. Jak napovídá intuitivní selský rozum a potvrzují zkušenosti z jiných zemí, fanzinů není nikdy dost. A u nás jich vlastně ani tolik není - s větší či menší pravidelností se objevují jen Bedeman a Sorrel. Moťácký Pot vytrvale hibernuje a nejspíš se modlí, aby se stal nějaký zázrak finančního rázu (třeba že by se z výtečné Padoucnice stalo masově žádané zboží), který by umožnil vydání čtvrtého, tak jako tak již jistě posledního čísla. Považovat Aargh! stále za fanzin se mi navzdory zázemí příčí… Tedy dva fanziny na deset milionů obyvatel - to není mnoho. Spíš hodně málo.
Možná právě to si řekl Martin Přibyl aka M@P, přispěvatel "konkurenčního" webu Comx.cz (kde za lomítkem Zkrat také virtuálně sídlí a kde také zjistíte, na kterých místech ho můžete sehnat). A nebo také to, že fanzin jde dělat i trochu jinak, než jak u nás byly dosud dělány.
Zkrat působí na první pohled sympaticky tím, že přichází takříkajíc v plné síle, že jaksi vynechal všechny dětské nemoci. Žádný na koleně lepený a následně xeroxovaný plátek formátu A5, nýbrž rovnou profesionálně tištěný áčtyřkový časopis s lesklou tvrdou obálkou a sice střídmou, leč osobitou grafikou.
.
Obálce pod logem se "zkratovaným" R vévodí kresba Jiřího Gruse, což také dává tušit, že ani samotný obsah nebude nějakým neohrabaným druho- či třetiligovým nedochůdčetem. A skutečně, žádné "navrch huj" se nekoná. Ostatně všeobecně velebenému Jiřímu Grusovi patří i první čtvrtina čísla - přináší jeho vítěznou práci podle scénáře Sancheze Abuliho Zemřít znamená nežít z kreslířské soutěže časopisu Crew, která ho před pěti lety pomohla znovuobjevit. Ukázky z tohoto komiksu jsou sice dostatečně známy, v celku jsme ho však dosud vidět nemohli. Byť se jedná o realizaci poměrně podrobně zadaného scénáře, najdeme v něm všechny typické rysy Grusova stylu - všechny se mu tam totiž povedlo uplatnit.
Grusovi na dalších stránkách sekunduje další kreslíř, jehož netřeba představovat - Petr Včelka, který je i autorem kresby v úvodníku. Také jeho bezmála němý komiks bez názvu (datovaný rokem 1983) není zcela neznámý - mohli ho vidět návštěvníci festivalu v Jelení, vydání se však, nepočítáme-li školní časopis, též dočkává prvně. Jeho styl i poetika neméně osobitě kontrastuje s příspěvkem Grusovým, vedle pointy zaujme především zdařilý střih a kompozice.
. Následujícím publicistickým textem se číslo půlí - zbylé stránky patří antologii Warburger ze slovinského nakladatelství Stip Core. Ta je zaslouženě představena opravdu důkladně: nejprve právě textem Martina Přibyla, a poté již zcela názorně - přetiskem vybraných komiksů. Tvůrci z naší kotliny jsou doplněni dvěma příspěvky ze Švédska.
Přibylova hříčka Zemřeli kvůli ropě? je ze všeho nejvíce vyjádřením názoru, což je ostatně příznačné pro značkou část antologie. Naproti tomu Vzducholoď Pavla Čecha opět dokládá, že autor je svou svébytnou poetikou schopen uchopit jakékoli téma (a že je nejspíše velkým optimistou, neboť jeho příspěvek na rozdíl od ostatních nekončí špatně). Třístránkový Peace je českou premiérou neméně svérázného autora skrytého za značku Vhrsti, který na sebe ve světě již stihl dostatečně upozornit a na 1. ročníku Mezinárodního salonu mladého komiksu v Bělehradě obdržel jednu ze tří Zvláštních cen poroty.
. Oproti českým jsou švédské příspěvky dějovější a, mohu-li to tak říct, po této stránce tradičnější. Správná trefa Niklase Askera se týká války poslední a osvětlí nám tak trochu metafyzicky, co se dělo v jednom hotelu v Bagdádu těsně před začátkem bombardování. Knut Larsson se v příběhu o Zyklon Boyovi (nejrozsáhlejším v čísle) vrací do druhé světové války, kde rozehrává mrazivou (nebo spíš plynovou) variaci na téma superschopností…
. Číslo ještě doplňuje na vnitřní straně obálky výběr osmera stripů z cyklu Kook, který znají čtenáři Comx.cz, a na zadní stráně obálky Dáreček od tajemného Youryho o soupeření Ježíška se Santa Clausem.
Co dodat? Snad jen tolik, že Zkrat mohu všem milovníkům bublin jen doporučit. Že se již teď těším na další čísla a jsem zvědavý, s čím na nás přijdou příště. A hlavně, že jsem skutečně rád, že se českému komiksu dostalo další, navíc tak příjemně nastavené tribuny.