Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SORREL Č. 6 – KRÁL SE VRÁTIL! HURRAH!!!

27.10.2004, autor: Vojta

Přes jeho skromný vzhled nebylo už od prvního čísla pochyb, kdo to vládne české comicsové scéně. A není o tom pochyb dodnes. Ani Aargh! se svou špičkovou kvalitou nebyl schopen Sorrelu vyrazit jeho hlavní zbraň z osvalené končetiny. Protože i když je stále mezi comicsovými fanoušky poměrně neznámý, může se Sorrel pyšnit nejlepšími původními domácími comicsy, které u nás vycházejí. Pokud s tím nesouhlasíte, recenzent se vám to pokusí dokázat…
. Ke komiksu mě poutají hlavně ty spousty prachů, který na nich vydělám!!!
Michal Opitz na otázku, proč v Sorrelu publikuje
 
   No, vraťme se do reality. Sorrel stále vychází jako poslední klasický (rozuměj xeroxovaný) fanzin v tradičním formátu A5. Co ho i přes tyto pionýrské podmínky tlačí tak vysoko, je poctivý fachmanský a velmi neamatérský přístup k věci, který vyvíjí jeho tvůrčí jádro. Přes minimum prostředků pomalu vylepšuje nejen technickou stránku (poslední dvě čísla už mají 52 stran), ale stojí i za jeho stále vzrůstající obsahovou kvalitou.
   Co činí sorrelácké comicsy tak přitažlivými, v čem spočívá jejich úspěch, že recenzovat je spíš připomíná placenou reklamu? Především velmi vyčnívají ze "standardní" tvorby domácích autorů převážně orientovaných na intelektuální avantgardu a čistě pocitové záležitosti. V Sorrelu se tomuto novodobému proudu programově vyhýbají, a sází na starý dobrý příběh, vtip, akci a neskrývanou parodii. Nelehká srovnatelnost těchto dvou domácích směrů však není dostatečným argumentem k zavržení jejich přímého kvalitativního porovnání: sorrelácké příběhy téměř bez výjimky tvoří špičku ve své třídě, což se o jejich avantgardních konkurentech vždy říci nedá. Ostatně svých předností se Sorrel drží i v tomto čísle a po určitém kvalitativním zakolísání v č. 5 navazuje na nejlepší kusy ze špičkové čtyřky. Důkazy budou následovat.
 
   Osu zábavy tuží trojice Dan Binko, Dan Černý (otcové zakladatelé) a kreslíř Michal Opitz. Cenu za nejlepšího příběhotvořiče tentokrát s přehledem získal právě Dan Binko, který se ukázal scénáristickou páteří čísla.
.    Novinkou "šestky" se ukázalo tématické zaměření na reklamu, komerci a globalizovaný způsob života obecně. Nelze však říci, že by v Sorrelu na tuto buřtgulášovou kulturu pohlíželi zrovna s pochopením: třeba takoví Švábi vám nastíní, že "paraziti" mohou být leckdy větších rozměrů. Dan Binko ji krom scénáře opatřil i vlastní typicky jednoduchou "kung-fu" kresbou, která dokazuje, že nejen anatomickou přesností, ale i dobrou stylizací můžete takříkajíc chytit čtenáře za koule (dámy prominou). Celkový účin ještě posiluje přirozený smysl pro akci a střih, který s vyhláškovaným scénářem a přesně načasovaným smyslem pro zvraty dělá z tohoto kusu horkého kandidáta na jednu z letošních comiCZawards.
   Autorským dílem Dana Binka je krom Švábů a tradičně suše vychytaného kraťasu Zkratka také nejbrutálnější příběh čísla drsárna Pereto. Zde při ataku na spotřební kulturu dojde na scény poněkud humusoidní povahy, které nejen že potěší každého antiglobalizačního anarchoaktivistu, ale přitom neztrácejí nadhled a glanc. Důkaz, že vhodné vyvážení a vtip snadno ospravedlní jakékoliv autorské prostředky.
   Dan Binko krom toho otiskl svůj nepřehlédnutelný ksicht i do několika scénářů realizovaných jinými kreslíři. Michal Opitz se chopil krutě satirické antikomerčně televizní storky Prime Time, která především svou dialogovou kvalitou Švábům slušně konkuruje. Dan Černý pro změnu svou svižnou kresbou doprovodil bondovskou Placenou inzerci (minimálně trojnásobná reklama v každém rámečku zaručena!).
.    Krom tohoto kusu graficky vyprodukoval ještě dva jiné scénáristy (a pokaždé v odlišné kresebné stylizaci): intelektuálně gangsterská pointovačka Příjezd nájemného střelce Martina Foreta svým jednoduchým designem z celkového zaměření Sorrelu vybočuje, ale pokud pointu neodhalíte předem, odpustíte mu i jeho vážnou tvář. Oproti ryze realistickému Střelci je Tajemství pivního lupiče Romana Vesety postavené na volné lince a nadsázkovém zjednodušení. Vizuální pojetí comicsu tak přesně zapadne do zvesela řešené atmosféry díla o záhadných nocích v klášterních sklepích.
 
