Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

REFLEX A KOMIKS

09.12.2004, autor: Keporkak

Výstava Reflex a komiks, která byla k vidění v prostorách brněnského Domu pánů z Kunštátu od 11. listopadu do 4. prosince 2004, představila komiksy, kreslený humor a navazující teoretické texty, které se v průběhu let v časopise Reflex objevily. Komiksy reprezentoval dávný seriál Prasepolis, který v magazínu vycházel na počátku 90. let, Saudkův Poslední případ majora Zemana, Zelený Raoul, kterému autoři výstavy z logických důvodů věnovali největší prostor, a opomenuty nebyly ani Hana a Hana.
.    Mezi vystavenými doprovodnými články (rovněž původně otištěnými v Reflexu) se dostalo na krátké medailony Ondřeje "Ferdy" Sekory a Jana "Rychlého šípu" Fischera, pojednání kunsthistorika Tomáše Pospiszyla o různých podobách devátého umění, povídání s Kájou Saudkem a pochopitelně i podrobnější představení Štěpána Mareše (Zelený Raoul) a Miloše Gašparce (Hana a Hana). Bohužel nedošlo na poměrně zásadní text Životy superhrdinů, který svého času pro Reflex napsal Tomáš Baldýnský spolu se Štěpánem Kopřivou a Jiřím Pavlovským.
   Jako doplněk byly ve výstavní prostoře porůznu rozmístěny citáty známých lidí, kteří se pozitivně vyjádřili na adresu "nekonečného příběhu České republiky očima ufona".
 
.    První, co návštěvníka udeřilo do očí, byla překvapivě nízká technická kvalita reprodukcí, a to jak vystavených komiksů, tak i doprovodných textů. Až na drobné výjimky byly všechny scanovány z tištěné podoby a následně ještě zvětšeny, takže výsledek byl neostrý až rozplizlý. Určité výhrady pak bylo možné mít i k rozmístění výstavy v prostoru - panely zachycující jednotlivé fáze vzniku Zeleného Raoula (od psaného scénáře, přes kresbu tužkou a vytažení tuší, až po počítačový coloring) byly umístěny mezi okny, takže podívat se na dva sousední současně bylo obtížné, na víc než dva už zcela nemožné.
 
.    Na druhou stranu výstava bezpochyby dokonale zmapovala především ufounovu historii. Nechyběl žádný z klíčových momentů celého seriálu (autoři výstavy s očividným potěšením vypíchnuli díl, kvůli kterému se musel Reflex omluvit bývalému ministrovi Karlu Březinovi), takže příznivci zeleného mužíka s hadovkou si určitě přišli na své. Mně osobně nejvíc zaujala dávno zapomenutá informace o tom, že Kája Saudek dostal svého času nabídku nakreslit komiks podle scénáře filmu Akumulátor…
 
   Foto: internet
Autor:


Autor článku: Keporkak

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!