Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

SERGIO BONELLI EDITORE (3) - AKTUÁLNÍ KOMIKSY

26.11.2004, autor: Zarkoff

Každou sérii obvykle píše jeden scénárista a kreslí ji 10 až 15 různých kreslířů. (Ti se ovšem musí přizpůsobit jednotnému a jednotícímu „bonelliovskému“ stylu a musí potlačit vlastní individualitu či sklony k experimentům.) Nakladatelství zaměstnává celkem 250 nejlepších italských kreslířů a scénáristů a ke spolupráci zve i kreslíře ze Španělska, Chorvatska, Mexika či USA.
   Kromě notoricky známé série Tex, kterou vytvořil Gian Luigi Bonelli a kreslíř Aurelio Gallepini, publikuje nakladatelství tyto komiksy:
.    Zagor - westernová dobrodružství komstýmovaného hrdiny; série vznikla roku 1961, vymyslel ji Guido Nolitta (pseudonym Sergia Bonelliho) ve spolupráci s Gallienem Ferrim; dnes většinu textů píše Mauro Boselli. Hlavním kreslířem série je Gallieno Ferri. Celé jméno hlavního hrdiny je ve skutečnosti Za-gor-te-nay, což v jazyku Algonkinů znamená "Duch se sekerou". Svůj příchod Zagor ohlašuje hromy, blesky a dalšími speciálními efekty. Je mistr v ovládání indiánské válečné sekery, ale se stejným mistrovstvím střílí z pistole i z pušky. Sérii odlehčuje Zagorův věrný druh Cico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales, zvaný krátce Cico. Jednotlivé příběhy série jsou postupně znovu přetiskovány ve sborníku TuttoZagor.
   Mister No - ekologicky orientovaná série z amazonského pralesa padesátých let minulého století; vznikla roku 1975 a pochází z pera Guida Nolitty; hlavním kreslířem a autorem obálek je Roberto Diso. Hrdina, který se ve skutečnosti jmenuje Jerry Drake, je mladý rebel, který vzdoruje všemu a všem. Odchází do Manausu, do srdce amazonského pralesa a vydělává si na živobytí jako pilot obstarožního letadla.
   Ken Parker - westernová série určená starším čtenářům; pochází z roku 1977 a jejími autory jsou Gianfranco Berardi (scénář) a Ivo Milazzo (kresba). Série vychází každé dvě měsíce pod názvem Ken Parker Collezione.
   Martin Mystére - série z roku 1982, jejíž hlavní hrdina řeší paranormální záhady, tj. všechna tajemství, se kterými si věda či oficiální historie nevědí rady. Patří k nim mýtus o Atlantidě, Bermudský trojúhelník, létající talíře a další. Je to antropolog, spisovatel, televizní moderátor a archeolog. Většina scénářů pochází z pera Alfreda Castelliho, hlavním kreslířem je Giancarlo Alessandrini. Měsíčně vycházejí 96-stránkové sešitky, které obsahují jak úplné epizody, tak i příběhy na pokračování. Každý rok pak čtenáři dostanou do ruky 128-stránkový speciál a velké 240-stránkové album.
.    Dylan Dog - nakladatelský bestseller, který každý měsíc dosahuje průměrného nákladu 300 000 výtisků; tato hororová série vznikla roku 1986 z temných mozkových závitů Tiziana Sclaviho. Kreslířem většiny Dylanových dobrodružství je Angelo Stano. Dylan Dog se nestřetává jen s tradičními hororovými příšerami, jako jsou zombíci, vlkodlaci, upíři a duchové, ale řeší i introspektivní a existencionální problémy, aniž by se na okamžik vzdával sklonu k ironii, skepsi a černému humoru. Každoročně bychází 128-stránkový Dylan Dog Speciál a 240-stránkový Dylan Dog Gigante.
   Nick Raider - detektivní komiks, který začal psát roku 1988 Claudio Nizzi a který začal kreslit Corrado Mastantuono. Nick Raider řeší kriminální případy typu "hard boiled" v současném New Yorku.
.    Nathan Never - vědeckofantastický komiks z roku 1991; po scénáristické stránce může za tento komiks trojice Medda, Serra a Vigna; obálky sešitků kreslí Claudio Castellini a Roberto De Angelis. Nathan, speciální agent takzvané Agentury Alfa, je introvert, tíží jej tragická minulost, je to samotář a věčný pochybovač. K těmto lidským charakterovým rysům se druží vynikající fyzické schopnosti a znalost bojových umění. Série vychází s měsíční frekvencí; každý rok navíc nakladatelství vydává speciál a album Gigante.
   Zona X - tlusté 192-stránkové komiksové knížky, které představují nové hrdiny a nová dobrodružství, a vykonávají tak jakousi sondáž zájmu čtenářů o případné budoucí série.
   Legs Weaver - hrdinka z časů budoucích, která si osvojila cenné zkušenosti po boku Nathana Nevera, a získala tak právo na samostatnou sérii. Hlavními scénáristy série jsou Medda, Serra & Vigna. Každé dvě měsíce vychází 96-stránkový sešitek s názvem Legs;
   Gea - sympatická a nevázaná rockerka, kterou soustavně obtěžují nejrůznější démoni, běsi a fantastické spirituální bytosti.
. .    Julia - další ženská bonelliovská hrdinka, schopná vyřešit i ty nejzáhadnější kriminální případy; série se zaměřuje spíše na psychologické problémy.
   Brendon - série žánru fantasy. Hlavní hrdina je zasmušilý mladý muž, který se vždy staví na obranu slabších. Série vychází každá druhý měsíc. V posledním 39.  čísle, které vyšlo v říjnu, se např. Brendon dozvídá, že jeho jediná láska Anja O'Flanaganová není mrtvá, ovšem že ji hodlá zavraždit nelítostný vrah, jehož tvář má podobu umrlčí lebky...
   Magico Vento - hororový western, který roku 1997 vymyslel Gianfranco Manfredi. Jeho hlavním hrdinou je Ned Ellis, voják, který byl během Občanské války v USA raněn do hlavy a ztratil paměť. Najde jej kmen Siouxů, jejich šaman Kulhavý Kůň Neda ošetří, a protože náš hrdina následkem zranění trpí halucinacemi, mají jej ve zvláštní úctě a dají mu jméno Magico Vento (Kouzelný Vítr). Jednotlivé epizody seriálu se odehrávají v Dakotě roku 1870.
   Jonathan Steele - fantastická série, která se odehrává v nepříliš vzdáleném roce 2020, zalidněném božstvy, magií, démony, mutanty a jinými vetřelci.
   Dampyr - vampýrská série, kterou píše Mauro Boselli a Maurizio Colombo.
 
