Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMIC SALON ERLANGEN 2004

17.06.2004, autor: Hibi, Keporkak, Sakyk, Zarkoff

Každé dva roky se Erlangen stává hlavním městem německého comicsu – hostí totiž nejvýznamnější německý festival devátého umění. Skromná, pětičlenná výprava Komiks.cz se v sobotu 12. června odhodlala vydat do německého comicsového víru, a krom několika pokladů do svých sbírek a adresářů přivezla i (především pro ně samé) ohromující srovnání…
.    (Ne) skromná fakta úvodem
   Letošní, 11. mezinárodní comicsový salon se konal ve dnech 10. až 13. června pod heslem "Comics a ostatní umělecké žánry".  Na celkové ploše 12 000 čtverečních metrů Kongresového centra mělo své stánky přes 120 vystavovatelů (nakladatelství, agentury a comicsové obchody), k mání byly německé překlady snad veškeré produkce amerických comic-booků a všech comicsových hitů z Francie, Anglie a Itálie; několik stánků měli i nakladatelští zástupci francouzští, italští a holandští.
.    Salon se ale neomezoval pouze na prostory Kongresového centra. V Městské galerii vystavovali Joost Swarte a François Bourgeon, ve Státním muzeu probíhala výstava "Dante im Comic", v prostorách agentury Publicis mohli návštěvníci sledovat využití comicsů v reklamě, v Muzeu umění byly v souboru Narcolepsy k vidění práce Dave McKeana, atd.
 
   Obr a liliput
   Jaký dojem udělá erlangenský Comic Salon na českého návštěvníka? Akce, chlubící se podtitulem "největší ve střední Evropě", se prostě musí vidět na vlastní oči. Člověku potom rázem dojde ten propastný rozdíl mezi tuzemskou a německou (potažmo kontinentální) comicsovou scénou. V jediném okamžiku všechno to bití se v nadmutou hruď, všechny ty oslavy zdejšího comicsového rozvoje a označování posledních dvou, tří let za "zlatý věk českého comicsu", to vše při prvních krocích přes práh bere za své. Pomoci si můžeme ještě jedním jednoduchým srovnáním: jestliže úroveň českého comicsového trhu označíme jednotkou 1, pak Němcům musíme dát nikoliv 3, 5 nebo 10, ale rovnou 100… (A to jsou prý naši západní sousedé ve srovnání s Francií a Belgií stále hodně pozadu…)
.    Do podobných tristních úvah a deprimujících závěrů se nebohý Čecháček dostane, srovná-li Erlangen také přímo s jedinou podobnou událostí tohoto druhu u nás. I když "podobnou" je docela drzé přirovnání, uvážíme-li, že comiCZcon, pořádaný v lednu v pražském klubu Mlejn, se podobá spíše hospodskému setkání několika blouznivých nadšenců. Erlangenské bienále je totiž profesionálně realizovaným veletrhem, kterým celé město žije čtyři dny v kuse…
   Inu, comicsový trh mezi Hamburkem a Mnichovem funguje o poznání déle, podporuje ho osmkrát více obyvatel a jejich kupní síla je i mnohem větší. Co si budeme namlouvat, v současné chvíli pro nás musí být vysněnou metou stav alespoň podobný Polsku; Německo nadlouho zůstane pouze vysněným ideálem.
 
.    Dědicové Maxe a Moritze
   Maxu a Moritzovi, uličníkům z pera Wilhlema Busche, je zasvěceno i erlangenské ocenění. Sedmičlenná porota udělila hlavní cenu "Max und Moritz-Preis 2004" Albertu Uderzovi za vynikající celoživotní dílo; ostatní vítězové zatím nebyli ani na stránkách festivalu zveřejněni.
 
   Co ale v Erlangenu ohromí na první pohled? Rozsah? Počet návštěvníků? Pestrost? Asi od každého něco. Německou comicsovou vyspělost předvedli i sběratelé, kteří zaplavili přilehlou pasáž obchodního centra i prostory před "rathausem". I přestože mnoha místech, roztroušených po celém centru, probíhaly další akce, byla jednotícím prvkem přehlednost, čistota, vizuální úprava, dostatek informací i ochota pořadatelů. Což není nic neobvyklého, ba v rámci podobně olbřímí akce je to dokonce holá nutnost, pro našince ale jen stěží představiteln… Inu, jiný kraj, jiný mrav. I ten comicsový.
Autor:


Autor článku: Hibi, Keporkak, Sakyk, Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!