Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JEŠTĚ ŽIJU! WOLVERINE.

25.06.2004, autor: Yan

Jeden z nejslavnějších příběhů populárního comicsového nabušence. Tentokrát se ale Wolverine dostane do značných problémů. Chudáka oslabeného Logana dohání vlastní minulost… a psychopatický vrah.
.    Poprvé jsme se s Loganem - Wolverinem mohli seznámit v CRWi č. 14 - a znamenitý crossover X-men vs. Wildcats z prostředí druhé světové války dokonale zaujal. Crew nám ve spolupráci s Netopejrem nabídla i trochu toho wolverinovského dějepisu - dvakrát vyšly jeho starší příběhy v sérii Comicsové legendy. Stále nám ale chyběl nějaký ten vyhlášený a kultovní příběh, ve kterém by rozehrál nabušený prcek s adamantiovými drápy svou smrtící životní roli. No a právě tento příběh mám nyní ve svých spárech já, a chci se o něj s vámi podělit. Jmenuje se Ještě žiju.
   McLeish je nájemný zabiják, a rád se tím Loganovi chlubí. McLeish je nejlepší nájemný zabiják a přestože je to zároveň ochlasta, Logan ví, že má pravdu. Přesto, že považuje Logana za přítele, přijme zakázku od triády: zavraždit otce Loganovy přítelkyně. Ale má smůlu, Logan ho uvidí. V souboji na jachtě je McLeish zmrzačen, těsně před tím, než celá jachta vyletí do povětří. Tuny zkrouceného kovu tak pohřbí McLeishe na dno zálivu. Ovšem za deset let…
   … po Loganovi někdo jde. A všechno vypadá na McLeishe.
 
.    O scénář této netypické epizody člena X-men se postaral věhlasný anglický scénáristický mág, Warren Ellis. Ten se již českým čtenářům představil v CRWi2 č. 2, kde měl na svědomí Transmetropolitan, a aktualně i Planetary z CRWe2 č. 8. V čem je tedy Ještě žiju tak jiné? V krátkém a hodně drsném příběhu uvidíte Wolverina rozhodně bez kostýmku, i bez kostry potažené adamantiem, o kterou přišel v předchozích dobrodružstvích v souboji s Magnetem. A tak si musí poradit i bez ní, i když po něm jde psychopatický vrah s jediným záměrem - co nejbestiálnější vendetou - a adamantium proti němu lítá v kulkách… 
   Wolverine zažije pořádný nápor na psychiku. Drsnost tohoto příběhu je navíc vystupňována neustálými skoky v čase. Vracíme se o deset let dřív, do Hongkongu a postupně se tak seznamujeme s celým pozadím události, která Wolverina do problémů dostala.
.    Asi netřeba dodávat, že v tomto příběhu se krví zrovna nešetří, i když se na druhou stranu nejedná o žádná bezduchá jatka. Nesmí chybět ani populární Loganovy sarkastické hlášky, které dokáží na čtenářově tváři vyloudit úsměv. Přeci jenom se dá tomuto příběhu ale něco vytknout. Ke konci, kdy se blíží velké finále, děj zabředne do přebujelého psycho-patosu. Najednou tu máme skoky v ději jak na běžícím pásu, odnikud se vynořují neexistující synové a snad kvůli napětí se příběh kroutí v nekontrolovaných kotrmelcích. Ellis už zřejmě nevěděl, jak scénář oživit, tak to zkusil takhle a výsledek přeci jen není ideální.
 
   Neméně důležitým vjemem při četbě comicsu je samozřejmě kresba. O tu v Ještě žiju se postaral filipínský talent Leinil Francis Yu a odvedl kvalitní práci. K příběhu sedí dokonale; trochu připomene hitmanovského McReu, je ale ještě preciznější. Skvělé je především rozvržení políček, kdy kreslíř pekelné tempo soubojů náhle zpomaluje prostřihy rozhovorů či vzpomínek. V některých momentech se navíc zaměřuje na jednotlivé detaily, především obličejů a jejich výrazů. "Příjemnou" změnou je i barevnost krve. Francis Yu si zvolil černou barvu a jenom tím podtrhuje vynikající atmosféru tohoto dílka.
 
   Kromě tedy ke konci přeci jen slabšího příběhu je slabinou také jeho délka. Sebrané čtyři sešity z Wolverinovy série máte přečtené za chvilku, což samozřejmě zamrzí. Věřím, že kdyby měl Ellis víc prostoru, dokázal by přeci jenom story ještě vyšperkovat. Vždyť on to koneckonců umí.
   Z pohledu na českou redakci: je skvělé, že se konečně povedlo vyladit barvy. Problémy ani nejsou s překladem či letteringem, a odpovídající je i hrubý papír, který se tolik neušmudlá. Asi nemá cenu běhat kolem horké kaše. Tohle je to, co příznivci Wolverina hledají.
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Wolverine - Ještě žiju
Scénář: Warenn Ellis
Kresba: Lenile Francis Yu
Překlad: Šimon Španihel
Lettering: Karel Petřík
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 94
Formát: 165 x 250
Vydavatel: Netopejr
Crew
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


superHRDINOVÉ
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
08.12.2014 Jak přežít (2): Naučte svou kočku sednout na povel - 100 %
01.12.2014 Jak přežít téměř cokoli (1): Přečetl, přežil, nepoblil jsem se - 100 %


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!