Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICZCON 2004 ŘEČENÝ POVEDENÝ

19.01.2004, autor: Sakyk, Yan

Stovky u(spo)kojených účastníků. Bohatý program plný přednášek, diskusí a prezentací. Rozsáhlá výstava. Vyhlášení výsledků comiCZawards za loňský rok. Množství zajímavých a nečekaných setkání a příležitostí k navázání nových kontaktů. Autorská čtení, workshop, autogramiády, samostatná manga sekce. Premiéra nového fanzinu. Burza a nebývale široká nabídka prodávaných komiksů. Letošní comiCZcon (17. ledna 2004, Praha) – v pořadí čtvrtý – je minulostí a na první pohled se, jak napovídá výše uvedený stručný přehled, vydařil.
Zde si prohlédněte rozsáhlou fotogalerii.
Potvrdilo se, že důkladná příprava, zhodnocení zkušeností a solidní propagace přináší zasloužené ovoce. Organizační šéf Ľudovít „Turlogh“ Plata už několik měsíců dopředu pečlivě plánoval, rozděloval úkoly, vymýšlel, přemlouval; vydatnou pomocí mu byl již poměrně ustálený kolektiv spolupracovníků, který se kolem něj vytvořil za poslední dva ročníky.
Právě ty celkem logicky posloužily jako inspirace a ponaučení – i proto se letos neopakovala některá loňská pochybení a leccos se naopak ještě vylepšilo. Jestliže nepříliš přesvědčivý comiCZcon 2003 tady získal ocenění za nejlepší nepublikační počin uplynulého roku, máme tu vařícího a v podstatě uvařeného vítěze pro ročník následující.
Davy fanoušků obléhaly zejména podstatně rozšířené pulty knihkupců, včetně polskýchSebelépe zorganizovaná akce pro veřejnost postrádá smysl bez návštěvníků. Inzeráty v Crwi a dalších časopisech, výborný a hojně aktualizovaný web, upozornění v pražských programových přehledech a koneckonců i nevalné, spíše jen symbolické mediální partnerství Lidových novin nahnalo v sobotu do klubu Mlejn téměř tři stovky platících návštěvníků – dvakrát více než před dvanácti měsíci.
Otázkou do budoucna zůstává, jestli je tento prostor pro akci podobného druhu ještě vhodný a to nejen pevností svých švů, tentokráte už docela praskajících, ale i kulturou prostředí: nic proti, ale con by si zasloužil více než poplivané záchodky, odrbané stolky a oprýskané zdi, sloužící k vylepení výstavky…

Con zleva doprava a naopak

comiCZcon opět probíhal paralelně v několika sálech. „Střední“ si na celý den zadali milovníci mangy a příbuzných stylů a jeho provoz zajišťoval server Manga.cz. Program byl tradičně založen na promítání (Millenium Acters, Vampire Hunter, Koroshiya Ichi a další) a doplněn přednáškou Antonína Tesaře o japonských hraných komiksových filmech.
Vydavatel Joachim Dvořák a Jaroslav Rudiš, scénárista Bílého PotokuV „malém“ sále se fomrou kramářské písně odehrálo autorské čtení Bílého Potoku, jejž následoval premiérový workshop aneb kreslení naživo za účasti Vaška Šlajcha, Dana Černého, Jirky Miňovského, Davida Bimky a Adama Peldy. 
Hlavní sál, vybavený ozvučením, plátnem a novým uspořádáním hlediště, evidentně přitahoval největší pozornost; odehrála se tu naprostá většina přednášek, vyhlašovaly se zde ceny, vydavatelé odkrývali letošní plány a po zdech visela výstava autorů – absolutně nejrozsáhlejší ze všech dosavadních ročníků. Svými pracemi se pochlubili Michal Opitz, Jan Dřevíkovský, Adolf Lachman (ukázky z Péráka), Jiří Miňovský (Another War Story známá z Bedemana č. 4), Václav Šlajch, sorrelovský Daniel Binko, Petr Včelka, Filip Zach, Nicole Křivánková, Petr Vydral, Branko Jelinek (ukázky z Oskara Eda), vydavatelství Mot poodkrylo pokličku z přísně utajovaného projektu Inseminátor (Grus, Kučerovský, Jerie…) a knihkupectví Krakatit zase ze svého na podzim již téměř vydaného stejnojmenného sci-fi podle Karla Čapka (v provedení Jakuba Bažanta).
Nezůstalo jen u toho – vlastně od samého průchodu vstupními dveřmi budovy se na vizitory hrnula komiksová smršť. Hlasovací lístky sloužící k volbě ceny „Conrád“ (kterou přesvědčivě, stejně jako v kategoriích „Klenot“ a „Jazyk“, získal titul Z pekla), soutěžní lístky a dárek v podobě komiksového sešitu obdrželi ještě v prostoru šaten; restaurace byla místem pro pokec a přátelská setkání a v jejích rozsáhlých výklencích se mačkaly stánky prodejců (výběr musel, jak dosvědčovaly nacpané igelitky kupujících, uspokojit i náročné sběratele) a miniburza, na které se dalo najít i několik raritních kousků – po starých ABC speciálech z 80. let, sešitových Klosech či Spider-Manech ze Semicu se však jen zaprášilo.
To vše doprovázely autogramiády Vlastislava Tomana, Jaroslava Rudiše, Branka Jelinka a vlastně všech zúčastněných kreslířů, kteří byli o podpis požádáni.
Tucet programových bloků ve čtyřech sálech (považujeme-li za jeden z nich rozlehlou restauraci z barem) během osmi hodin pestrého a vyváženého programu – comiCZcon 2004 potěšil, pobavil a doufejme, že i popostrčil spoustu lidí v jejich komiksovém snažení a nadšení. A to určitě není málo.

