Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

CO NABÍZÍ NOVÝ KOMIKS?

22.11.2004, autor: MaF

Pro našince-komiksáře je vždy potěšující zprávou, když se objeví nový subjekt, který chce vydávat komiksy. Zvlášť pokud je to něco nového, s čím jsme doposud neměli tu čest. S Mariem Tachecí ze společnosti A. F. F. L., s. r. o., která je vydavatelem edice Nový komiks, jsme si povídali nejen o tom, co pro nás edice vlastně chystá, ale i o staré lásce z Jugoslávie, o plnění dětského snu a o plánech, o nichž rozhodnou čtenáři…
   Co českým komiksářům nabízíte?
   V edici Nový komiks vychází od října s měsíční periodicitou čtyři původní komiksové série italského vydavatelství Sergio Bonelli Editore: hororová detektivka Dylan Dog, sci-fi Nathan Never, western Tex a exotické dobrodružství Mister No. Jedná se o původní italské "kreslené romány", detektivní, hororové či sci-fi příběhy, které naše společnost vydává v licenci udělené společností Strip Art Features.
 
obálka prvního českého sešitu Nathana Nevera   STARÁ LÁSKA NEREZAVÍ ANEB KDE SE VZALA ITÁLIE
   Jak jste se dostali ke komiksům a právě italským?
   K italským komiksům jsem se já a můj bratr (Alexandr Tachecí, jednatel A. F. F. L. s. r. o. - pozn. red.) prvně dostali asi před dvaceti lety na dovolené v bývalé Jugoslávii. Já posléze opět při studiích v Itálii, kde mě napadlo dostat tyto komiksy sem k nám.
 
   Kolik jste jich tam zhruba přečetl a co se Vám nejvíce líbilo, co Vám nejvíc uvízlo v hlavě?
   Ještě z bývalé Jugoslávie jsme si (v závislosti na udělená či neudělená víza ;-) navozili určitě pár stovek "stripů" (v Jugoslávii se slovem "strip" označuje komiks obecně - pozn. red.): Veliki Blek, Mark, Zagor, Mister No, Tex, Kapetan Miki, Kit Teller, Lun... Tím, že srbochorvatština je pro Čecha celkem srozumitelná, jsme z toho i něco měli. No a pak po znovuobjevení italského originálu mi bylo líto, že moji "dětinskou" radost nemůžou pochopit a sdílet mí kamarádi a blízcí, kteří italsky neumějí...
 
   Takže za Vaším vydavatelským záměrem je především zápal a sentiment?
   Opravdový důvod, proč právě tohle a tady a teď, je nejspíš asi osobní a možná skutečně trochu sentimentální. Není za tím vidina ohromných zisků a boomu v českém komiksovém prostředí. Na téhle věci se nedá vydělat snadno a už vůbec ne rychle. Jde spíše o něco jako pokus o splnění si jakéhosi snu - jako když chce dítě autíčka a "angličáky" a nemůže je mít, tak si je pak jako dospělé koupi, i když už od toho nečeká to, co tehdy… (smích)
 
   Od vydávání komiksů čekáte tedy především co?
   Já osobně od toho čekám asi to, že budu mít dobrý pocit, pokud se stanu já a naše firma součástí něčeho kvalitního. Ale nevím, jestli se v naší zemi najde dost lidí, kteří budou mít o něco takového zájem.
 
   Máte obavy?
   Samozřejmě. Ale jedna z věcí, která mne povzbudila, byly například rozhovory s vydavateli jiných, v Čechách prodávaných komiksů. Člověka, který se pohybuje v oboru mé hlavní práce (překlady, grafika...), docela zarazí upřímný a otevřený přístup "konkurence". Myslím, že je na tom vidět, ze lidé, kteří se zabývají tímto druhem literatury, nejsou "normální" lidé a naštěstí jim nejde jen o "byznys"…
 
obálka prvního českého sešitu Dylana Doga   Ano, jsme taková "velká rodina nadšených cvoků" (smích). A zdá se, že mezi nás zapadnete… (smích) Takže jste se prostě rozhodl svůj nápad ze studií realizovat?
   Vlastně ano. Od nápadu uběhlo pár let (asi tak šest) a nyní jsme držiteli práv pro Českou republiku (vlastníkem práv pro Evropu kromě Itálie a zámoří je společnost S. A. F.), na základě kterých vydáváme zatím ony čtyři komiksy měsíčně.
 
