Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

(PŘÍLIŠ) DOSPĚLÝM VSTUP ZAKÁZÁN ANEB COMICSOVÝ WORKSHOP NA ANIFESTU 2005

16.05.2005, autor: Hibi

Může být prase hrdinou stripu? A hračky? Může být sedmiletý kluk autorem comicsu? Co je comicsový automat? A co dělat, když máte jen čtvrt vteřiny na život a jen dvě hodiny na comicsový workshop?
Reportáž z loňského Anifestu čtěte zde.
. Máte rádi comicsy, ale neumíte kreslit? Nevadí! Každý je přeci vypravěčem svých vlastních příběhů! V naší dílně komiksářem snadno a rychle! (Příliš) dospělým vstup zakázán! Dílnu určenou dětem i dospělým povedou Tomáš Hibi Matějíček, šéfeditor Komiks.cz, a komiksová výtvarnice Zuzana Andělová.
Tento text a Zuzanin strip „Realita #3 (Prekérka)“ ze Zkratu č. 4 lákal na sobotu 7. května účastníky letošního festivalu animovaných filmů ANIfest do třeboňského výstavního sálu Pod věží. Na několika stolech už na ně čekaly nůžky, lepidla, pastelky, fixky… a hlavně několik políček s originálními obrázky.

.
.

V prostoru probíhaly i presentace a workshopy dalších účastníků ANIfestu, zejména filmových škol, a tak – i když občas dotáhnout někoho ke stolu dalo trochu práce – zvědavců bylo sdostatek. Ti kdo nakonec ke stolu usedli, měli na výběr ze dvou programů volných a jednoho „řízeného“. Na ten – společnou tvorbu comicsu, který by na papír ztvárňovala Zuzana – nakonec nedošlo, práce s ostatními dvěma bylo i tak dost. Pro lehčí stripový remix byly k disposici dvě baterie jednotlivých obrázků – a jejich poskládáním, dokreslením a oletterováním mohli účastníci workshopu vytvářet vlastní stripy. (Podobný princip použil i J. C. Menu na Lewise Trondheima v Jen čtvrt vteřiny na život, nebo si ho lze vyzkoušet on-line na Comix.spaxeport.cz.)

                .
 
          .

Pro zájemce, kterým by snad nějaký obrázek či situace do stripu chyběly, byla Zuzana připravena políčko dokreslit – což se ukázalo jako nejen potřebné, ale mnohde i ku prospěchu věci.

.  .   .

Pro comicsový automat jsme připravili dvě stránky, upravené z pifovského Pinkyho: na jedné příběh začínal a na druhé končil – bubliny a políčka ovšem postupně mizely, čímž se otevíral prostor pro autorskou tvorbu… Někteří odvážlivci bez ohledu na věk se ovšem pouštěli do vlastní tvorby…

.  .   .

. Vícegenerační vějička se ukázala jako oprávněná – nůžek a tužek se chápaly jak generace rodičů a prarodičů, tak malé děti, které je doprovázely. (Nejmladšímu Jáchymovi mohlo být kolem sedmi let, a při tom se odvážně pustil do vlastní tvorby: v jeho příběhu zajíc utíká před psem a vyleze na strom, kde potká Veverku; příběh končí stavbou jejich společného domova…)
Kromě rozrůzněnosti věkové se promítla i pestrost comicsového povědomí. Kdo měl „načteno“, vrhal se na políčka se zjevnou sebejistotou, zatímco i u méně zkušených bylo třeba asistovat: požadovat pointu, ptát se na význam konkrétních políček a jejich umístění v příběhu, doplňovat dialogy či SFX – prostě původní políčkovou lepenici rozvinout v plné využití comicsových postupů. Výstupem pak byly nejen konkrétní stripy, které najdete v samostatné galerii zde na Komiks.cz, ale i zásadní comicsová indoktrinace. Výsledkem bylo, že i přes počáteční limit dvou hodin se workshop protáhl, a poslední urputné kreslíře jsme od stolu museli dostávat div ne výhružkami…
Autor:


Autor článku: Hibi

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ


    
Já Jóachym Jóachyňym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!