Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SERGIO BONELLI EDITORE (1) - PREHISTORIE

22.11.2004, autor: Zarkoff

Sergio Bonelli je nepochybně nejvýznamnějším pojmem italské komiksové scény. Jeho nakladatelství si získalo takové renomé, že se stalo doslova synonymem italského komiksu. Neexistuje snad jediný Ital, který by někdy v některém produktu tohoto nakladatelství v životě nezalistoval…
.    Bonelli starší...
   U zrodu nakladatelství stojí a žezlo otce zakladatele (i nakladatele) hrdě třímá Gian Luigi Bonelli, vlastním jménem Giovanni Luigi Bonneli. Narodil se v Miláně 22. 12. 1908 a již od 20. let minulého století publikoval povídky a příběhy v časopisech pro mládež; je rovněž autorem tří dobrodružných románů. První komiksové scénáře napsal ve 30. letech a některé z nich kresebně ztvárnili i tehdejší kreslířské hvězdy Rino Albertarelli a Walter Molino. 
   G. L. Bonelli na jedné ze svých procházek  ulicemi Milána vymyslel slavnou postavu westernového hrdiny Texe. V 50. letech minulého století pochopitelně nemohl o slavné budoucnosti tohoto svého hrdiny mít Bonelli ani tušení, psaní komiksových scénářů se ale postupně stalo hlavním zdrojem jeho obživy. V té době bylo komiksové řemeslo pokládáno za méněcenné povolání, a tak Bonelliho syn Sergio ve škole tvrdil, že se jeho rodiče zabývají importem a exportem zboží.
   Bonelliho spisovatelskými vzory byli Jack London, Joseph Conrad, R. L. Stevenson, Jules Verne, a především Emilio Salgari. Kromě slavného Texe vytvořil Gian Luigi Bonelli i mnoho dalších komiksových postav, a můžeme se jen podivovat překvapivému rozsahu jeho imaginace, neboť je známo, že tento plodný scénárista se v podstatě nikdy nevzdálil ze svého rodného města. (Na americký Západ se dostal, až když překročil sedmdesátku.)  Přesto dokázal věrohodně a realisticky evokovat vzdálené světy, ve kterých se odehrávala dobrodružství jeho hrdinů.  Gian Luigi Bonelli zemřel v Alessandrii 12. 1. 2001.
 
. .    ... a jeho komiksy
   Dne 30. září 1948 se na stáncích objevilo první číslo série Tex; mělo 36 stran a stálo 35 lir. Svého hrdinu chtěl Bonelli původně pojmenovat Tex Killer, ale v poslední chvíli jméno změnil na Tex Willer. Indiáni tohoto mužného pistolníka pojmenovali Noční orel. Pro Texovu fyzickou podobu se jeho první a dlouholetý kreslíř Gallepini vzdáleně inspiroval Gary Cooperem. Tex si uvazuje kapesník kolem krku, nosí věčně žlutou košili a neustále si zapaluje cigaretu. (Systematické kouření zřejmě nijak nenarušuje jeho fyzickou kondici, ani prodejnost jeho dobrodružství. Kupodivu jsem dosud nezaslechl výtky na adresu tohoto jeho zlozvyku.) První Texovo dobrodružství se jmenovalo "Tajemný totem". Gian Luigi Bonelli psal scénáře všech jeho dobrodružství až do poloviny 80. let. Série vychází dodnes; za necelých 50 let existence se na její tvorbě vystřídalo 8 scénáristů a 28 kreslířů. V doprovodu nerozlučného starého parda Kita Carsona, svého syna Kita a indiána jménem Tiger Jack si série získává stále další a další generace čtenářů.
   Gian Luigi Bonelli vytvořil i další komiksové postavy, které však většinou nepřežily dobu svého vzniku. Jsou to: Ipnos (z roku 1947), I Tre Bill, Yuma Kid (oba pocházejí z roku 1952), Sergente York (1954), El Kid (1955), Hondo (1956),  Kociss (1957) a další.
 
   Vznik nakladatelství
   Své vlastní nakladatelství založil Gian Luigi Bonelli roku 1940, kdy od vydavatele Lotaria Vecchiho získal nakladatelství Edizioni Audace. V důsledku válečných událostí musela vedení nakladatelství nakonec převzít Bonelliho manželka Thea.
   Thea Bonelliová pokračovala ve vydavatelské činnosti i po 2. světové válce. Vydávala komiksy, jejichž scénáře psal její manžel. Měly tvar stripů a jim odpovídal i formát příslušných publikací. Bylo však zřejmé, že tento formát čtenáře příliš neláká. Proto nakladatelství přešlo na nový formát, který se ustálil jako formát Bonelli. Byly to převážně 96stránkové (ale i vícestránkové) knihy malého, původně čtvercového formátu. Tento formát byl jedním z několika faktorů, které k úspěchu rodinné firmy notně přispěly.
.    Nakladatelství v těchto pionýrských dobách měnilo často svou značku: nazývalo se postupně Edizioni Araldo, Cepim, Daim Press a Altamira. V polovině 50. let minulého století bylo toto nakladatelství velmi malé; pracovaly v něm všeho všudy tři osoby. Začátkem 60. let přešlo vedení nakladatelství Luigiho Bonelliho do rukou jeho syna Sergia, a jeho název se ustálil na  Sergio Bonelli Editore.
 
   O Bonellim mladším, jeho působení v nakladatelství i jeho vlastních komiksech se dočtete ve středečním pokračování našeho třídílného profilu.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


edice Nový komiks
21.05.2007 WALL AFTER WALL ANEB ODE ZDI KE ZDI, OD NIČEHO K NIČEMU
20.02.2007 SPRÁVNOU ODPOVĚĎ ZVOL A VYHRAJ WALL AFTER WALL
07.12.2005 SOUTĚŽTE S TEXEM !


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!