Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

DYLAN DOG 3 - MANILA

18.03.2005, autor: Yan

Dylan Dog je vyšetřovatelem paranomálních jevů. Takže nikoho asi zrovna nepřekvapí, že se při své práci setká například s upírem. Ovšem setkat se s upírem a mít vztah s krásnou upírkou je něco jiného...
.    Od té doby, co A.F.F.L. na chudý český trh vtrhl s Bonelliho comicsy "made in Italy", jsem si uvědomil ten propastný rozdíl mezi vnímáním evropským a americkým. Italské comicsy jsem před tím sice neměl tu možnost číst, ale francouzské, belgické, švédské či třeba švýcarské ano a od těch klasických mainstreamových zpoza oceánu se opravdu hodně lišily. A ze všeho nejvíce kvalitou a originalitou scénářů. No a pak přišly italské comicsy, jsou k dostání na novinových stáncích a stojí pakatel. V očekávání slaboduchých slátanin jsem bez většího zaujetí nahlédl a ... sklapla mi čelist. Příběhy Dylana Doga či třeba Nathana Nevera dokáží pobavit, zaujmout, donutit k přemýšlení a ještě přinést něco nového, originálního. Přímý důkaz právě držím ve svých umolousaných rukou.
 
   Tak kde začít? Co třeba kresbou… Je skvělá. Originální, precizně vyvedená, osobitá. Keslíř Corrado Roi je dostatečně investigativní a má zjednodušeně řečeno všechno v ruce. Několikanásobná linka, lehce načrtnuté, avšak vyšrafované a skvěle vystínované obličeje. Kresba dokonale podbarvuje znamenitou atmosféru, panující díky scénáři.
.    Další příjemné zjištění souvisí s dobou vzniku tohoto příběhu. Nejedná se o velké časové rozmezí ode dneška a tudíž zde nacházíme i současné prvky, které jen příběhu dodávají věrohodnost - začátek příběhu proběhne na nelegální technoparty (i když se dají najít mezery v autorových vědomostech - není zrovna klasické na takovýchto pařbách pouštět rockové songy). Dalším moderním prvkem, který například američtí mainstreamoví kreslíři zaspali, je piercing v obličeji dívek a žen (pokud nepočítáme šílenosti jako je třeba v Punisherovi Ksicht Dave). Aby piercing jednoduše zdůrazňoval ženskou krásou (obyčejná pecka pod rty) v rámci současných módních trendů, není zdaleka obvyklé.
 
   Scénárista Pasquale Ruju se nesnaží hrát na nějakého horrorového velmistra. Na druhou stranu dokáže příběh okořenit netradičními prvky a pojetím. Vracíme se do minulosti, spolu s hlavním hrdinou odhalujeme, co se vlastně stalo. Příběh částečně navazuje na starší díl Dylanových dobrodružství. Čtenář ale nemusí mít strach, že by se v ději nějak topil. Vše důležitě je zopakováno a vysvětleno právě díky vzpomínkám. Sledujeme temný a ponurý upírsko-duchařský příběh, scénář ke konci rozkvétá do poetické roviny, která u tohoto druhu comicsu (řadového seriálu na pokračování) až mile překvapí.
.    Dylan se svou novou přítelkyní objeví tak trochu proti své vůli na nelegální technoparty. Cítí se zde celý nesvůj, jeho dívka se mu v tom hrozném kraválu ztratí. On potkává starou známou, Manilu, náležící k upírům (je to Dylanova "stará známá" z předchozích, u nás nevydaných sešitů). Od ní se dovídá o upírovi, nově příchozím do města. Dylan má s upíry své zkušenosti (také s Manilou) a je mu jasné že o zastavení nově příchozího se musí postarat sám. Navíc vše získává osobní nádech, když upírovou první obětí se stává právě Dylanova přítelkyně. Dylan rozmotává staré a temné klubko minulosti a ukazuje se, že nestojí proti žádnému monstróznímu netvorovi. Stojí proti tvoru, který býval člověkem, jehož život ovlivnila rodinná tragédie. Není nic černé a nic není bílé…
 
   V rukou mám tedy temně ponurý, horrorově laděný příběh, jehož četba zrovna není procházka ovocným sadem. Nakladatelství A.F.F.L. podařilo se zkorigovat chyby v tisku i sazbě. Nezbývá než jen doporučit, také díky propracované a osobité kresbě a zvlášť za tak příznivou cenu…
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Dylan Dog 3 - Manila
Série: Dylan Dog
Scénář: Pasquale Ruju
Kresba: Corrado Roi
Žánr: Kriminální, thrillery a válečné (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 104
Formát: 145 x 210
Vydavatel: A.F.F.L.
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Itálie
Související články:


edice Nový komiks
21.05.2007 WALL AFTER WALL ANEB ODE ZDI KE ZDI, OD NIČEHO K NIČEMU
20.02.2007 SPRÁVNOU ODPOVĚĎ ZVOL A VYHRAJ WALL AFTER WALL
07.12.2005 SOUTĚŽTE S TEXEM !


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!