   Zatím? ;-)
   Samozřejmě bychom chtěli tento "obor podnikáni" uvést na stejnou úroveň, na jaké řešíme překlady a grafiku, takže čím víc se našim produktům bude dařit, tím víc jich k nám do ČR budeme chtít dostat. Pokud se naše komiksy chytí, chceme každý rok přidat další čtyři série.
 
   Jaké?
   O tom rozhodnou čtenáři. Na našich webových stránkách a v našich již vycházejících titulech představíme komiksy, které jsou "k mání". Zatím jich je na výběr asi dvacet. Ty čtyři, o které bude největší zájem, pak následující rok přineseme.
 
   PRVNÍ HRDINOVÉ A PLÁNY DO BUDOUCNA
   První čtveřici jste vybírali jak?
   Výběr prvních sérií a čísel pro ČR byl čistě na straně vlastníka práv, vzhledem k jejich zkušenosti a naší nerozhodnosti - těžko se vybírá z jídelního lístku, kde je stovka jídel a jedno lepší, než druhé... (smích) Co se týče dalších čísel, budeme přihlížet také k podkladům, které budou k dispozici - respektive k jejich elektronické podobě. Tím se eliminují čísla, která již nějaký ten pátek pamatují… Nicméně tento "projekt", naši edici, vnímáme jako velmi dlouhodobou věc a máme v úmyslu nic nevynechat a nic neopomenout.
 
   Pocítí případné vynechání nějakého "pokračování" čtenáři?
   Myslím, že ne. Nejde o "pokračování" v klasickém slova smyslu. Série i jednotlivé svazky většinou začínají zničeno nic, uprostřed dění, a jednotlivé díly série tvoří uzavřené příběhy. Také charakter postav je v podstatě jasný z každého dílu, takže i člověk, který si koupí například 57. číslo, dobře pochopí, oč jde a proč.
 
Tex Willer   Podoba vašich titulů odpovídá originálu nebo jste je pro český trh nějak upravili?
   Těm, kteří již "naše" komiksy znají, například z bývalé Jugoslávie nebo Polska či Itálie, jistě neunikne drobný rozdíl v konečném provedení. Oproti sérii vycházející řeba v Itálii je česká verze odlišná rozměry, typem papíru a také drobnými obsahovými změnami.
 
   V čem konkrétně?
   Pokud jde o rozdíl ve velikosti, naše vydání je malinko menší, protože dodržujeme pro nás schůdnější formát (A5), zatímco italský originál má cca 16cm na 20cm. A obsahové změny se týkají pouze "místně relevantních" věcí, takže český čtenář není o nic ochuzen (pokud ho ovšem nezajímá, kolik dopisů přišlo do italské redakce minulý měsíc... apod.)
 
   Takže v podstatě je Vaše vydání originálu maximálně blízké?
   V podstatě ano. "Nové komiksy" mají barevnou obálku a většinou sto černobílých stran.
 
   Podle vašeho webu je cena Vašich titulů (69 korun) "zaváděcí". Jak dlouho vydrží a s jakou cenou mohou čtenáři počítat do budoucna?
   Ano, těch 69 korun je zaváděcí cena. Krom toho naše tituly čtenářům rádi prodáme přímo na naší prodejně ještě levněji - za 58 korun. A ještě o korunu levněji, tedy za 57 korun, na brněnském veletrhu Svět knihy.
   Zaváděcí cena vydrží (tedy my ji vydržíme dotovat) do konce roku 2004, tedy na první tři čísla našich sérií. Poté by měla být asi o deset korun vyšší, takže "drastický" narůst… (smích)
 
   Relativní novinkou, se kterou přicházíte, je možnost předplatného…
   Vzhledem k tomu, že naše tituly budou mít pravidelnou periodicitu, chceme vyjít vstříc našim pravidelným čtenářům. Pokud si naše tituly předplatí, budou je pravidelně dostávat až domů, navíc za zvýhodněnou cenu.
 
