Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SVĚT KNIHY 2004 ČILI MOORE, NEBEL A VELKÁ TLAČENICE

07.05.2004, autor: Sakyk

Pravdou sice je, že místo oceánu komiksových novinek a nablýskaných prezentací komiksových vydavatelů se na 10. mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy Praha 2004 setká komiksový fanda spíše s nekonečným davem dychtivých čtenářů a jiných „obyčejných“ návštěvníků. To však rozhodně neznamená, že komiks v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze – Holešovicích chybí. Dokonce to ani není propaganda ve stylu „nechoďte tam!“ Právě naopak – hodně zajímavého uvidí ten, kdo buď dobře pátrá, nebo ví, kam za těmi správnými informacemi – malého komiksového průvodce totiž nabízíme právě teď i my…
Plánovaný komiksový program veletrhu a všeobecné informace naleznete ZDE
Desátý ročník, to už se rovná docela dobré tradici a spoustě zkušeností, takže ani nemá smysl rozepisovat se o velikosti, významu a kvalitě organizace celé akce. Průmyslový palác disponuje veškerým potřebným zázemím, je ideální prostorou pro stovky stánků a tisíce návštěvníků. Co ale opuštěný komiksový nadšenec? Centrální expozice (Irsko, Skotsko, Wales – region společné historie a dynamické současnosti) má s komiksem společného jen velmi málo (vlastně vůbec nic), takže střední sál, věnovaný oficiálním expozicím zahraničních účastí, je pro něj v podstatě nezajímavý. Komiks tu tradičně zastupuje pouze rozsáhlý francouzský ostrov Espace Francophone (S202). Jedna celá sekce je věnována Bande dessinée, jak Francouzi doslovně zvou kreslené seriály a velmi výhodně tu lze zakoupit třeba posledního Blueberryho (OK Corral), Blakea a Mortimera, Alphu, Meteor, Scorpiona či komplet Lucky Luka. A pozorné oči pak objeví ještě perličku v Italském institutu (S105) – jazykovou učebnici italštiny s komiksy L´Italiano con I Fumetti.

Podobně to vypadá i v pravém křídle. Jediný jakž takž komiksový závan vytváří stoleček na stánku knihkupectví Kanzelsberger (P614), kde Comicscentrum představuje mezi (crwáckými, bbartovskými) a svými ostatními tituly novinkového Hellboye (Spoutaná rakev, křest proběhl ve středu). Hodně zajímavé věci jsou k mání u společnosti Dovoz a distribuce zahraniční literatury (P108): originální Garfieldové, Asterixové v angličtině a třeba i komiksové Stráže, stráže! od Pratchetta, které česky plánuje vydat Netopejr.

Když už tedy komiks, tak jedině v levém křídle. A to především u BB Artu (L601). Dosti rozsáhlé komiksové expozici o ploše zhruba 20 m2, ztvárněním . patřící k vrcholům celého veletrhu, vévodí druhý díl Ligy výjimečných. Na dvou obřích obrazovkách běží film, hodně vypíchnuta je speciální promoakce (ke knihám Z pekla nebo Liga výjimečných se přidává DVD či videokazeta zdarma) a atmosféru dotváří velkoplošné tisky ukázek z Ligy. Mimo to je k dispozici nový ediční plán (velkoryse pojatý katalog). Ledacos lze objevit i na zbytku stánku, mimochodem slušně dozdobeného logy „BB Art komiks“. Třeba Kocoura Vavřince, všechny tituly od vydavatelství Crew (za příjemné ceny) a miniexpozici časopisu ABC. BB Art se zkrátka snaží a na komiks dává opravdu velký důraz.
To samé platí o druhém vydavateli, jehož prezentaci je bez nadsázky nutné navštívit. Labyrint (L202) je totiž vedle BB Artu jediným, kdo představuje komiksovou novinku – poprvé spatřit lze pokračování Aloise Nebela, nazvané Hlavní nádraží. V sobotu 8. května od 15.00 hodin se na stánku koná autogramiáda autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Nový katalog na rok 2004 navíc obsahuje několik (skoro)komiksových překvapení (Octobriana, Jerie a Jágr).
 .
Zbytek, to už jsou spíše drobty, i když v některých případech solidně veliké. Příkladem budiž slovenské Literárne informačné centrum Bratislava (L804), kde k nákupu Rogera Krowiaka a autogramiádě (pátek 7. května od 14.00 hodin ve velkém sále střední haly) jeho tvůrců v čele s Danglárem láká veliký plakát (český vydavatel, Petrov, se veletrhu neúčastní). Egmont (L213) zvolňuje tempo Grafických legend (Saudek, Metabaroni, Rahan a Nikopol jsou samozřejmě k dostání), proto hlavním tahákem jeho expozice je čarodějnická řada Witch. Zklamáním může být stánek Albatrosu (L410), jelikož vzhledem k dalšímu odkladu se opravdu ani zde fanoušek nedočká prvních kousků Tintina. Pláč naštěstí není na místě, podle nejnovějších informací 20. května vychází Tintin v Americe a v červnu Faraonovy doutníky.
A to je vlastně všechno, jen pro úplnost lze zmínit expozice Mladé fronty (L205), kde se v tolkienovské sekci prodává Hobit, Olympie (L001), ukrývající . celou řadu velkých „klubáckých“ knih, Portálu (L608) s komiksovou řadou o významných postavách minulosti (Kafka, Nietzsche, Freud) a vědních oborech (Genetika, Logika, Sociologie) nebo nakonec PB Tisku (L807), který se pod heslem „Profesionál ve světě tisku“ chlubí ukázkami své práce pro Labyrint či Comicscentrum.

Svět knihy není samozřejmě ani v nejmenším komiksovou akcí. Čistokrevní komiksoví vydavatelé nemají na samostatnou účast peníze nebo je veletrh (trestuhodně) mimo jejich zájem. Ostatní vydavatelé komiks nijak nezvýrazňují, proč by také, když v rámci jejich produkce tvoří nepatrný a většinou ještě nevýdělečný apendix. Komiksový fanoušek musí být patřičně trpělivý, pátrat a hledat, komiks zkrátka v rámci knižního průmyslu přežívá na vedlejší koleji. Zoufat nicméně nemusí, třeba se na lepší časy zablýská už na příštím ročníku, který se uskuteční 5. – 8. května 2005 opět na pražském Výstavišti a dočká se výrazné změny v politice vydavatelů.

Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ


    


Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!