Především však ukázal, že řada nakladatelů začala brát komiks opravdu vážně, že již pro ně není jakýmsi z milosti trpěným podivínským přívažkem. Na veletrhu to vedle zaběhnutých jistot typu BB Art, Egmont či Crew (ta prostřednictvím distribuční sítě Seqoy) dokázali i nově se osmělující šikulové jako Meander nebo Garamond.
. .
. .
Právě nakladatelství Garamond by se v blízké budoucnosti mohlo stát výrazným vířivým elementem ve stojatém rybníce tuzemské původní tvorby. Loni na veletrhu představilo polemiku vyvolávající komiksovou Kytici, letos vyrukovalo s Jerieho staronovým, po všech stránkách inovovaným nářezem Oidipus Rex. A podle slov svých zástupců se Garamond vůbec nebrání dalším podobným počinům – to zní jako dost jasná výzva všem českým tvůrcům, ne?
.
.
Podobnou roli by jistě rád sehrál i Labyrint, letos bohužel bez novinky. Na svém stánku mohl nabídnout pouze úspěšnou trilogii Alois Nebel a my se budeme těšit na podzimní Komiksfest, kde by měl mít premiéru tolik očekávaný Pérák.
. . .
. . .
Jen o kousek dál se nacházející expozici Olympie dominovali čerstvě vydaní komiksoví Hoši od Bobří řeky, jeden z mnoha příspěvků nakladatelství ke stému výročí narození Jaroslava Foglara. Kniha již stačila vzbudit širokou vlnu rozporuplných ohlasů, nicméně důraz a péče Olympie o foglarovské komiksy je minimálně chvályhodný – aby ne při prodejnosti, kterou se mohou pochlubit. My můžeme slíbit, že se k tomuto tématu opět podrobně vrátíme.
. . .
. . .
. . .
. . .
. . .
. . .
Kapitolou sama pro sebe byl spojený stánek několika menších nakladatelství L808, zaslouženě přitahující obrovské množství návštěvníků. Pult, u nějž s úsměvem obsluhovala Aude Brunel, patřil Motu a celé jeho široké produkci. Jen o kousek dál Meander nabízel novinky Lucie Lomové – třetí myšácká dobrodružství Anča a Pepík opět v akci a nejprve ve Francii vydaná „něžná kovbojka z divokého Východu“ Anna chce skočit. Jejich úspěšná autorka se při autogramiádě ocitla když ne v obležení podpisu chtivých čtenářů, tak alespoň v centru jejich docela slušného klubka. Na nezájem si nemohl stěžovat ani František Skála jr., podpisující svou novinku Skutečný příběh Cílka a Lídy. Jedná se sice o fotografický komiks, přesto budiž nakladatelství Arbor Vitae pochváleno.
. . .
. . .
BB Art se ani letos nemohl pochlubit masivní komiksovou prezentací jako např. v roce 2003, přesto vzhledem k množství dosud vyprodukovaných komiksových titulů a řadě novinek (Persepolis 2, Superman – Pro zítřek 2, Hana a Hana 3 – Ty kráso!) naznačoval jeho stánek dosti srozumitelně, že tady se prostě komiks vydává.
. . .
. . .
Čarodějky W.I.T.C.H., chrabrý galský bojovník Asterix, kovbojík Lucky Luke a nejnověji sešitovka Velkolepý Spider-Man – to vše jsou tituly, které oslovují především (i když ne pouze) mladší věkové kategorie. U Egmontů to bylo znát na první pohled, a proto se tu vyřádily především děti.
.
.
Na závěr jsme si nechali opět jedno velmi výmluvné gesto Jirky Pavlovského, šéfa Crwe a Seqoye. Ten ve svém stánečku jasně naznačoval, že má v hrsti… všechny komiksáře u nás. Kéž by se takto mohla chlubit i většina ostatních českých nakladatelů a vydavatelů. Přejme jim to – třeba nám svou spokojenost podobným způsobem naznačí již na příštím Světu knihy!