Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

STRYGY 4 – ZKUŠENOST (S TELENOVELOU?)

25.02.2004, autor: TheO

Upírská série Strygy je naprostým opakem třeba takového Donžona. Nejen, že jí chybí vtip, ale je díl od dílu horší. Strygy stále zůstávají zahaleny tajemstvím, jehož rozřešení už však zajímá málokoho.
.   Již v prvním díle se čtenář setkal s podivnou létající obludou, která se objevila při atentátu na prezidenta. Tu začalo FBI a jiné organizace pracovně nazývat Stryga, podle jedné z mytologických postav. Dokáže se poměrně rychle uzdravovat a proto je na místě i pojem "fénix", který je v určitých pasážích použit. Předsádka knihy seznamuje s historií kultu různých podobně vyhlížejících létajících nestvůr v rozličných kulturách. Na scéně se objevil neúprosný drsňák s dívčí tváří Nivek a spojil se s neméně drsnou a navíc půvabnou tajemnou ženou, aby mohli dohromady pokračovat ve svém pátrání po těchto stvůrách - duo, jako vystřižené z Akt X (jak naznačuje i obálka čtvrtého dílu). Navíc se zdá, že má tato situace i politický podtext (aby měl Nivek s Tajemnou co dělat). První díl tedy zajímavě uvede do děje a čtenář se těší na pokračování. Když však přijde, odtajnění tajemství se neposune ani o píď. Teprve ve třetím díle se zjistí, že Strygy dokáží komunikovat a ovládat lidskou rasu, to mi však na sérii, která (u nás) vychází jednou za půl roku, připadá slabé.
 
.
 
   Nabízí se srovnání s van Hammeho XIII, kde je v každém díle alespoň jedno tajemství rozluštěno a několik dalších nadhozeno. Je pravda, že v dalším díle je "pravda" přebyta jinou "pravdou", čtenáře to však nutí v četbě pokračovat, protože je zvědavý. Mne naopak čtyři díly Stryg doslova unudily a skoro se hrozím každého odkazu na některý z předchozích dílů, protože se mi k nim prostě nechce znovu vracet. Děj jakoby se zastavil a čtenář sleduje, co všechno ještě Nivek dokáže, kolik sbalí roštěnek a kolik jich naopak pošle k šípku. Z této série začíná stávat telenovela.
.    Nic se nedozvíte ani ve čtvrtém díle. Proběhne tu několik přestřelek, z nichž asi ta nejlepší se odehrává v lunaparku, kde se jako střelci objevují muži v maskách Medvídka Pú a Mickey Mouse; především se tu ale diskutuje. Pobavilo mě jen použití podoby Woody Allena při zpodobňování jakéhosi výzkumníka,  a v předchozích dílech se pohybují některé postavy z Pulp Fiction - Guerineau bude nejspíš milovníkem filmu.
 
.
 
   Kresba je na docela dobré úrovni celou sérií, ale stejně jako u děje i jejím největším problémem je nudnost. Nejnápaditější tak zůstávají obálky, pracující s hrou stínu, světla a akčních scén. Jestliže jste se prokousali třemi díly Stryg, zvládnete i Zkušenost. Na konci žádné velké překvapení nečeká a než se Corbeyran někam dostane, uplyne ještě asi hodně alb...
Autor:


Autor článku: TheO

Detaily o komiksu:

Titul: Strygy 4 - Zkušenost
Série: Strygy
Scénář: Eric Corbeyran
Kresba: Richard Guerineau
Překlad: Eva Poskočilová
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽON


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!