Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

ZKRAT Č. 4 ANEB ZKRATU ZDAR!

25.04.2005, autor: Hibi

Z. K. R. A. T. Zajímavý? Kritizovatelný? Rozčepýřený? Avantgardní…? Takový… takový je Zkrat. I počtvrté…
Zkrat č. 4, obálkaSvé předsevzetí presentovat krom domácích i autory zahraniční tentokrát Zkrat vystavil hned na obálku – jejímž autorem (stejně jako inovovaného loga magazínu) je Marek Zalibowski aka Zalibarek (www.zalibarek.com). Zalibarkovi patří i druhá strana obálky – cirkusový kraťásek Super Kazimír a masožravá papratka zvítězil na lodžském festivalu v roce 2004 v kategorii profesionálů. Jeho kresba slyne až karikaturní charakterizací, ale nechybí jí ani ornamentálnost a precisa svého druhu. Zčuchnout ale hlavní lákadlo čísla a Zalibarkův až cimrmanovsky eruptivní potenciál na jedinou (byť barevnou) stránku, to zavání mírným… zkratem.

Zkrat ve zkratce
Tahounem čísla je tentokrát Karel Jerie – krom rozhovoru („Všechno už bylo vytvořeno. Jde jen o to, udělat to lépe.“) mu patří titulní, rozverná poeovská adaptace Nikdy se nesázej s čertem o hlavu a barevný Make’em laugh na zadní straně obálky - mírně „brunoldovská“ varietní variace Jerieho oblíbeného tématu přestárlých comicsových hrdinů. Tištěnou premiéru si odbyl Slovák Štefan Podušel a jeho líně se potloukající Dogma, v němž se kolem hrdiny-nehrdiny potloukají mimozemšťané i zlatá rybka…
Stripy už tradičně zajišťuje sladkobolná Sugar Cube od ToyBox, se singlem Realita #3 hostuje Zuzana Andělová – žertík sice jemný, leč coby solitér bez kontextu jaksi bezradný. Jednostránkové zářezy si do svých bibliografií udělali Pavel Čech za příjemný Tvůrčí zápas komiksového kreslíře (podobné, inspirační téma rozvíjí i ve své delší Pohádce, kterou chystá Aargh! 5.5), Michal Opitz za lásky plnou anekdotku Amor a duo Tomáš Putna/Kamil Tatar za unylý Divoký srce. Reminiscencí na minulé číslo, věnované Miloši Mazalovi (jehož Pajzl u Looa vyhrál comiCZaward Mozek za nejlepší scénář loňského roku) je Chvíle, jako je tahle, v níž Mazal na účelový (nebo samoúčelný?) scénář Štěpána Kopřivy předvádí i svou druhou mistrovskou techniku: bílý latex na černém papíře.

Karel Jerie Pavel Čech Miloš Mazal

Zkrat nezkrotný
Dosti ale výplně, to hlavní přináší Zkrat v delších příbězích. Předchozí tři čísla stihla Zkratu vybudovat renomé vyhroceně autorského, avantgardního projektu, jehož intelektuálně-formální ambice až hraničí s čitelností. Z tohoto trendu, a z celého čísla jaksi vystupuje parodická gangsterka Dokonalé místo Jiřích Pavlovského a Miňovského. Scénáři by prospěl menší rozsah a tudíž koncentrovanost; zábavnější jsou paradoxně vtípky „na pozadí“, než pointa sama. Kresebně Miňovský nijak podstatně nevybočuje ze svého stylu, schází jen pečlivost.
Pod zkratovskou střechu se naopak dobře schová Slabosť Pavla Keníže, Pavel Kenížkterá rozhodně není půvabná, zato atmosférická ano – s možná nemístným vnitro-comicsovým úvodem přináší skoro baudelairovskou psychoanalýzu závratě lásky, její ztráty a… strachu. Není láska jen závislostí, nemístným ulpíváním? Čím výš se dostanete, z tím větší výšky můžete spadnout… Rozpočet delších comicsů uzavírá Sebeprojekce Švéda Knuta Larssona (www.knutlarsson.com), který u nás debutoval už Zyklon Boyem v prvním, protiválečném čísle Zkratu. Surrealisticky snové podobenství o vztahu muže a ženy se obtížné „rozebírá“ – pro uchopení příběhu a jeho symbolů to chce spíš silnou intuici…

Skartovat Zkrat?
Konfrontace žánrově odlišných delších comicsů je z celého čísla snad nejméně šťastná – příznivci toho či onoho stylu budou nečekaností jejich Knut Larssonsousedství pravděpodobně rozčarováni. Na 40 stranách černobílých a 4 barevných hostuje úctyhodná řádka domácích autorů – což mnohdy znamená, že každému patří jen krátký, jednodechý štěk; na rozdíl od čísel předchozích tak zůstává výsledným dojmem čtvrtého Zkratu roztříštěnost.
Ovšem vytýkat něco editorské one-man show, která je tak silně výtvorem jediného vkusu (a soudě podle debaty na letošním comiCZconu se to ani nebude měnit), je poněkud náročné – prostě proto, že vždy hrozí prostý nesoulad osobních chutí. Ale to už je zkrátka Zkrat.
Autor:


Autor článku: Hibi

Detaily o komiksu:

Titul: Zkrat č. 4
Série: Zkrat
Žánr: Časopis (CZ).
Rok vydání: 2005
Počet stran: 44
Formát: A4
Vydavatel: Martin Přibyl
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


čAsopisy A mAgAzíny
21.09.2019 Žebříček časopisů s komiksy: Čtyřlístek je v krizi, už i krade nápady! - Aktualizováno
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (29) - Jirka
06.04.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (30) - JJ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!