Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMICZCON 2005 - CO CHYSTAJÍ VYDAVATELÉ V ROCE 2005?

27.01.2005, autor: Yan

Také na letošním comiCZconu se rozhodli někteří vydavatelé odtajnit své plány. Je jasné, že po poměrně comicsově bohatších letech bude tentokráte nadílka trošičku skromnější. I když, bůhví, jaké překvapení nás čeká… Pojďme si shrnout novinky, které si pro nás BB/art, Crew, Labyrint a Mot připravili a oficiálně vypustili do světa…
   Po (relativně) bohatých comicsových letech, kdy u nás vycházel jeden slavný zahraniční comics za druhým, hrozí časy krapet chudší. Jiří Buchal z BB/artu uvedl, že pokud se nepodaří zvednout prodejnost alespoň tak, aby se vyšplhaly zisky na onu kýženou a magickou nulu, je připraven z podporování a dotování comicsu vycouvat. Na druhou stranu nám i letos předhodí řadu slavných comicsových jmen - jaké pecky si tedy budeme moci vychutnat?
 
.    BB/art včera, dnes a zítra
   BB/art vydal za loňský rok zhruba 20 titulů v nákladu 34 500 kusů. Celkem se podařilo prodat něco přes třetinu, smutných 14 650. Aby comicsy nebyly ztrátové, musel by se prodej vyšplhat hodně přes 50 %.
   První zpráva z BB/artu je velmi pozitivní: na knižních pultech jsou již k mání Mooreovy Watchmen/Strážci, které jsou po tiskařské stránce vybaveny mnohem lépe, než originál, který vyšel v USA v 80. letech. Další zpráva již tak pozitivní není, ale dala se očekávat: ukončeny byly frenchpopové comicsove série (většinu jich máme možnost sehnat za zlomkovou cenu v prodejnách levných knih KMa); odnesly to i poslední vycházející, Thorgal a Trollí války. Své jisté mají pokračování čtenářsky úspěšných sérií Hitman, Preacher a Punisher, pokračovat by mělo také Batmanovo Ticho i na Top Ten volně navazující série Smax. Na květnovém Knižním veletrhu by se také měla objevit druhá kniha možná trochu překvapivě úspěšné Hany a Hany.
.    BB/art dále uvažuje o vydání McCloudova Understanding Comics, které ale není na pořadu dne. V současné době to vypadá, ze místo toho by mohly vyjít Blankets Craiga Thompsona, které Neil Gaiman označil za nejvýznamnější comicsový román po Jimmym Corriganovi. Největší hit si ale Jiří Buchal přichystal na Vánoce 2005: měl by se objevit další Alan Moore - slavný V for Vendeta. Chystají či již se uskutečnily dotisky nejúspěšnějších comicsů tohoto nakladatelství, Ligy výjimečných a Z pekla.
 
   Crwavé hody
   Nejvíc výtisků na neprůrazný český comicsový trh pravidelně dodává Crew. Loni to bylo 37 000 výtisk§, při zhruba 60% prodeji. Crew slaví největší úspěchy s nenažraným kocourem Garfieldem, který se může pochlubit u nás těžko uvěřitelným osmitisícovým nákladem.
.    Crew odtajnila ediční plán na nejbližší půlrok (samozřejmě v něm figuruje Garfield, jehož 17. kniha se pravé teď objevuje na pultech). Určitě by se měl vrátit vrhač pavučin Spider-man, i s úspěšným scenáristou Straczinským, od něhož připravují v Crwi také titul ze série Rising star. V samostatné knize by se také měl objevit John Constantine aka Hellblazer, který se zatím pouze mihnul v Crwi a Sandmanovi. Strážce snu, tedy Sandman, se k mnohému zklamaní čtenářstva loni neobjevil, tudíž by se letos měly vynořit knihy hned dvě, s pořadovým číslem 3 a 4. Čtvrtý book by měl byt navíc posledním bez barev. (Těžko říct, jestli barvy vynikající Gaimanovu atmosféru spíše nepokazí, ale to si musíme počkat až do roku 2006.) Vrátit by se měl také úspěšný noirový zvířecí detektiv Blacksad, opět na stránky Crwe. Nakladatelství velmi vážně zvažuje také vydání Talbotova Luthera Arkwrighta.
   Co se týká dlouho slibované mangy, podle Petra Litoše to zatím není aktuální, především diky naprostému nezájmu japonské strany. Millerovo Hard Boiled by se mělo objevit "časem", zatímco se blíží časopisecké vydání springfieldské rodinky Simpsonových. Projekt by ale neměl mít nic společného s Crwí, pouze s Petrem Litošem osobně. Poslední zprávou z crkavého rybníčku je změna vydavatele Comicsových legend: ty budou již kompletně v režii Netopejra.
 
.    Labyrintem comicsu
   Nakladatelství Labyrint k nám na podzim přinese očekávaný třetí díl Aloise Nebela - Zlaté hory. Zajímavým zpestřením může být pro čtenáře comicsu čerstvě vydaná kniha o Octobrianě a o jejím tvůrci Petru Sadeckem. Joachim Dvořák také prozradil, že by ho lákalo vydání dalšího českého projektu, Péráka, který je ale stále ve "výrobě" a zdá se, že jen tak dopracován nebude. Poslední novinkou je otištění krátkého comicsu od Vladimira 518 v kulturní revue Labyrint.
 
.    Motovská motanice
   Jakub Němeček sice opustí Mot, ale ten pokračuje dal pod taktovkou Ivana Stableho. V roce 2005 by měly vyjít celkem 4 tituly, konkrétní informace ale Stable neprozradil. Autoři by měly být z Francie, Švýcarska, případně ze Slovenska, odkud je také Branko Jelinek, autor Oskara Eda, jehož třetí díl by měl celý příběh uzavřít. (Poté by bylo možné souhrnné vydání všech tří dílů.) Pokračování Světel Amalu a Padoucnice se také dá očekávat, ale opět nebylo sděleno kdy.
 
   Tak nakonec by ten rok 2005 nemusel být zas tak špatný, co myslíte? Doufám, že si každý z Vás najde svůj titul k přečtení a že se Vám podaří sehnat nějaký ten groš navíc, abyste si ho mohli také dovolit koupit. Doba je temná…
Autor:


Autor článku: Yan

Související články:


cOny a cEny
03.04.2008 CRWECON 2008 – POZVÁNKA
12.03.2008 ANIMESHOW 2008
09.11.2007 JSME NA SPRÁVNÉ CESTĚ, ŘÍKÁ O KOMIKSFEST!U TOMÁŠ HIBI MATĚJÍČEK


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!