Co se také událo

Český komiks ve svých začátcích
Vlastislav TomanBývalý šéfredaktor časopisu ABC a scénárista Vlastislav Toman vzpomínal na komiksové začátky v populárním Ábíčku, na spolupráci s Jaroslavem Foglarem, na seriály jako Svorní Gambusíni, Strážci či John Carter a neopomněl se ani pochlubit svými současnými projekty Ahoj Evropo (kreslí Kocián a Bican) a Strážci z bílých domů.

O překládání komiksů
Viktor Janiš a Richard Podaný hovořili o problémech a specifikách překládání anglických komiksů do češtiny s důrazem na práci na monumentálním díle Z pekla.

Slasti a strasti autorského komiksu v Čechách a na Moravě
Zástupci tvůrčích teamů labyrinťáckého Bílého potoka (Joachim Dvořák s Jaroslavem Rudišem) a motovského Oskara Eda (Jakub Němeček, Ivan Stable a Branko Jelinek) prozradili, proč vydávají a dělají český komiks, jak je finančně (ne)výhodný, jakým způsobem ho propagují a zda-li u nich má šanci na vydání svého komiksu autor, který jen tak zazvoní u dveří jejich kanceláří.

Vydavatelské plány na rok 2004
BB Art, Crew a Mot odhalili své plány na letošní rok – sklizeň by měla být bohatá!
Podrobnosti čtěte ZDE.

Vyhlášení výsledků comiCZawards 2003
Ve stručnosti – nejlepší scénář: M. Mazal (Mesiáš), nejlepší kresba: A. Lachman (A Saigon Tribute), nejlepší překlad: V. Janiš (Z pekla), nejlepší lettering: O. Jireš, D. Horák (Sandman 2), nejlepší publikace: Z pekla, nejvýznamnější nepublikační počin: comiCZcon 2003, vydavatelská činnost: BB Art, anticena: Netopejr (Rohatý bůh 1), síň slávy: F. Kobík.
Podrobnosti čtěte ZDE.

Jak se dělá humor v komiksu
Tomáš Baldýnský, člen scénáristické trojice Hruteba (Zelený Raoul) seznámil publikum s tvorbou komiksového humoru. Žádná velká sranda to tedy není.

Roger Krowiak liveRoger Krowiak
Vydavatelství Petrov z Brna formou divadla prezentovalo připravovanou publikaci o legendárním agentovi s Danglárovými ilustracemi.
Autor:


Autor článku: Sakyk, Yan

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

BUM!!!
Totální komiksová bomba!
Celý svět vybouchne za 3..2...

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2019
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!