Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PUNISHER 2 – FRANK NA MUŠCE

08.11.2004, autor: Black

Jak Frank přežije těžká zranění způsobená v minulém díle „malym sráčem s velkou pistolí“? Jak se mu máma Gnucciová pomstí za své zmrzačení? Kam až sahá korupce v New Yorku? Jak to bude dál s trojicí šílenců Paybackem, Elitem a Svatým? A pochopí už Punisher konečně, že jediný způsob, jak zachránit Joaninu duši, je začít s ní chodit?
.    Tyto, a mnoho dalších otázek, zřejmě napadly každého čtenáře prvního dílu. Není ani divu, protože se původně jednalo o jeden soubor, který byl pro náš trh rozdělen ve dví.
 
   Akční film podle Gartha Ennise
   Punisher 2, stejně jako díl předchozí, se značně podobá kvalitnímu akčnímu filmu. Ústřední zápletka je celkem průzračná, nejvíce invence je věnováno náhlým obratům v osudech vedlejších postav. Co je naplánováno, většinou se nepovede; co se může pokazit, to se taky pokazí platí i tady. To dává příběhu patinu opravdovosti.
   Ennis skvěle pracuje se střihem a Steve Dillon zase bravurně zvládá kompozici kresby. Nic, co by čtenáře mohlo vytrhnout od čtení - příběh pokračuje plynule, simultánně se vyvíjí několik příběhových linií. Kresba podtrhuje celkový efekt.
.    Dillon vládne typickou mainstreamovou marvelovskou kresbou, výborně ji ale zvládná; zejména se zobrazením pohmožděnin a zlomenin si opravdu vyhrál. Při čtení jsem se instinktivně chytal za místa, kam Frank během děje dostával. Punisher sice trpí americkým zobrazením násilí - to nejhorší se děje "mimo záběr" - ale jinak to ladí dobře: člověk si ani neuvědomí, že když se na Franka střílí, tak ho třeba můžou i netrefit…
 
   Ennis bývá označován za Tarantina komiksové tvorby. Pokud vím, Tarantino nikdy žádný komiks nedělal - tím nechci nijak Ennisovu práci zlehčovat, odvedl jí dobrý kus. Zatímco Tarantinův humor je ale vybroušený jako drahokam, Ennisův je jako sekané olovo. Oba vás dostanou, ale jenom Tarantino dokáže vymyslet hlášky, které si s radostí budete opakovat. Samozřejmě předpokládám, že VŠICHNI už viděli PULP FICTION. To je studnice, ze které určitě Ennis čerpal. Ennis ale obdivuje i mnoho jiných filmů. Během příběhu dva speciální agenti nasazení na řešení případu Punisher hrají slovní fotbal a používají při tom jenom jména filmů: Ennis nám předkládá něco jako seznam povinné "četby" - a vřele doporučuji většinu z nich.
 
   Osoby a obsazení
   Punisher zůstává stejný. To pro mě znamená, že je pro mě stejnou záhadou. Nedokážu si pro něj představit lepší opis než "magor". Zatím mě nic nepřesvědčilo, že by se normální člověk, ani v takové situaci jako Frank, mohl chovat takhle. Chvíli jsem si nebyl jistý, komu mám fandit. Podle mě si ten blázen zaslouží alespoň kvalitní psychiatrickou léčbu, když ne rovnou kulku.
   Nezajímá ho nic. Nemá žádné svědomí, jenom přesvědčení. Nikdo mu neuteče. Zabije všechny, kteří mu stojí v cestě. Neřeší, jestli mají dotyční nějaké rodiny. Zabije každého, o kom si myslí, že má spojitost se zločinem. Přitom si vlastně ani nepřeje, aby zločin v New Yorku skončil. Neměl by koho zabíjet. To jediné ho baví. Dávno už netrestá. Už si jenom užívá.
.    V tom se neliší od tří bláznů, kteří, inspirováni Punisherem, se rozhodli dát na dráhu zabijáků. Mr. Payback, Elite a Svatý se dají dohromady. Chtějí sestavit skupinu "čističů" vedených samotným Punisherem. Jenom se nedokáží na ničem shodnout… Detektiv Soap a poručík von Richthofenová, kteří bezmocně přihlížejí řádění všech těch zabijáků, nestíhají a přestávají to zvládat. Zoufale se snaží něčeho chytit, ale nemají šanci, protože máma Gnucciová za sebou nezanechává svědky.
   I vedlejší postavy se konečně pořádně vybarvují. Lze lépe pochopit jejich motivy. Mají svoje problémy a osudy. Díky tomu už Punisher není "one man show". Není ani tak podstatné, co Frank dělá, ale jaký to má dopad na společnost. A to se právě odráží na vedlejších postavách.
 
   Originálních záporáků se také dočkáte. Máma Gnucciová se naštvala a poslala pro posily až do dalekého Ruska. O Rusákovi se říká, že zmlátil Hulka až brečel a prosil. Podle toho se dá tušit, jak moc velké problémy s ním Frank bude mít. Dostane opravdu velkou nakládačku. To se nedá vůbec se soubojem s Daredevilem z jedničky srovnávat. Ještě štěstí, že má Frank také přátele (a některé také hodně "velké"), kteří mu pomohou…
 
.    Slovo závěrem
   Pokud jste četli jedničku, dvojka je pro vás povinnost. Je to jako nevidět konec filmu. Pokud máte rádi akci, dobrou mainstreamovou kresbu a náhlé zvraty, je to pro vás také jasná volba.
   Pokud hledáte něco víc "přemýšlivého"… stejně jste asi nedočetli na konec téhle recenze. Punisher je opravdu akčním filmem v komiksu. Ničím míň a máločím víc.
   Nejdůležitější informace jsou ještě kratší: book je vlastně závěrem dílu prvního, ne jeho pokračováním. Je lepší než jednička. Kresba je realistická a líbivá. Je to Ennis. A stojí to tři stovky. Teď by měl mít každý jasno.
Autor:


Autor článku: Black

Detaily o komiksu:

Titul: Punisher 2
Série: Punisher (CZ)
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Steve Dillon
Překlad: Štěpán Kopřiva
Lettering: SUCHMAN
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 144
Formát: 170 x 260
Vydavatel: Crew
BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!