná, stavící na nejlepších odkazech Mistra Vanceho (XIII), postrádá hlavně plynulost pohybu: jednotlivé obrázky jakoby mezi sebou někdy ani nesouvisely. Tento nedostatek vynahrazuje autentická realističnost - obzvláště vyobrazení techniky hovoří o pečlivosti kreslíře a jeho dokonalém seznámení s danými obory. Nejvyšší známku s přehledem získává malba na obálce: byť téměř nesouvisí s příběhem uvnitř, navozuje hlavní hybnou sílu tohoto alba - nepřetržitou akci.
   A o tu ve Výplatě vlků kráčí především, a je dobře, že autoři si nehrají na něco jiného a neschovávají se za nadnesené, prázdné filozofování a patetizování. Čtenář by to poznal a Výplata vlků by se rychle změnila v jejich malou výplatu. Ve Francii měla série naštěstí úspěch a letos vyšlo její už sedmé pokračování…
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Alpha 3 - Výplata vlků
Série: Alpha
Scénář: Mythic
Kresba: Youri Jigounov
Překlad: Eva Poskočilová
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!