Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

BATMAN SE OPĚT VRACÍ - NA ZAČÁTEK!

07.12.2004, autor: Ondřej Čížek

Bruce Wayne (25 let) po návratu do rodného Gotham City, kde byli před lety zavražděni jeho rodiče, zjišťuje, že město včetně rodinné firmy Wayne Enterprises je plné zločinu. A tak za pomoci svého přítele a vynálezce Lucia Foxe trošku upraví vojenský materiál, který vznikal právě ve Wayne Enterprises, a vyráží do města vybudovat pořádek jako temný rytíř Batman. Do cesty mu však vstupuje duo Ra's Al Ghul a Scarecrow! Nějak tak by měl chystaný snímek Batman Begins vypadat. Už podle tohoto popisu a hlavně prvního traileru lze poznat, že půjde zatím opravdu o nejrealističtější batmanovský příběh…
.    "Batman je pro mě nejzajímavější superhrdina, protože nemá žádné zvláštní schopnosti - je velice lidský," říká režisér Christopher Nolan (Memento, Insomnie), který převzal štafetu po kouzelníku Burtonovi (Batman, Batman se vrací) a šílenci Schumacherovi (Batman navždy, Batman a Robin). V Batman Begins režisér trošku přitvrdí a celý příběh se ponese opět v temnějším pojetí; snad také předvede, stejně jako ve svých předchozích filmech, i inteligentní zábavu a akci.
   Scénáře se ujal David S. Goyer (Smrtihlav, Blade 1-3), který myslel i na tradiční proměnu samotného batmobilu a hrdinova kostýmu. Jelikož v příběhu nepůjde o jen tak ledajaký batmobil, nýbrž o maličko pozměněné armádní vozidlo firmy Wayne Enterprises, Goyer popsal ve scénáři jeho podobu jako "kombinaci Lamborghini Countach a Humvee". Po shlédnutí prvních fotek je pro mě ale stejně stále na prvním místě nádherné futuristické vozidlo z Batman navždy (ostatně posuďte sami). Onen batmanovský kostým bude oproti předchozím dílům tentokrát komplet černý, s o něco větším znakem netopýra na hrudi a také bez "schumacherovských" bradavek. Ostatně, Goyer údajně psal scénář pod pracovním názvem Batman: Intimidation Game (v překladu tedy něco jako Zastrašující hra)…
 
. .
 
.    Rozpočet filmu se pohybuje okolo 150 milionů dolarů, ale jak je na první pohled vidět, nestojí za touto cifrou (jak už to často u některých snímků bývá) hromada speciálních efektů, nýbrž hromada hereckých hvězd: v roli Bruce Wayna alias Batmana se po Michaelu Keatonovi (Batman, Batman se vrací), Valu Kilmerovi (Batman navždy) a Georgi Clooneymu (Batman a Robin) objevuje charismatický Christian Bale, jenž oslnil už v ponurém Americkém psychu a Equilibriu - a který pro roli temného hrdiny jako by byl zkrátka stvořen.
   Další eso má Batman Begins nachystané v podobě Michaela Caina (Austin Powers 3, Sejměte Cartera), který se po "čtyřletém" Alfredu Goughovi ujímá role Batmanova věrného sluhy Alfreda; v roli policejního poručíka a budoucího komisaře Gordona spatříme Gary Oldmana (naposledy třeba Vězeň z Azkabanu), Batmanova "učitele" Henriho Ducarda ztvární Liam Neeson (Epizoda I) a na plátně by se také měl objevit i Morgan Freeman.
 
.    Nakonec hereckého seznamu jsem si ještě nechal tradiční dva Batmanovy úhlavní nepřátele. Scarecrow je bývalý profesor v oblasti psychologie a biochemie jménem Jonathan Crane. Již dříve na lidech (nejčastěji na svých žácích) experimentoval s různými druhy strachu a později vynalezl jakýsi "strachoplyn", který u jeho obětí vyvolával děsivé vzpomínky a představy hluboce osobní povahy. Do každé akce nosí (jako téměř každý jiný Batmanův protivník) svůj kostým - strašáka z pole (proto ta přezdívka Scarecrow - strašák). Ve filmu ho ztvární Cillian Murphy.
.    Ra's Al Ghul je jednoznačně nejnebezpečnějším Batmanovým protivníkem! Jeho jméno znamená v arabštině Démonova hlava. Žije už několik staletí a v umění zabíjet (hlavně za pomoci meče) je zcela dokonalý. Údajně je Ra's Al Ghul bývalým lékařem z Afriky, kde byla jeho žena zabita za urážku syna mocného sultána a Ra's Al Ghula samotného pohřbili zaživa. Ra's Al Ghul nebyl odjakživa Batmanův protivník, nýbrž s ním dokonce i nějaký čas spolupracoval. Když ale Batman odhalil jeho plány na vyhlazení veškerého lidstva a stvoření nového Ráje, jejich přátelství tak nějak… skončilo. V roli Ra's Al Ghula uvidíme japonského herce Kena Watanabeho (Poslední samuraj).
 
   Na filmu stále probíhají intenzivní práce. Na Islandu například nedávno vznikala scéna, ve které Bruce Wayne bojuje (kupodivu bez netopýří masky a s mečem v ruce) s Ducardem na vrcholku jednoho z ledovců. Samotné "temné" Gotham City vznikalo komplet v "temném" Londýně, ale natáčení probíhá údajně i v jiných velkoměstech. Podle nejnovějších zpráv by se Batman Begins na plátnech amerických kin měl objevit nejspíše 17. 6. 2005; u nás nejspíš až 27. 8. 2005. Čekání se ale snad nakonec vyplatí a nový Batman v podání Christophera Nolana nezklame. Nesmí!!!
Autor:


Autor článku: Ondřej Čížek

Detaily o sérii

Série: Batman
Země vydání: USA
  Země původu: USA
Související články:


Komiks na stříbrném plátně
13.09.2021 Velký přehled časopisů s komiksy (26) - Děsivé dějiny
10.10.2016 Scooby Doo: Bláznivý crossover televizního seriálu - 60 %
21.04.2014 Sen noci svatojánské: MEGARECENZE divadla, filmu a komiksu - Aktualizováno


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!