Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

NEMRTVÍ SUPERHRDINOVÉ

01.04.2004, autor: Ďuro

Nač chodit kolem horkých vnitřností, řekněme si to hned a natvrdo – zombie nemají film rády. Film se na ně dívá s předsudky, s namyšleností a pohrdáním živých. Vidí nemrtvé jako bandu tupých, idiotsky blekotajících a toporně sa potácejících oživlých mrtvol, které nemají na práci nic lepšího, než se po vás sápat a pokoušet se vám vyžrat mozek nebo alespoň vysrknout nějaké to střívko. Komiks je jiný. Komiks nemrtvým vrací jejich důstojnost. Zombie komiks zbožňují.
.    Zatímco film nachází inspiraci v lidovém folkloru, v rámci něhož se prakticky všechno, co vyleze z hrobu, chce nachlemtat vaší krve, komiks je spjatý s vyšší úrovní - s mytologií. Všechna stará náboženství považovala prožitek smrti za něco jako postup na vyšší level. Chceš se stát bohem nebo mocným čarodějem? Není nic jednoduššího, přečtu ti návod - bod první: zemři… Tak se severský Odin musí nejdřív oběsit, keltský Lugh vydechne přitlučený k posvátnému stromu, Ježíš Kristus na Golgotě odevzdá svou duši nebesům. A všichni se vrátí - ne blábolící, se sinavými obličeji a toužící lidem lžičkou vyškrabávat lebky, nýbrž mocnější, moudřejší, prakticky nesmrtelní. Reflektoval to ostatně i pan Tolkien, který na to, aby mohl proti Sauronovi postavit důstojného protivníka, musel prohnat chudáka starého Gandalfa skrz oheň, vodu a temnotu.
   Ano, smrt je dobrá. A tvůrci komiksů to narozdíl od filmařů moc dobře vědí. Ani mutace, mimozemský původ či kousnutí radioaktivním pavoukem nejsou k zahození, ale teprve smrt udělá z hrdiny pořádného makače.
 
   Co tě zabije, tě posílí
.    Vemte si třeba takového Supermana - kryptonské geny jsou fajn, ale až když se Kent vrátí ze světa mrtvých, kam ho poslal dobrák Doomsday, může to rozpumpovat naplno. Podobně je to s Jean Greyovou z X-Men - zpočátku ovládala jen telepatii a telekinezi, ale když ze svého mokrého hrobu vzlétne jako nadlidská bytost jménem Phoenix, pak teprve začne sranda. Green Goblin se rovněž vrátí pomstít Spider-Manovi až odněkud z pekla. Judge Death, jeden z nejtužších protivníků Soudce Dredda, je prakticky běs, zlý démon, který vstupuje do mrtvých těl a nutí je vylézat z rakví a vstávat . ze stolů v pitevnách. Podobně to umí Deadman z vydavatelské stáje DC - akorát že on jako duch dokáže posednout nejen mrtvá, ale i živá těla. Nelítostný keltský sekerník Sláine umírá hned v úvodu svého dobrodružství Zabiják démonů. Následná koupel v magickém Kotli znovuzrození bohyně Danu mu však umožní projít lůnem Matky země (keltským zásvětím) bez změny tělesné formy a zrodit se znovu, v jiné epoše, kde je potřeba jeho smrtícího Mozkohryzu a kde uši Římanů brzy zaslechnou jeho strašlivé "Polib mi břiť!". Smrt je pro Sláinea něčím jako časoprostorovou bránou.
 
   Z pekla a záhrobí
.    Podívejme se ale na silnou "velkou trojku" komiksových nemrtvých. Všichni tři bývali obyčejnými chlápky, ale pak se potkali se Zubatou, která jim nejen dovolila vrátit se zpátky a zkasírovat nezaplacené dluhy i s úroky, ale navíc jim jako bonus nadělila superschopnosti. Dva z nich zemřeli v ohni. Z těla Aleca Hollanda zbyl jen popel, avšak jeho duše přežila a vrátila se v podobě Bažináče, slavného zeleného monstra ze série Swamp Thing. Rovněž z Ala Simmonse zůstal po zásahu jeho nadřízených, jimž začal připadat nepohodlný, jen kouřící škvarek. Sám Satan ho však vykopl z pekla zpátky na Zem, aby tam jako superbojovník Spawn připravil nástup pekelné armády v blížící se válce s nebesy. Spawn má tu smůlu, že se jeho duše musí vrátit do původního upečeného těla, takže v modelingu už se asi neprosadí - to by spíš mohl kamarádit s Freddym Kruegerem. Na druhé straně z jeho masa nezůstalo jen křupavé barbecue - tělo má po pekelné intervenci nadlidskou sílu, a navíc z něj v příhodné chvíli vyjíždějí ostré hroty, řetězy a nejroztodivnější sečné i bodné zbraně. Další důkaz, jak může být smrt prospěšná. Ani rocker Eric Draven, jehož (tedy ve filmové verzi) padouši rozstříleli na hadry . a navíc vyhodili z okna, si pod drnem dlouho nepoleží. Jedné deštivé noci Vrána přinese jeho duši zpátky, Eric se vyhrabe z hlíny a vydá se na cestu pomsty. Nepřátelé do něho můžou hustit olova, kolik se jim zamane - jak je jednou něco mrtvé, dost těžko se to zabíjí znovu. V komiksu Dravena nehraje Brandon Lee, takže ho pár průstřelů životně důležitých orgánů ani nenaštve, natožpak aby ho poslalo zpátky pod kosu.
   Ano, nemrtví v podání komiksových tvůrců patří k těm nejdůstojnějším zástupcům svého druhu. Jsou mnohem silnější, inteligentnější a odolnější než běžní smrtelníci. Kdepak, na ně byste si se zahradní sekačkou na trávu nepřišli.
 
   Text vyšel jako součást dubnového, tematického čísla magazínu Pevnost zároveň s minisborníkem O (ne)mrtvých jen dobré - souborem prací českých kreslířů z workshopu na comiCZconu 2004.
Autor:


Autor článku: Ďuro

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!