   Z jakých podkladů vycházíte?
   Pokud jde o překlad, tak ten je připravován přímo z "originálu", tj. italského jazyka. Pokud jde o tiskové podklady, tak ty jsou různé. K něčemu jsme obdrželi pouze výtisk originálního vydání, jindy data v elektronické podobě... Na našem výsledném výtisku je tudíž možné najít drobné rozdíly v provedení, snažíme se je však při grafických pracích na komiksech minimalizovat.
 
   Kde budou Vaše tituly k dostání?
   Distribuci zatím ještě řešíme. Vzhledem k celkem nízkému nákladu od každého ze čtyř komiksu bychom nejraději dodávali přímo knihkupcům... Rádi bychom našli alespoň jednoho knihkupce v každém "větším městě". Jak se situace vyvine zatím nevíme, a veškeré změny a aktuality budou vždy na našem webu.
 
Jerry Drake alias Mister No   KOLIK KOMIKSŮ ČTEŠ, TOLIKRÁT...
   Jací jsou Vaši komiksoví oblíbenci?
   Tak samozřejmě podle postupujícího věku by se dalo začít od Čtyrlístku - nedávno jsem si objednal knižní vydání starých čísel (ty nové už nejsou, co bývaly)… Pak přišly příběhy v ABC - vybavuji si Tvrz, Vzpouru mozků… a vůbec roboti, vesmír… a Biggles - jako čtenář knížek jsem komiksovou podobu nemohl vynechat… Taky samozřejmě Rychlé šípy a Saudkova díla.
 
   Současný komiks sledujete?
   Od chvíle, kdy jsme začali přemýšlet o "Bonelli" komiksech, tak jsem začal sledovat nabídku na trhu trochu víc. Ale nijak zvlášť se to na výdělcích příslušných  vydavatelů asi neprojevilo… (smích)
 
   A ze zahraničních komiksů?
   Z cizích komiksů samozřejmě produkty vydavatelství Sergio Bonelli Editore. Klasické "americké" komiksy jsem nikdy moc nečetl, popravdě řečeno, až  v Crwi. Nějak se s tím neztotožním, asi jsem už starý na takový druh komiksu (smích). Asi je to také tím, ze se tak trochu už předem "bojím", ze uvnitř nenajdu nic, co bych už dříve nečetl apod. Také mne trochu odrazuje jednoduchá "drsnost" a násilnost některých příběhů. Asi to opravdu souvisí s věkem… (smích)
 
   A evropské komiksy?
   Málem bych zapomněl  na PIFíky "ukradené" ze sběrny surovin ještě za totality (dával nám je "načerno" pán, co tam pracoval)… Sice jsem nikdy neuměl francouzsky, ale rád jsem si ty otrhané časopisy prohlížel. Ale to mi bylo deset... (smích)
 
   Z toho, co u nás vyšlo v posledních letech Vás něco zaujalo?
   Mám asi 5 čísel časopisů Crew - něco, co v Čechách funguje poměrně dlouho a evidentně nemůžu jen tak přejít ;-). Ale jinak není nic, co bych si šel koupit nebo chtěl mít s sebou na dovolenou…
 
   Děkuji za rozhovor.
Autor:


Autor článku: MaF

Související články:


edice Nový komiks
21.05.2007 WALL AFTER WALL ANEB ODE ZDI KE ZDI, OD NIČEHO K NIČEMU
20.02.2007 SPRÁVNOU ODPOVĚĎ ZVOL A VYHRAJ WALL AFTER WALL
07.12.2005 SOUTĚŽTE S TEXEM !


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!