. . .
 
   Napoleone - hrdinou je bývalý italský policista, který v současné době pracuje jako noční vrátný v jednom švýcarském hotelu. Přesto mu jeho sklon k řešení záhad nedá a s gustem potírá psychopatické kriminálníky, nelítostní vrahy a zlosyny všeho druhu.
   Gregory Hunter - další scifi, vzdáleně inspirovaná dobrodružstvími Flashe Gordona.
 
   Jak vidíme, kromě standardních řad s měsíční či dvouměsíční frekvencí (formátu 16 x 21 cm) vychází v nakladatelství různé speciály, almanachy (ty kromě středně dlouhého, tj. v průměru 64-stránkového komiksu obsahují i dokumentaci, která se námětově vztahuje k příslušné sérii)  a velkoformátová alba (formátu 21 x 30 cm) s nejoblíbenějšími hrdiny. Výjimkou nejsou ani "týmové" komiksy, ve kterých vystupuje několik hrdinů z různých řad.
 
   Bonelliovské komiksy se postupně staly modelem pro všechny italské kreslené seriály. Po grafické stránce je charakterizuje pečlivé prokreslení detailů, minimální stylizace a důraz na realistické podání prostředí (jakkoliv může být toto prostředí bizarní). Devizou všech bonelliovských produktů je dobrodružství, které dokáže čtenáře přenést do atraktivních prostředí, v nichž spolu se svými hrdiny prožívá řadu nebezpečných situací a čelí i těm nejtěžším zkouškám.
   Aby nemuselo zvyšovat ceny svých produktů, vydává nakladatelství téměř výlučně černobílé komiksy. Na druhé straně nakladatelství dává dnes - na rozdíl od 50. let minulého století - obživu desítkám umělců. Jeho prvořadým cílem je proto vydělávat a snažit se o co největší prodejnost svých sérií. Je nasnadě, že tím trpí umělecká úroveň, která ve většině případů nemůže vybočit ze vkusu průměrného italského čtenáře.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Související články:


edice Nový komiks
21.05.2007 WALL AFTER WALL ANEB ODE ZDI KE ZDI, OD NIČEHO K NIČEMU
20.02.2007 SPRÁVNOU ODPOVĚĎ ZVOL A VYHRAJ WALL AFTER WALL
07.12.2005 SOUTĚŽTE S TEXEM !


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!