Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

(PŘÍLIŠ) DOSPĚLÝM VSTUP ZAKÁZÁN ANEB COMICSOVÝ WORKSHOP NA ANIFESTU 2005

16.05.2005, autor: Hibi

Může být prase hrdinou stripu? A hračky? Může být sedmiletý kluk autorem comicsu? Co je comicsový automat? A co dělat, když máte jen čtvrt vteřiny na život a jen dvě hodiny na comicsový workshop?
Reportáž z loňského Anifestu čtěte zde.
Rozehrané pole comicsové tvořivostiMáte rádi comicsy, ale neumíte kreslit? Nevadí! Každý je přeci vypravěčem svých vlastních příběhů! V naší dílně komiksářem snadno a rychle! (Příliš) dospělým vstup zakázán! Dílnu určenou dětem i dospělým povedou Tomáš Hibi Matějíček, šéfeditor Komiks.cz, a komiksová výtvarnice Zuzana Andělová.
Tento text a Zuzanin strip „Realita #3 (Prekérka)“ ze Zkratu č. 4 lákal na sobotu 7. května účastníky letošního festivalu animovaných filmů ANIfest do třeboňského výstavního sálu Pod věží. Na několika stolech už na ně čekaly nůžky, lepidla, pastelky, fixky… a hlavně několik políček s originálními obrázky.

Ukázka obrázků na stripové remixy
Ukázka obrázků na stripové remixy

V prostoru probíhaly i presentace a workshopy dalších účastníků ANIfestu, zejména filmových škol, a tak – i když občas dotáhnout někoho ke stolu dalo trochu práce – zvědavců bylo sdostatek. Ti kdo nakonec ke stolu usedli, měli na výběr ze dvou programů volných a jednoho „řízeného“. Na ten – společnou tvorbu comicsu, který by na papír ztvárňovala Zuzana – nakonec nedošlo, práce s ostatními dvěma bylo i tak dost. Pro lehčí stripový remix byly k disposici dvě baterie jednotlivých obrázků – a jejich poskládáním, dokreslením a oletterováním mohli účastníci workshopu vytvářet vlastní stripy. (Podobný princip použil i J. C. Menu na Lewise Trondheima v Jen čtvrt vteřiny na život, nebo si ho lze vyzkoušet on-line na Comix.spaxeport.cz.)

                Prase!
 
          Velké změny!

Pro zájemce, kterým by snad nějaký obrázek či situace do stripu chyběly, byla Zuzana připravena políčko dokreslit – což se ukázalo jako nejen potřebné, ale mnohde i ku prospěchu věci.

Výchozí stav comicsového automatu  Automat podle jednoho z účastníků  Pinky a monument: Hibi&Zuza (nedokončeno)

Pro comicsový automat jsme připravili dvě stránky, upravené z pifovského Pinkyho: na jedné příběh začínal a na druhé končil – bubliny a políčka ovšem postupně mizely, čímž se otevíral prostor pro autorskou tvorbu… Někteří odvážlivci bez ohledu na věk se ovšem pouštěli do vlastní tvorby…

Účastníci workshopu  Účastníci workshopu  Účastníci workshopu

Možná budoucí comicsová překvapení se rekrutovala z různých věkových skupinVícegenerační vějička se ukázala jako oprávněná – nůžek a tužek se chápaly jak generace rodičů a prarodičů, tak malé děti, které je doprovázely. (Nejmladšímu Jáchymovi mohlo být kolem sedmi let, a při tom se odvážně pustil do vlastní tvorby: v jeho příběhu zajíc utíká před psem a vyleze na strom, kde potká Veverku; příběh končí stavbou jejich společného domova…)
Kromě rozrůzněnosti věkové se promítla i pestrost comicsového povědomí. Kdo měl „načteno“, vrhal se na políčka se zjevnou sebejistotou, zatímco i u méně zkušených bylo třeba asistovat: požadovat pointu, ptát se na význam konkrétních políček a jejich umístění v příběhu, doplňovat dialogy či SFX – prostě původní políčkovou lepenici rozvinout v plné využití comicsových postupů. Výstupem pak byly nejen konkrétní stripy, které najdete v samostatné galerii zde na Komiks.cz, ale i zásadní comicsová indoktrinace. Výsledkem bylo, že i přes počáteční limit dvou hodin se workshop protáhl, a poslední urputné kreslíře jsme od stolu museli dostávat div ne výhružkami…
Autor:


Autor článku: Hibi

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!