   Michal Opitz si vysloužil své čelné postavení v šestém Sorrelu především vtipně existenciálními Valentýnovými dobrodružstvími, v nichž "pronikavě nahlíží na zásadní problémy lidské existence". To, že se mu vše podařilo nacpat na jedinou stránku, lze vysvětlit pečlivou přípravou. Vždyť na scénáři pracoval 6 let a 2 měsíce, jak dokládá v uveřejněném průvodním listu k tomuto comicsu (že to nemyslí tak zcela vážně a že se u tohoto textu budete řezat smíchy, to mohu zaručit). Jeho vlastní tvorbou je i další protikomerční věcička, Puff Story, která slabší finále kompenzuje vtipně údernými "postřehy" ze života reklamního pracovníka.
.    Hosty čísla jsou tentokrát dva neznámí (rozuměj, dosud nepublikovaní) kreslíři. Batman: Den zúčtování Marka Rubce je pěknou parodií superhrdinského světa se strohou úderností a energicky stylizovanou kresbou v nejlepších tradicích Sorrelu. Podobně dobře zapadají i Kamarádi Daniely Zemkové (první žena v Sorrelu!) a to jak vtipností, tak i pěknou porcičkou černého humoru.
   Comicsy v čísle doplňují další stripy Šneka (tentokrát extrémně vydrsnělé - plži a sůl nejde dohromady, věřte mi), Michal Kroutil opět ve své heretické poloze v Řádné placené dovolené, a comebacku se dočkalo i Divoký srce (Aargh! č. 1) Tomáše Prokůpka v novém kresebním hávu Kamila Tatara. A na úplný závěr si Roman Veseta zahrál se sirkami v bezejmenné mravoučné bajce.
 
.    Pokud jste si z minulých Sorrelů zvykli na vtipné textové komentáře k uveřejňovaným comicsům, určitě jste oplakali jejich zmizení v minulém čísle. Přestože k nápravě (nejspíš hlavně z prostorových důvodů) nedošlo, alespoň určitou kompenzaci poskytuje zajímavě graficky řešený úvodník stručně propírající obsažené comicsy. Krom toho se dostalo i na samostatný profil hlavního magorhrdiny Pereta Mr. Ťuk-Ťuka. Textovou část čísla uzavírá info o animovaném filmu Dana Černého Dotěrové na náměť comicsu Šnek vs Komár, a vtipně řešená anketa, v níž své názory na "bubliny" a humor vyjadřují někteří jedinci odchycení Danem Binkem na letošním comiCZconu.
   Existence Sorrelu a v něm obsažených comicsů dává jistotu, že český comicsový národ ani po scénáristické stránce nezahyne a je pádnou odpovědí na tvrzení, že u nás není autorů s originálním viděním a přístupem k tvorbě. Zároveň je i produktem, který má na našem trhu vůbec nejlepší poměr cena/výkon. Bohužel jeho xeroxová podoba a takřka neexistující distribuce neumožňuje tomuto undergroundovému žraloku ve vykousnutí odpovídající díry v povědomí tuzemských comicsových fanoušků. A to je skutečně škoda, energie a zápal vkládané do tohoto fanzinu by si zasloužily více čtenářů.
 
   P.S. Pro obtížnou dosažitelnost v normální distribuci uveřejňujeme email, na němž lze Sorrel objednat: landauer@seznam.cz.
Autor:


Autor článku: Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Sorrel č. 6
Série: Sorrel
Scénář: Daniel Binko
Dan Černý
Martin Foret
Michal Opitz
Tomáš Prokůpek
Marek Rubec
Roman Veseta
Daniela Zemková
Kresba: Daniel Binko
Dan Černý
Michal Opitz
Marek Rubec
Roman Veseta
Daniela Zemková
Žánr: Časopis (CZ).
Počet stran: 52
Formát: A5
Vydavatel: MATfilm
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke - AKTUALIZACE
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka - Aktualizováno


    
Joachym


Články nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sr*čka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022 Komiks.cz
CC BY-NC-ND 3.0

Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!