. Je to vina tohohle města. V něm člověk nemůže zůstat poctivý. Poctivý? A kdo je vůbec poctivý? Vládnoucí milionářské klany pečlivě skrývají svá svinstva před veřejností. Zločinecké gangy mající absolutní moc. Rozlezlá prostituce není zdaleka to nejhorší (tedy ne, pokud máte prachy), v Sin City je zdaleka největší výskyt nájemných zabijáků, bují zde obchod s bílým masem. Policajti se nechávají uplácet kýmkoliv, kdo dá víc, a zavírají oči jakmile se něco stane. A když se objeví svědomitý, neúplatný a aktivní polda? Skončí jedné studené noci s hlavou na betonu a se skelnýma očima, dívajíc se prázdně na oblohu. Tak tohle je Sin City. Město hříchu. Ať byste hledali jakýkoliv jiný název, tak není příhodnější. Město hříchu.
. Příběh…
Hlavní postavou není nikdo, koho znáte z předchozích dílů. Novým přírůstkem "do rodiny" je Wallace. Vietnamský veterán a válečný hrdina, zdvořile vystupující, galantně se chovající k ženám - jeho jediným problémem je, jak zaplatit činži. Jednoho dne zachrání neznámou dívku, která se pokusí o sebevraždu. A tím jeho problémy teprve začínají. Unesou ji ve chvíli, kdy si dají první polibek. Wallace ví, že na policii se spolehnout nemůže, a snaží se vypátrat ji sám. Samotní policisté se mu snaží pátrání překazit. Soukolí se ale roztáčí a nejde už zastavit. Je jasné, že bude spousta mrtvých - ukazuje se, že Wallace je totiž v zabíjení dobrej'. Jeho chladné oči chtějí jenom jediné, unesenou Esther. Už pohled na knihu samou dává tušit, že Wallace se jen tak nevzdává - sedmý svazek je totiž nejsilnějším z celé série. Má téměř 300 stran a kromě toho se objeví další novinka:
… barvy…
Sin City stvořil jeden z nejslavnějších současných comicsových tvůrců, Frank Miller. To je ten člověk, který se proslavil tím, že oživil pro nakladatelství DC již polozapomenutého Batmana a udělal z něj to, co známe a milujeme dnes. Frank je originální kreslíř a vynikající scénárista. A hvězdu z něj udělalo právě Sin City. Miller se ve svém díle vykašlal na nějaké kreslířské styly a dovedl do dokonalosti to, co už načal právě ve slavném albu "Batman: The Dark Knight returns". V Sin City zavedl svoji dokonalou hru stínů, ve které dominují jen dvě barvy. Černá a bílá. Žádná šedá, různé stupně černé. Pouze dvě barvy, které navozují tu sugestivní atmosféru. Miller střídá negativy s pozitivy (myšleno z fotografického hlediska) a nerozpakuje se některý stejný obrázek pro umocnění dojmu zařadit znovu, jen ho třeba o něco přiblíží čtenáři.
. Černý žánr, drsná škola, noir. Říkejte si tomu jak chcete. Styl, který byl mrtvý již někdy v padesátých letech. A Frank Miller ho oživil, tak jako toho Batmana. Dominuje černá s bílou, dokonale vystínované… Ale již je také zvykem, že Frank přidává pro umocnění barvu "pomocnou". Poprvé jsme se s tím setkali v CRWi č. 7 a příběhu Dívka v červeném - rtěnka a šaty - a k dokonalosti autor dotáhl zařazení barvy ve čtvrtém svazku, Ten žlutej parchant (kůže geneticky upraveného záporáka). I v Jízdě se objevují tedy jiné barvy; modrá (vrací se Modroočka) a oranžová (nová zápor-woman). Jedna z kapitol je dokonce kompletně barevná!
Ne, nemusíte se bát, že by se Frank Miller rozhodl změnit to, čím je Sin City tak výjimečné. Vše funguje na původním světlotemném principu, čtenář se stále pohybuje v atmosférické tmě a hře stínů. Ale jedna z kapitol je najednou, z ničeho nic celá barevná. Zajímavý experiment ze strany autora se zdařil: jedná se totiž o halucinace, kdy je Wallacovi podstrčena droga a on bojuje se svými notně šílenými vidinami - objevují se různé známé i neznámé (i comicsové) postavy, víly, bohové atd. Vše pak ustane, když je Wallacovy podáno sérum, které halucinace zruší a sledujeme opět klasické černo-bílo-černé představení…
. … a znovu příběh
Nesmí chybět klasické propojení s ostatními díly (někdy přeci jen uměle navozené), některé okrajové postavy z předchozích dílů se objevují znovu, téměř v každé knize se část příběhu odehraje na nechvalně proslulé farmě, známé už z knihy první. Wallaceho syrová a přímočará cesta za svým cílem je nasáklá atmosférou - žádné kličky či zbytečné kudrlinky na ději. V tomto příběhu se také nedočkáme žádné překvapivé pointy, jako třeba v Rodinných hodnotách. Pekelná jízda je přímočará akce a klasicky temná, noirová atmosféra Města hříchu. Osamocený bojovník bojuje proti naprosté přesile za svou lásku. Frank Miller nám tento příběh podává v různých variacích a obměnách po několikáté a pokaždé jinak. A pokaždé se vítězí nadšený čtenář, možná se trochu ztotožňující s hlavním hrdinou…
ComicsCentrum vydává comicsy ve velmi dobré kvalitě, kvalitní papír i barvy. O překlad se klasicky postarala Dana Krejčová a samozřejmostí je po skončení příběhu galerie různých kreslířů. Jeden z nejlepších comicsů, který se k nám za uplynulý rok dostal.