. Zatímco film nachází inspiraci v lidovém folkloru, v rámci něhož se prakticky všechno, co vyleze z hrobu, chce nachlemtat vaší krve, komiks je spjatý s vyšší úrovní - s mytologií. Všechna stará náboženství považovala prožitek smrti za něco jako postup na vyšší level. Chceš se stát bohem nebo mocným čarodějem? Není nic jednoduššího, přečtu ti návod - bod první: zemři… Tak se severský Odin musí nejdřív oběsit, keltský Lugh vydechne přitlučený k posvátnému stromu, Ježíš Kristus na Golgotě odevzdá svou duši nebesům. A všichni se vrátí - ne blábolící, se sinavými obličeji a toužící lidem lžičkou vyškrabávat lebky, nýbrž mocnější, moudřejší, prakticky nesmrtelní. Reflektoval to ostatně i pan Tolkien, který na to, aby mohl proti Sauronovi postavit důstojného protivníka, musel prohnat chudáka starého Gandalfa skrz oheň, vodu a temnotu.
Ano, smrt je dobrá. A tvůrci komiksů to narozdíl od filmařů moc dobře vědí. Ani mutace, mimozemský původ či kousnutí radioaktivním pavoukem nejsou k zahození, ale teprve smrt udělá z hrdiny pořádného makače.
Co tě zabije, tě posílí
. Vemte si třeba takového Supermana - kryptonské geny jsou fajn, ale až když se Kent vrátí ze světa mrtvých, kam ho poslal dobrák Doomsday, může to rozpumpovat naplno. Podobně je to s Jean Greyovou z X-Men - zpočátku ovládala jen telepatii a telekinezi, ale když ze svého mokrého hrobu vzlétne jako nadlidská bytost jménem Phoenix, pak teprve začne sranda. Green Goblin se rovněž vrátí pomstít Spider-Manovi až odněkud z pekla. Judge Death, jeden z nejtužších protivníků Soudce Dredda, je prakticky běs, zlý démon, který vstupuje do mrtvých těl a nutí je vylézat z rakví a vstávat . ze stolů v pitevnách. Podobně to umí Deadman z vydavatelské stáje DC - akorát že on jako duch dokáže posednout nejen mrtvá, ale i živá těla. Nelítostný keltský sekerník Sláine umírá hned v úvodu svého dobrodružství Zabiják démonů. Následná koupel v magickém Kotli znovuzrození bohyně Danu mu však umožní projít lůnem Matky země (keltským zásvětím) bez změny tělesné formy a zrodit se znovu, v jiné epoše, kde je potřeba jeho smrtícího Mozkohryzu a kde uši Římanů brzy zaslechnou jeho strašlivé "Polib mi břiť!". Smrt je pro Sláinea něčím jako časoprostorovou bránou.
Z pekla a záhrobí
. Podívejme se ale na silnou "velkou trojku" komiksových nemrtvých. Všichni tři bývali obyčejnými chlápky, ale pak se potkali se Zubatou, která jim nejen dovolila vrátit se zpátky a zkasírovat nezaplacené dluhy i s úroky, ale navíc jim jako bonus nadělila superschopnosti. Dva z nich zemřeli v ohni. Z těla Aleca Hollanda zbyl jen popel, avšak jeho duše přežila a vrátila se v podobě Bažináče, slavného zeleného monstra ze série Swamp Thing. Rovněž z Ala Simmonse zůstal po zásahu jeho nadřízených, jimž začal připadat nepohodlný, jen kouřící škvarek. Sám Satan ho však vykopl z pekla zpátky na Zem, aby tam jako superbojovník Spawn připravil nástup pekelné armády v blížící se válce s nebesy. Spawn má tu smůlu, že se jeho duše musí vrátit do původního upečeného těla, takže v modelingu už se asi neprosadí - to by spíš mohl kamarádit s Freddym Kruegerem. Na druhé straně z jeho masa nezůstalo jen křupavé barbecue - tělo má po pekelné intervenci nadlidskou sílu, a navíc z něj v příhodné chvíli vyjíždějí ostré hroty, řetězy a nejroztodivnější sečné i bodné zbraně. Další důkaz, jak může být smrt prospěšná. Ani rocker Eric Draven, jehož (tedy ve filmové verzi) padouši rozstříleli na hadry . a navíc vyhodili z okna, si pod drnem dlouho nepoleží. Jedné deštivé noci Vrána přinese jeho duši zpátky, Eric se vyhrabe z hlíny a vydá se na cestu pomsty. Nepřátelé do něho můžou hustit olova, kolik se jim zamane - jak je jednou něco mrtvé, dost těžko se to zabíjí znovu. V komiksu Dravena nehraje Brandon Lee, takže ho pár průstřelů životně důležitých orgánů ani nenaštve, natožpak aby ho poslalo zpátky pod kosu.
Ano, nemrtví v podání komiksových tvůrců patří k těm nejdůstojnějším zástupcům svého druhu. Jsou mnohem silnější, inteligentnější a odolnější než běžní smrtelníci. Kdepak, na ně byste si se zahradní sekačkou na trávu nepřišli.
Text vyšel jako součást dubnového, tematického čísla magazínu Pevnost zároveň s minisborníkem O (ne)mrtvých jen dobré - souborem prací českých kreslířů z workshopu na comiCZconu 2004.